Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
Výsledek hlasování: Výchozím grafickým motivem Debianu 13 aneb Trixie bude Ceratopsian.
Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla (𝕏) o Orange Pi 5 Ultra.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla vydána v nové verzi 2.2.0. Nově lze nastavit vlastní obrázky pro jednotlivé datové schránky pro jejich lepší identifikaci v seznamu schránek. Přidán byl editor vnitřních nastavení aplikace, který slouží jako přehled všech hodnot, které aplikace udržuje.
Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Jestli máte zkriplený firmware, tak kromě vyndání disku vám příliš mnoho nikdo nepomůže (Matthew Garrett má strašidelný zápisek, kde firmware kontroluje název bootovací položky).
Obecně se ujistěte, že secure boot máte vypnutý a že se pokoušíte nabootovat z média, které je kompatibilní s UEFI (určitá FAT) a které nese systém s UEFI systémem. (Případně máte ověřování podpisů zapnuté, ale zavaděč a jádro podepsaný známým klíčem.)
Takže máš na disku GPT a zaváděcí oddíl se správným GUID a FAT32? Já se obávám, že kromě /EFI/BOOT/BOOTX64.EFI se s harddisky žádná autodetekce nekoná a musíš na konečném stroji nabootovat Windows a z nich přidat záznam pro linuxové jádro do bootovacích proměnných EFI.
Osobně bych před handrkováním s Linuxem nejprve rozjel bootávní EFI shellu. Z něj si pak můžeš ručně zavést jakýkoliv operační systém.
Fedora na UEFI serverech z USB normálně nabootuje (a nainstaluje se, včetně secure boot). Doporučuji vyzkoušet.
Lenovo Ideapad linux "Flex 10"
není ani jedna použitelná odpověď a ve většině stránek z první top 10 ani slovo linux neobsahují. Takže je to asi hodně čerstvá novinka.
Tiskni Sdílej: