ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
Byla vydána nová verze 7.2 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Před dvěma týdny vyšla placená verze pro chytré telefony a tablety (App Store, Google Play).
Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Jestli máte zkriplený firmware, tak kromě vyndání disku vám příliš mnoho nikdo nepomůže (Matthew Garrett má strašidelný zápisek, kde firmware kontroluje název bootovací položky).
Obecně se ujistěte, že secure boot máte vypnutý a že se pokoušíte nabootovat z média, které je kompatibilní s UEFI (určitá FAT) a které nese systém s UEFI systémem. (Případně máte ověřování podpisů zapnuté, ale zavaděč a jádro podepsaný známým klíčem.)
Takže máš na disku GPT a zaváděcí oddíl se správným GUID a FAT32? Já se obávám, že kromě /EFI/BOOT/BOOTX64.EFI se s harddisky žádná autodetekce nekoná a musíš na konečném stroji nabootovat Windows a z nich přidat záznam pro linuxové jádro do bootovacích proměnných EFI.
Osobně bych před handrkováním s Linuxem nejprve rozjel bootávní EFI shellu. Z něj si pak můžeš ručně zavést jakýkoliv operační systém.
Fedora na UEFI serverech z USB normálně nabootuje (a nainstaluje se, včetně secure boot). Doporučuji vyzkoušet.
Lenovo Ideapad linux "Flex 10"
není ani jedna použitelná odpověď a ve většině stránek z první top 10 ani slovo linux neobsahují. Takže je to asi hodně čerstvá novinka.
Tiskni
Sdílej: