Na GOG.COM probíhá Winter Sale 2024. Při té příležitosti lze každý den do konce roku získat zdarma jinou počítačovou hru, viz kalendář uprostřed stránky Winter Sale 2024. Otevření balíčku se hrou vždy ve tři odpoledne. První hrou je The Whispered World: Special Edition.
Nezisková organizace Internet Security Research Group (ISRG) vydala Výroční zprávu za rok 2024 (pdf). Organizace stojí za certifikační autoritou Let's Encrypt, projektem Prossimo, jehož cílem je používání paměťově bezpečného kódu v kritické internetové infrastruktuře a službou Divvi Up řešící telemetrii respektující soukromí uživatelů.
Vývojáři PeerTube, tj. svobodné alternativy k videoplatformám velkých technologických společností, představili mobilní aplikaci PeerTube (Google Play, App Store). Zdrojové kódy jsou k dispozici na Framagitu.
Google představil Gemini 2.0, tj. novou verzi svého modelu umělé inteligence (YouTube).
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.12. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová verze 3.27 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.6 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Byla vydána (𝕏) listopadová aktualizace aneb nová verze 1.96 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.96 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
OpenMandriva ROME, tj. průběžně aktualizovaná (rolling) edice linuxové distribuce OpenMandriva, byla vydána ve verzi 24.12.
U příležitosti oslav sedmi let prací na debianím balíčku vyšlo GPXSee 13.33. Nová verze přináší rychlejší vykreslování vektorových map a vylepšení/doladění nového stylu pro OpenAndroMaps/Mapsforge mapy. Kdo by rád OSM mapy v "prémiovém" barevném schématu a nechce čekat až nová verze dorazí do jeho distribuce, nalezne zdrojové kódy na GitHubu.
Pak záleží na tom, co udělá distribuce se starými konfiguračními soubory, které byly modifikovány, a mohou být buď záměrně změněné uživatelem, nebo chybně narušené při té neúspěšné aktualizaci.Pokud chci čistou instalaci, tak samozřejmě všechno kromě /home (a /root) smažu.
Myslím, že oddělení uživatelských dat od systémových dat je správný krok, ale kromě toho můžu mít oddíly s rozdílnými FS podle typu dat (např. zašifrovaný oddíl pro citlivá data).Jo, takhle to mám taky (nešifrovaný /boot, hůř šifrovaný / a nejvíc chráněný /home). Ale tohle je zrovna situace, na kterou subvolumes nejdou použít, tedy alespoň pokud šifruješ na blokové vrstvě.
Subvolumes jsou zcela dynamická záležitost, lze je vytvářet a snapshotovat kdykoliv. To je hlavní důvod jejich existence.
Pokud ale jde například o subvolume pro /home nebo /var, ty je pochopitelně vhodné nadefinovat při instalaci systému, aby pak nebylo nutné bootovat z rescue média a přesouvat už nainstalované soubory do subvolumes či něco podobného.
Vytváření subvolumes během instalace rozumného systému (například Fedory) přímo naklikáním v instalátoru je hračka. U Debianu ovšem může čistě ze zásady něco nefungovat, jako obvykle.
/boot
se dává na samostatný oddíl proto, abyste tam měl jednoduchý souborový systém, ze kterého dokáže nabootovat kdejaký zavaděč a kdejaké jádro. A také proto, abyste měl bootovací oddíl chráněný od zbytku systému, třeba pro případ, kdy by se hlavní souborový systém rozsypal apod. Ze všech těchto důvodů nemá smysl dávat /boot
jako subvolume na btrfs
, ale je lepší ho dát do samostatného oddílu. U ostatních adresářů má smysl použít subvolume v případě, kdy tam potřebujete nastavit něco jinak, než u zbytku souborového systému - kompresi, chcete tam používat snapshoty apod. Ale subvolume můžete vytvořit i kdykoli dodatečně.
Z btrfs dokáže nabootovat kdejaký zavaděč a kdejaké jádro. (Bohužel kvůli omezením BIOSu (i EFI) stále ještě neexistuje spolehlivá podpora pro bootování z Btrfs RAIDu jiného než 1. Zavaděč něco takového klidně zvládá, ale když mu BIOS neukáže všechna potřebná zařízení, nezmůže zkrátka nic.)
Když se „hlavní“ souborový systém rozsype, bootovací oddíl je ten nejmenší problém a jeho zachování je v tom případě celkem na houby.
Dobrý důvod, proč má smysl mít oddělený /boot
oddíl, je šifrování zbytku disku. (Pokud vím, btrfs zatím nepodporuje šifrování na úrovni filesystému.)
Tiskni Sdílej: