Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Já používám StartCom Ltd. Člověk může tuto autoritu vyzkoušet zdarma a získat nějaké anonymní certifikáty, což ale nepůsobí příliš profesionálně. Proto si u nich vždycky zaplatím za $60 na rok osobní „validaci“, což je sice pořádná otrava se scanováním dokladů, s telefonováním a s ověřovacím dopisem, ale vyplatí se to, protože pak si člověk může u nich vygenerovat (téměř) neomezený počet osobních certifikátů pro své E-mailové adresy a serverových certifikátů pro weby, Jabber servery a tak podobně. To jsou certifikáty od jejich Level II podautority, které už přece jen mají nějakou rozumnou váhu. Takové certifikáty už nejsou anonymní a v některých vyspělých státech (tedy bohužel ne v České republice) jsou dokonce uznávané pro komunikaci s úřady.
Klíčové je, aby autorita, kterou si zvolíš, byla jak ve standardním seznamu autorit, který spravuje Mozilla a který obvykle mívají v sobě předinstalovaný linuxové distribuce, tak i v seznamu autorit uznávaných jistým béčkovým, avšak rozšířeným operačním systémem. Pak bude uživatelům vše fungovat bez červených varování.
Rozhodně doporučuji nenaletět na experimenty typu cacert.org, které asi tak každý druhý prohlížeč a každý druhý operační systém neuznává. To je pak celé úsilí kolem certifikátu pouhá ztráta času. Totéž platí pro firmy, které z nepochopitelných důvodů dostaly licenci na takzvané kvalifikované osobní certifikáty v České republice. Žádná z nich není v Mozilla seznamu a komerční certifikáty od nich jsou tedy naprosto bezcenné. (Jejich kvalifikované osobní certifikáty sice uznávají české úřady, ale týpek s Thunderbirdem někde v zahraničí uvidí u podepsaného E-mailu zase jen červené varování.)
Tiskni
Sdílej: