Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Řešení dotazu:
Btrfs používám od roku 2010 a není to žádný pokus, je to prostě normální filesystém jako každý jiný, jen s vestavěným RAIDem a s checksumy. ZFS funguje skvěle na Illumosu, ale na Linuxu mu Btrfs natrhne prdel co do výkonnosti.
FUD ohledně (údajné, smyšlené, před lety odstraněné) nespolehlivosti nějakého filesystému k řešení problému tazatele příliš nepřispívá.
Děje se jen to, co obvykle dělá Linux při problémech s diskem — nekonečné resetování disku a snaha vadné sektory přečíst. To postihuje všechny filesystémy bez rozdílu. Jednou dojde na timeout, ale obvykle to trvá dlouho.
# btrfs scrub start /mnt/btrfs_rootPo jeho skončení se podíváme do /var/log/messages, kde uvidíme mimo jihého i hlášky typu:
Nov 23 09:04:57 micro kernel: btrfs: i/o error at logical 3280823517184 on dev /dev/sdc1, sector 782226816, root 256, inode 260, offset 9871937536, length 4096, links 1 (path: web/virtual_web_server.img)Tyto hlášky si vyfiltrujeme, ořízneme a získáme seznam všech postižených souborů. Pokud bychom potřebovali některý soubor alespoň zčásti zachránit, použijeme:
# dd if=/mnt/btrfs-root/virtuals/web/virtual_web_server.img of=/mnt/test-disk/backup/virtuals/web/virtual_web_server.img bs=4096 ibs=4096 conv=noerror,syncKde bs a ibs nastavíme podle hodnoty parametru "length" z logu. Po zkopírování všechny postižené soubory smažeme. Následně již můžeme disk vyřadit z btrfs pomocí:
# btrfs device delete /dev/sdc1 /mnt/btrfs_root, které proběhne již v pořádku. Výsledek je - zachránili jsme všechna nepoškozená data, filesystém se nerozpadl a reklamační si může užít chybující disk :). Předpokladem samozřejmě je, že metadata jsou v pořádku (nejlépe použít RAID1, aby byla vždy duplikována), viz:
# btrfs fi df /mnt/btrfs-root/ Data: total=4.97TB, used=3.98TB System, RAID1: total=32.00MB, used=596.00KB System: total=4.00MB, used=0.00 Metadata, RAID1: total=144.48GB, used=366.00MB
Tiskni
Sdílej: