Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
/etc/hosts
na linuxové gatewayi vliv na to, jak windows na jiném počítači překládají jména na adresy?
Windows se ptají přes DNS a nemají možnost ani důvod se ptát, co má gateway v /etc/hosts
. Totéž platí pro kterýkoliv operační systém na jiném počítači v lokální síti.
Aby ostatní stroje v síti viděly stroj abc
, je potřeba do DNS serveru přidat TLD abc
, tedy vytvořit příslušný zónový soubor, nastavit DNS server jako autoritativní pro příslušnou zónu a pak tento DNS server nastavit na ostatních strojích v síti jako výchozí a jediný DNS server. (To taky znamená, že by měl mít povolené dotazy mimo své autoritativní zóny (pouze) z vnitřní sítě a mohl by případně umět vyhovět rekurzivním dotazům (pouze) z vnitřní sítě.)
Pak ostatní stroje v síti (a dokonce i Windows) budou vědět, co je to abc
. Editace /etc/hosts
je lokální hack, který nemá vůbec nic společného s DNS. Podle čeho se resolvují jména počítačů, lze nastavit v /etc/nsswitch.conf
. Obvykle tam bývá něco jako hosts: files dns
, což znamená, že napřed se hledá v /etc/hosts
a teprve poté v DNS. (To ovšem platí pouze pro funkci getaddrinfo()
. Každý program může resolvovat, jak se mu zlíbí, tedy může používat něco jiného než getaddrinfo()
a tato pravidla ignorovat, případně si může klidně otevřít UDP socket, sám sestavit DNS paket a poslat ho DNS serveru dle svého uvážení. Většinou se tohle neděje, ale technicky tomu nic nebrání, kromě nějakého firewallu tu a tam.)
Při správně nastaveném DNS serveru (který má zpětné i dopředné záznamy/zóny pro localhost) by teoreticky mělo být možné token files
z řádky hosts:...
v souboru /etc/nsswitch.conf
odstranit a používat výhradně DNS. Problém tkví ovšem v tom, že občas může být potřeba zeptat se na adresu localhost
a dřív než funguje síť a dřív než běží DNS server. To je jeden z hlavních důvodů, proč /etc/hosts
existuje. Informace z tohoto souboru se ale nikdy nepropagují mimo daný stroj.
Tiskni
Sdílej: