Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Ne ne, to nemá s HW nic společného. Já mám také Asus EEE 1000HE či co to je a normálně funguje. Hplip z repozitáře Ubuntu je možná staré, nevím. Zkuste si stáhnout aktuální verzi z webu HP.
Instalační balíček spustíte posléze tak, že spustíte terminál, přepnete se do složky, kam se balíček uložil (třeba cd Stažené
), napíšete do terminálu sh hp[TAB]
, to [TAB] -- pokud to nevíte -- znamená, že po napsání prvních dvou písmen (hp) stisknete klávesu TAB a terminál automaticky doplní celý název instalačního balíčku (abyste to nemusel vypisovat celé), není-li ve složce, kam jste uložil instalátor, jiný soubor začínající na "hp". V opačném případě musíte dopsat ještě další, rozdílový znak.
Těžko říct, jestli má smysl řešit problémy fosilního dva roky starého systému. V současném systému (ne starším než 1 měsíc) to taky nefunguje?
Především by bylo dobré napsat sem, co se o tom píše v logu CUPS, případně zkusit spustit CUPS ve výřečnějším režimu, jestli se pak v logu náhodou neobjeví něco, co by ukazovalo na příčinu problému. Ještě před experimenty s CUPS je taky potřeba prověřit, jestli lsusb tiskárnu vidí, jestli příslušné zařízení v /dev nemá nějaké obskurní nastavení práv a tak dále.
Tiskni
Sdílej: