Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Řešení dotazu:
MX
odkazovat na CNAME
-- ono totiž není moc jasné, co by se pak mělo dělat. CNAME
není přezdívka pro A
, ale pro celou doménu. Např. pokud budete mít záznam CNAME z mojefirma.cz
na example.com
, vezme se example.com
a s ním se začne překlad od začátku. Takže se pro e-mail nejprve hledají MX
záznamy example.com
, a pokud se nenajdou, použije se A
záznam pro tuhle doménu.
Klient ani server se o CNAME nedozví, CNAME si interně řeší DNS klient a vrátí až přeloženou IP adresu.
Podle mne budete muset detekovat změnu IP adresy. Pak buď přes nějaké API tu adresu změnit u někoho, kdo vám bude to DNS hostovat. Ale něco takového asi neseženete zadarmo. Nebo si provozovat vlastní DNS server, tam ty IP adresy po detekci změny upravit -- a jako DNS server u registrátora domény uvést tu adresu u DDNS poskytovatele. Tj. když se někdo zeptá na DNS server pro mojefirma.cz
, dozví se, že je to mojefirma.no-ip.info
, to se přeloží na IP adresu vašeho počítače a tam už vám poběží vlastní server, kde si nastavíte, co je libo.
Nebo pokud chcete vše pro mojefirma.cz
nasměrovat na váš počítač, musel byste mít někde DNS server pro mojefirma.cz
, a tam mít jenom CNAME záznam z mojefirma.cz
na mojefirma.no-ip.info
. Poštovní server by pak hledal MX
záznam mojefirma.no-ip.info
, ten by snad nenašel, tak by použil A
záznam mojefirma.no-ip.info
. Webový prohlížeč by hledání MX
vynechal.
Tiskni
Sdílej: