abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 03:00 | Komunita

    Projekt VideoLAN a multimediální přehrávač VLC (Wikipedie) dnes slaví 25 let. Vlastní, tenkrát ještě studentský projekt, začal již v roce 1996 na vysoké škole École Centrale Paris. V první únorový den roku 2001 ale škola oficiálně povolila přelicencování zdrojových kódů na GPL a tím pádem umožnila používání VLC mimo akademickou půdu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:11 | Humor

    Moltbook je sociální síť podobná Redditu, ovšem pouze pro agenty umělé inteligence - lidé se mohou účastnit pouze jako pozorovatelé. Agenti tam například rozebírají podivné chování lidí, hledají chyby své vlastní sociální sítě, případně spolu filozofují o existenciálních otázkách 🤖.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 1
    včera 18:00 | Humor

    scx_horoscope je „vědecky pochybný, kosmicky vtipný“ plně funkční plánovač CPU založený na sched_ext. Počítá s polohami Slunce a planet, fázemi měsíce a znameními zvěrokruhu. Upozornil na něj PC Gamer.

    |🇵🇸 | Komentářů: 1
    30.1. 18:22 | Komunita

    O víkendu probíhá v Bruselu konference FOSDEM 2026 (Free and Open source Software Developers’ European Meeting). Program konference je velice nabitý: 37 místností, 71 tracků, 1184 přednášejících, 1069 přednášek, prezentací a workshopů. Sledovat je lze i online. K dispozici budou jejich videozáznamy. Aktuální dění lze sledovat na sociálních sítích.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    30.1. 18:00 | IT novinky

    Společnost Nex Computer stojící za "notebooky bez procesorů a pamětí" NexDock představila telefon NexPhone, který může funguje jako desktop PC, stačí k němu připojit monitor, klávesnici a myš nebo NexDock. Telefon by měl být k dispozici ve třetím čtvrtletí letošního roku. Jeho cena by měla být 549 dolarů. Předobjednat jej lze s vratní zálohou 199 dolarů. V dual-bootu by měl být předinstalovaný Android s Linuxem (Debian) jako aplikací a Windows 11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    30.1. 16:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 9.0 softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je podpora AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    30.1. 14:22 | Nová verze

    Wasmer byl vydán ve verzi 7.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    30.1. 12:22 | Zajímavý software

    V reakci na nepopulární plán Microsoftu ještě více ve Windows prohloubit integraci umělé inteligence Copilot, Opera na sociální síti 𝕏 oznámila, že připravuje nativní linuxovou verzi prohlížeče Opera GX. Jedná se o internetový prohlížeč zaměřený pro hráče, přičemž obsahuje všechny základní funkce běžného prohlížeče Opera. Kromě integrace sociálních sítí prohlížeč například disponuje 'omezovačem', který umožňuje uživatelům omezit využití sítě, procesoru a paměti prohlížečem, aby se tak šetřily systémové zdroje pro jinou aktivitu.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 8
    30.1. 06:22 | Zajímavý software

    NVIDIA vydala nativního klienta své cloudové herní služby GeForce NOW pro Linux. Zatím v beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    30.1. 04:33 | Zajímavý projekt

    Open Gaming Collective (OGC) si klade za cíl sdružit všechny klíčové projekty v oblasti linuxového hraní počítačových her. Zakládajícími členy jsou Universal Blue a Bazzite, ASUS Linux, ShadowBlip, PikaOS a Fyra Labs. Strategickými partnery a klíčovými přispěvateli ChimeraOS, Nobara, Playtron a další. Cílem je centralizovat úsilí, takže namísto toho, aby každá distribuce udržovala samostatné opravy systému a podporu hardwaru na

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (18%)
     (6%)
     (0%)
     (10%)
     (24%)
     (3%)
     (5%)
     (2%)
     (12%)
     (31%)
    Celkem 702 hlasů
     Komentářů: 22, poslední 29.1. 23:06
    Rozcestník

    Dotaz: Linux a problémy s VT-d a další

    18.2.2014 09:07 karel
    Linux a problémy s VT-d a další
    Přečteno: 474×
    Ahoj,

    mám desku p8z77-v lx a procesor i5 3350P, deska i procesor podporují VT-d (intel iommu), už při instalaci debian wheezy (jádro 3.2) naskakovali hlášky podobné těmto: DMAR:[fault reason 02] Present bit in context entry is clear

    Ale to je čtyři roky dozadu, navíc FireWire mi to nepíše a myslím, že to snad na desce ani není, ale u mě si stěžuje na device 05:00.0 a i když lspci takové zařízení neukáže, ukáže 05:01.0 což je via sata řadič (AXAGO - PCIS-35 PCI řadič 2x int.SATA + ATA133 RAID VIA), který je na PCI kartě, přes kterou mám po IDE připojenou funkční starou dvd mechaniku, tak hádám, že to bude ta mechanika, nebo nějaký další chipset na té kartě (?). (ten řadič jsem dokoupil právě proto, abych nemusel kupovat novou sata mechaniku)

    Protože jsem doufal, že s novějším jádrem problémy vymizí a stejně jsem to plánoval udělat, tak jsem zkompiloval zen-kernel-3.10-master s liquorix config pro 3.10, včera jsem to ještě znovu překompiloval a vyhodil z toho to vfio-vga - protože dvě grafiky nemám, nevím ani, k čemu to pořádně slouží a ani to nehodlám použít a někde jsem četl, že je to experimentální.

    Ale i tak mi to háže ihned po restartu tyto chyby: DMAR: No ATSR found

    Nevím, jestli to spolu souvisí, nebo jsou to dva oddělené problémy, další problém mám s usb wifi adapterem, který ztrácí konektivitu, samo se to pak nějak oživí, ale je to takto nepoužitelné - ani jedna hláška v dmesg nebo logu, všude jsem četl, jak je to dobře podporované v linuxu a prodává se to jako příslušenství k raspberry, tak jsem tady nečekal problém...

    Včera večer mi to pak celé vytuhlo, a protože už nereagovala ani klávesnice a monitor se uspal (byl jsem odhlášený a jinde), tak ani nedovedu říct, co se stalo, nejspíš kernel panic.

    Dokáže někdo poradit? Např. poslat nějaký upravený config pro jádro, nechci si vypínat virtualizaci, to byl jeden z důvodů, proč jsem si takový pc poskládal.

    A proč jsem zvolil 3.10, protože mám v plánu použít zfs-on-linux a to podporuje jen do 3.11, a liquorix neměl config pro 3.11.

    V BIOSU je virtualizace povolená, všechno relevantní je tam enabled.

    Děkuji za jakoukoliv radu.

    Odpovědi

    Luboš Doležel (Doli) avatar 18.2.2014 10:00 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux a problémy s VT-d a další
    Mám tu samou základku, ale všude jsem se vždy dočetl, že základky ASUSu VT-d nepodporují, i když by to čipset uměl. Osobně mi to nefungovalo.
    18.2.2014 10:15 karel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux a problémy s VT-d a další
    Tak procházím fóra a asus se skutečně k tomu obrací zády, měl jsem si asi koupit adekvátní Asrock desku, tam se to lidem povedlo rozchodit - no nic, dneska to zkusím vypnout v biosu, a dát intel_iommu=off a třeba to už bude dobré - snad bude fungovat i ten wifi adapter.
    Luboš Doležel (Doli) avatar 18.2.2014 10:37 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux a problémy s VT-d a další
    dneska to zkusím vypnout v biosu
    Já to tam tuším tehdy ani nenašel. Kde to tam je?
    18.2.2014 10:49 karel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux a problémy s VT-d a další
    Nesedím u toho, zkusím si večer vzpomenout a napsat, ale pro virtualizaci tam je několik voleb a VT-d jsem tam myslím zahlíd - v advance pod cpu.

    Díval jsem se na tvůj blog a post - a ta poslední asus deska, tou jsi měl na mysl tu p8z77?

    To mě teda vyděsilo :/

    Jsem strávil několik dní prolézáním heureky, abych našel solidní hw za solidní peníz a mohlo to sloužit i jako herní a pracovní pc, s tím, že mi to nějaký rok vydrží a teď vidím, že to nejdůležitější, desku, jsem opět vybral špatně.

    Opravdu vybírat linux-friendly hw je noční můra. Možná jsem mohl udělat několika týdenní průzkum, ale žádný blogísek "máte linux, držte se dál od p8z77" jsem nikde neviděl, ach jo.

    Stále ji používáš? Je to použitelné, jako spolehlivé pracovní pc? Nebo na to mám rovnou nainstalovat win a mít to jen na hry?
    Luboš Doležel (Doli) avatar 18.2.2014 12:56 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux a problémy s VT-d a další
    Díval jsem se na tvůj blog a post - a ta poslední asus deska, tou jsi měl na mysl tu p8z77?
    Ano, ale blbne to lidem na mnoha různých deskách. Současně se ale zdá, že to blbne hlavně lidem na deskách ASUS, ale pod Windows ta TV karta problémy nemá.
    Stále ji používáš? Je to použitelné, jako spolehlivé pracovní pc? Nebo na to mám rovnou nainstalovat win a mít to jen na hry?
    Používám ji jako home server a současně i jako pracovní PC a vyjma TV karty si další problémy nevybavuju.
    18.2.2014 23:30 karel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux a problémy s VT-d a další
    Tak máš pravdu, nebylo to tam, jenom možnost deaktivace virtualizace celkově, ale intel_iommu=off vyřešilo všechno, dokonce i ten usb wifi adapter, už nějakou hodinu jsem online a internetový stream ani na chvíli nevypadl.

    Ještě to sype nějaký hlášky okolo acpi:

    kernel: ACPI Error: [DSSP] Namespace lookup failure, AE_NOT_FOUND (20130328/psargs-359)

    kernel: ACPI Error: Method parse/execution failed [\_SB_.PCI0.SAT0.SPT1._GTF] (Node ffff880215076460), AE_NOT_FOUND (20130328/psparse-537)

    kernel: ACPI Warning: 0x000000000000f000-0x000000000000f01f SystemIO conflicts with Region \_SB_.PCI0.SBUS.SMBI 1 (20130328/utaddress-251)

    kernel: ACPI: If an ACPI driver is available for this device, you should use it instead of the native driver

    Ale nemám sílu se tím zabývat, zatím se to ničím neprojevuje
    Luboš Doležel (Doli) avatar 18.2.2014 23:59 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Linux a problémy s VT-d a další
    To tam mám taky.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.