abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

    dnes 19:44 | Nová verze

    Byla vydána beta verze Linux Mintu 21.3 s kódovým jménem Virginia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze Cinnamon 6.0 s experimentální podporu Waylandu. Linux Mint 21.3 bude podporován až do roku 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 18:11 | Zajímavý článek

    Pavel Bašta se v příspěvku Internetové kšefty podíval na podvody při nákupech a prodejích zboží přes různé bazarové služby. Podělil se o rozhovor, který vedl s jedním podvodníkem. V závěru upozorňuje na databází podvodníků Podvod na bazaru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:44 | Zajímavý článek

    Michal Strehovský na svých stránkách píše jak v C# vytvořit "bootovací hru" pro Raspberry Pi, tj. hru, která nepotřebuje operační systém (bare-metal). Zdrojové kódy jsou na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 14:11 | Humor

    Greg Kroah-Hartman vydal Linux 6.6.6 (LKML) aneb Linux s číslem šelmy. Řeší regresi ve Wi-Fi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 13:11 | Nová verze

    Debian 12.3 byl kvůli chybě v jádře 6.1.64-1 nakonec přeskočen. Vydán byl rovnou Debian 12.4.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 13:00 | IT novinky

    Počítačové hře Doom je dnes 30 let. Vydána byla 10. prosince 1993. Zahrát si ji lze také na Internet Archive.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    včera 02:11 | Komunita

    V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    9.12. 21:44 | Komunita

    Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    9.12. 14:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.12. 03:11 | Humor

    Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
     (40%)
     (9%)
     (50%)
    Celkem 119 hlasů
     Komentářů: 2, poslední 6.12. 22:12
    Rozcestník

    Dotaz: Zalohovaci stroj - jake distro?

    3.4.2014 13:53 petrfm
    Zalohovaci stroj - jake distro?
    Přečteno: 428×
    Ahoj, mam masinu s proxmoxem, na ktere budu mit par firemnich virtual. Potrebuju je zalohovat. Idealne asi kazdou noc s tim, ze by se ukladalo poslednich 7 zaloh. To neni problem v proxmoxu naklikat, vcetne kalendare, podporuje to i ukladani na NFS, apod.

    Resim ted, kam s nimi. Nechci kupovat HW nas, protoze mam hezke, vyrazene jednodajdrove desktop lenovo Thinkcetnre, takze jsem koupil 3TB disk WD RED a planuju, vrazit ho do nej. Pozdeji prikoupim dalsi, atd. Vejde jich tam hodne :-) Jake distro dat ale dat? Nejaky NAS - treba OpenMediaVault, nebo se na to vykaslat, dat tam ubuntu server, nebo debian a rozjet na nich DMCRYPT (kvuli sifrovani tech disku), SAMBU a NFS?

    Je jasne, ze ciste distro si lepe prizpusobim svym potrebam, ale jsem zacatecnik, neni lepsi sahnout spise po nejakem NAS distru a jenom to naklikat?

    P.

    Odpovědi

    3.4.2014 16:10 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zalohovaci stroj - jake distro?
    Dal bych tam FreeNAS, díky ZFS file systému.
    3.4.2014 16:29 petrfm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zalohovaci stroj - jake distro?
    Nemuze vzniknout problem pri havarii HW, nebp toho nasu? Ctu, ze ten FS neni rozsireny - kvuli licencim. Vyctu pak takovy disk nejak jednoduse? Nechci tam kvuli uspore mista delat zadny raid - bude to zalohovane UPSkou a bude to fungovat jako server pouze pro zalohy a data, ktera nejsou kriticka, ale presto, pokud by se to rozes-alo, rad bych se k tomu dostal.

    U klasickeho EXT4, pokud zhavaruje ten PC, tak vezmu disk, pripojim k libovolne masine s libovolnym linuxem a muzu vycitat data.

    Jedina moznost je, ze to je natolik kompatibilni, ze kdyz zhavaruje zelezo, vytahnu FLASH disk, zapichnu i s diskem do jineho stareho srotu a ono to normalne nabootuje - je to tak?
    3.4.2014 16:52 petrfm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zalohovaci stroj - jake distro?
    A jeste jedna vec - pokud do toho stroje prsku dva disky. Da se nastavit jeden disk jako extra sdilena slozka? Proste primountovat ten disk/oddil jako extra sdileny adresar? U LVM je to trochu problem, protoze se FS rozliza neznamo jak ruzne po discich. Tak jestli tohle distro umoznuje pracovat na urovni jednotlivych oddilu, nebo kazdy pridany disk slucuje do nejakeho sveho interniho FS. (Abych mohl vyuzit hodne stare disky treba pro archivaci filmu a podobnych nesmyslu.)
    Jendа avatar 3.4.2014 19:53 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zalohovaci stroj - jake distro?
    Je jedno, co to bude za distribuci, já bych tam dal Debian, protože všude dávám Debian :-). Vyhnul bych se jednoúčelovým distribucím, nebudou na to balíčky.
    A jeste jedna vec - pokud do toho stroje prsku dva disky. Da se nastavit jeden disk jako extra sdilena slozka? Proste primountovat ten disk/oddil jako extra sdileny adresar?
    Samozřejmě, normálně přes Sambu. A naprosto to nesouvisí s tím, jestli je na tom disku LVM nebo něco jiného nebo jestli je to třeba na děrných štítcích v krabici vedle počítače.
    Tak jestli tohle distro umoznuje pracovat na urovni jednotlivych oddilu, nebo kazdy pridany disk slucuje do nejakeho sveho interniho FS.
    Jak si to nastavíš, takové to budeš mít.
    3.4.2014 21:25 petrfm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zalohovaci stroj - jake distro?
    Diky za nazor, je jasne, ze cisty linux je nejlepsi, ale taky nejnarocnejsi na spravu, nastaveni a udrzbu - i kdyz i to je dost relativni, muze to byt i naopak. Ten dotaz na ty oddily byl smerovan konkretne na ten FreeNAS, protoze je mi jasne, ze kdyz si to uplacam z kombinace debian + samba + nfs daemon, tak si tam muzu delat naprosto co chci... :-)

    Protoze uz toho mam ale docela dost a musim se starat o vice stroju, chtel jsem aspon ten blbej nas udelat na nejakem distru, co zapnu a naklikam, at se nemusim o nic starat a nic dokumentovat, atd... Proto tipy na vhodne NAS distro stale prijimam :-)
    3.4.2014 22:03 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zalohovaci stroj - jake distro?
    Ked nieco niekde naklikas, tak to nemusis dokumentovat?

    Osobne som ziadnu NAS distribuciu nevidel, ale preco by sa o nu nebolo treba starat? Jedine, ze by neboli ziadne updaty. A to nie je prave vyhra.
    3.4.2014 23:50 petrfm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zalohovaci stroj - jake distro?
    Nemusim, protoze otevru klikatko a vidim, co jsem naklikal. To u prikazove radky uplne dost dobre nejde. Jinak ten NAS pobezi ve vnitrni siti. Nebude k nemu pristup zvenci, na to mam na serveru owncloud a jine sragory. Mel by to byt opravdu NAS pouze na zalohy. Takze kdyz na nej nebudu muset 3 roky sahnout a jenom si bude nekde v rohu vrcet a kazdou noc hltat data, budu nejstastnejsi clovek.
    4.4.2014 09:50 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zalohovaci stroj - jake distro?
    Klikátko má více stran, CLI konfigurace více textových souborů. Vyjde to nastejno, obojí musíš zdokumentovat, kdybys o tu konfiguraci přišel. Mně osobně je bližší zkopírovaný texťák s komentáři, ve kterém mohu vyhledávat, než screenshoty obrazovek, ale každému vyhovuje něco jiného.
    4.4.2014 00:16 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zalohovaci stroj - jake distro?
    FreeNAS je postaven na FreeBSD ne na linuxu. Disk se ZFS je samozřejmě čitelný na jiném FreeBSD systému a na linuxu pokud se spustí ZFS v user space. Z hlediska licencí pokud tomu rozumím, tak ZFS licence je Common Development and Distribution License (CDDL), což je také svobodná open source licence, (restriktivní trochu jinak než GPLv2) a tato jiná restriktivnost brání vyrobit binárku ze zdrojáků obou těchto licencí. To je u monolitického linuxového kernelu problém a ZFS je jen v user space. ZFS je ale špičkový filesystem s checksum a pokročilými funkcemi. Jinak adminitrativní rozhraní je webově klikací, ale samozřejmě mohu jít normálně na shell.

    Pokud se chcete bez ZFS obejít a mít současně klikací prostředí, tak jedna možnost jsou webově administrované distra jako ClearOS (nad RedHat) nabízejí i demo nebo Zentyal (nad Ubuntu) nebo případně SME_server (nad CentOS), druhá možnost je použít jakoukoliv distribuci a nad ní dát Webmin.
    4.4.2014 10:51 petrfm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zalohovaci stroj - jake distro?
    Diky za vycerpavajici odpoved. Asi zkusim ten FreeNas - libi se mi hlavne kompletni krabicove reseni, bez laborovani s instalaci na FLASH disk - to hledam, at mam na disku skutecne jen data. Pokud nebude vyhovovat, pouziju asi osvedcene ubuntu ve verzi server - jsem na nej zvykly :-) Webmina pouzivam spis pro "koukani se" na system, protoze pouzivani takovych veci mne docela izoluje od systemu samotneho a pak kdyz se neco rozbije, neumim to opravit. Cili bud uplne klikatko, kde do konzole polezu jen vyjimecne, nebo naopak system postaveny cely na prikazove radce, abych vedel, kde jsem co zmenil :-)

    Dival jsem se a vyber NAS dister je celkem siroky a vsechny udajne docela dobre, at uz FreeNas, nebo OpenMediaVault, nebo Openfiler.

    Takze je z ceho vybirat, nechtel jsem jen u toho travit moc casu (ten mi bere uz tak server) a hledal nejake doporuceni na zaklade zkusenosti, ale tady jsem asi mezi profiky, kde se podobne blbiny nepouzivaji a kazdy si to dela podle sebe :-)

    P.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.