Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Řešení dotazu:
Btrfs používám od roku 2010 a není to žádný pokus, je to prostě normální filesystém jako každý jiný, jen s vestavěným RAIDem a s checksumy. ZFS funguje skvěle na Illumosu, ale na Linuxu mu Btrfs natrhne prdel co do výkonnosti.
FUD ohledně (údajné, smyšlené, před lety odstraněné) nespolehlivosti nějakého filesystému k řešení problému tazatele příliš nepřispívá.
Děje se jen to, co obvykle dělá Linux při problémech s diskem — nekonečné resetování disku a snaha vadné sektory přečíst. To postihuje všechny filesystémy bez rozdílu. Jednou dojde na timeout, ale obvykle to trvá dlouho.
# btrfs scrub start /mnt/btrfs_rootPo jeho skončení se podíváme do /var/log/messages, kde uvidíme mimo jihého i hlášky typu:
Nov 23 09:04:57 micro kernel: btrfs: i/o error at logical 3280823517184 on dev /dev/sdc1, sector 782226816, root 256, inode 260, offset 9871937536, length 4096, links 1 (path: web/virtual_web_server.img)Tyto hlášky si vyfiltrujeme, ořízneme a získáme seznam všech postižených souborů. Pokud bychom potřebovali některý soubor alespoň zčásti zachránit, použijeme:
# dd if=/mnt/btrfs-root/virtuals/web/virtual_web_server.img of=/mnt/test-disk/backup/virtuals/web/virtual_web_server.img bs=4096 ibs=4096 conv=noerror,syncKde bs a ibs nastavíme podle hodnoty parametru "length" z logu. Po zkopírování všechny postižené soubory smažeme. Následně již můžeme disk vyřadit z btrfs pomocí:
# btrfs device delete /dev/sdc1 /mnt/btrfs_root, které proběhne již v pořádku. Výsledek je - zachránili jsme všechna nepoškozená data, filesystém se nerozpadl a reklamační si může užít chybující disk :). Předpokladem samozřejmě je, že metadata jsou v pořádku (nejlépe použít RAID1, aby byla vždy duplikována), viz:
# btrfs fi df /mnt/btrfs-root/ Data: total=4.97TB, used=3.98TB System, RAID1: total=32.00MB, used=596.00KB System: total=4.00MB, used=0.00 Metadata, RAID1: total=144.48GB, used=366.00MB
Tiskni
Sdílej: