Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.4. Představení novinek také na YouTube. Bun byl přepsán z programovacího jazyka Zig do Rustu. Pomocí Claude Fable 5.
Vývojáři KDE na Mastodonu oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 26.08. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Společnost PINE64 kvůli nedostatku a vysokým cenám DRAM a eMMC dočasně pozastavuje výrobu linuxových zařízení. Výroba zařízení jako PineTime, PineVoice a Pinecil pokračuje.
Společnost Stripe se dohodla na akvizici společnosti OpenRouter. Za 7,5 miliardy dolarů.
Byla vydána nová verze 1.27 programovacího jazyka Go (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
V pátek 28. srpna se v Praze uskuteční již osmý Mobile Linux Hackday. Jako obvykle se potkáme v pražské pobočce SUSE v Karlíně na Křižíkově, takže kromě mobilního Linuxu je to tentokrát i příležitost přijít se podívat na nově zrekonstruované kanceláře. Začínáme v 10:00, ale dorazit můžete samozřejmě kdykoliv v průběhu dne. Setkáním vás provede David Heidelberg, vývojář GPU ovladačů v Mesa 3D a jeden z hlavních lidí české komunity kolem … více »
Představen byl Raspberry Pi Compute Module 5 Programming Jig. Jedná se o zařízení umožňující připravit Compute Module 5 do plně funkčního stavu bez nutnosti použití dalších vstupně / výstupních desek. Podporuje automatizaci pomocí nástroje rpi-sb-provisioner. Podrobnosti v dokumentaci.
Hackeři ve Francii ukradli data více než půl milionu daňových poplatníků. Je to jeden z největších hackerských útoků v dějinách země. O útoku z konce června informovala až teď daňová správa. Teprve od pondělí dotčeným občanům zasílá e-maily s instrukcemi, jak postupovat dál. Hackeři se sice nedostanou k penězům dotyčných, hrozí ale věrohodné podvody. Hackeři získali třeba celá jména, údaje o rodinných příslušnících nebo také údaje o
… více »Společnost Framework představila nový Framework Laptop 12 s Intel Core Series 3, Thunderbolt 4, Wi-Fi 7, volitelnou čtečkou otisků prstů a podsvícenou klávesnicí s open-source firmwarem ZMK. Objednat lze s předinstalovanou Fedorou 44 KDE Plasma.
Byl vydán Mozilla Firefox 154.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 154 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Error mounting /dev/sdg1 at /media/malder/A-DATA NH92: Command-line `mount -t "vfat" -o "uhelper=udisks2,nodev,nosuid,uid=1000,gid=1000,shortname=mixed,dmask=0077,utf8=1,showexec,flush" "/dev/sdg1" "/media/malder/A-DATA NH92"' exited with non-zero exit status 32: mount: /dev/sdg1: can't read superblock
(udisks-error-quark, 0)
Trochu jsem googlil a nejspíše to bude rozbitá tabulka oddílů a všude doporučují to samé, naformátovat.
Nejspíše bude využívat ntfs, ale jistej si nejsem, koupil, používal.
Bohužel Gparted mi okamžitě zamrzne když připojím disk. Nevíte někdo co s tím?
Cannot retrieve SMART data Device open failed, or device did not return an IDENTIFY DEVICE structure.
Testdisk mi napíše že je poškozený filesystem ale když spustím nástroj Filesystem Utils, vyhodí to následující chybu:
No partition available.
Cannot retrieve SMART dataTo u USB disků bývá normální, když ten řadič neprotáhne přes USB SMART. Jde ten disk z-dd-čkovat (nebo ještě lépe ddrescue/dd_rescue) jinam? Co photorec? Obnoví něco?
smartctl -x /dev/sdX, hdparm, fdisk -l /dev/sdX. Zkusil bych přečíst začátek disku pomoci dd. Pak se uvidí. Pokud byl problém v krabičce, tak je vyřešen, pokud v elektronice disku, tak je pořád možné sehnat stejný model disku a přešroubovat plošný spoj.
hlav: 255, sektorů na stopu: 63, cylindrů: 38 913, celkem 625 142 448 sektorů
Jednotky = sektory po 1 * 512 = 512 bajtech
Velikost sektoru (logického/fyzického): 512 bajtů / 4096 bajtů
Velikost I/O (minimální/optimální): 4096 bajtů / 4096 bajtů
Identifikátor disku: 0xbbcdb93d
Zařízení Zavádět Začátek Konec Bloky Id Systém
/dev/sdb1 * 63 625137344 312568641 c W95 FAT32 (LBA)
Oddíl 1 nezačíná na hranici fyzického sektoru.
http://ubuntuone.com/5OZEe2t0NWOGxzh4hRRaqm
Tiskni
Sdílej: