Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Pak záleží na tom, co udělá distribuce se starými konfiguračními soubory, které byly modifikovány, a mohou být buď záměrně změněné uživatelem, nebo chybně narušené při té neúspěšné aktualizaci.Pokud chci čistou instalaci, tak samozřejmě všechno kromě /home (a /root) smažu.
Myslím, že oddělení uživatelských dat od systémových dat je správný krok, ale kromě toho můžu mít oddíly s rozdílnými FS podle typu dat (např. zašifrovaný oddíl pro citlivá data).Jo, takhle to mám taky (nešifrovaný /boot, hůř šifrovaný / a nejvíc chráněný /home). Ale tohle je zrovna situace, na kterou subvolumes nejdou použít, tedy alespoň pokud šifruješ na blokové vrstvě.
Subvolumes jsou zcela dynamická záležitost, lze je vytvářet a snapshotovat kdykoliv. To je hlavní důvod jejich existence.
Pokud ale jde například o subvolume pro /home nebo /var, ty je pochopitelně vhodné nadefinovat při instalaci systému, aby pak nebylo nutné bootovat z rescue média a přesouvat už nainstalované soubory do subvolumes či něco podobného.
Vytváření subvolumes během instalace rozumného systému (například Fedory) přímo naklikáním v instalátoru je hračka. U Debianu ovšem může čistě ze zásady něco nefungovat, jako obvykle.
/boot
se dává na samostatný oddíl proto, abyste tam měl jednoduchý souborový systém, ze kterého dokáže nabootovat kdejaký zavaděč a kdejaké jádro. A také proto, abyste měl bootovací oddíl chráněný od zbytku systému, třeba pro případ, kdy by se hlavní souborový systém rozsypal apod. Ze všech těchto důvodů nemá smysl dávat /boot
jako subvolume na btrfs
, ale je lepší ho dát do samostatného oddílu. U ostatních adresářů má smysl použít subvolume v případě, kdy tam potřebujete nastavit něco jinak, než u zbytku souborového systému - kompresi, chcete tam používat snapshoty apod. Ale subvolume můžete vytvořit i kdykoli dodatečně.
Z btrfs dokáže nabootovat kdejaký zavaděč a kdejaké jádro. (Bohužel kvůli omezením BIOSu (i EFI) stále ještě neexistuje spolehlivá podpora pro bootování z Btrfs RAIDu jiného než 1. Zavaděč něco takového klidně zvládá, ale když mu BIOS neukáže všechna potřebná zařízení, nezmůže zkrátka nic.)
Když se „hlavní“ souborový systém rozsype, bootovací oddíl je ten nejmenší problém a jeho zachování je v tom případě celkem na houby.
Dobrý důvod, proč má smysl mít oddělený /boot
oddíl, je šifrování zbytku disku. (Pokud vím, btrfs zatím nepodporuje šifrování na úrovni filesystému.)
Tiskni
Sdílej: