Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času přerušil činnost. Uživatelé čínskou firmou vlastněné sociální sítě dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. TikTok je momentálně nedostupný v obchodech s aplikacemi Google Play a App Store. Podle zákona přijatého loni a potvrzeného v pátek soudem měla platforma do dneška přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v
… více »Pak záleží na tom, co udělá distribuce se starými konfiguračními soubory, které byly modifikovány, a mohou být buď záměrně změněné uživatelem, nebo chybně narušené při té neúspěšné aktualizaci.Pokud chci čistou instalaci, tak samozřejmě všechno kromě /home (a /root) smažu.
Myslím, že oddělení uživatelských dat od systémových dat je správný krok, ale kromě toho můžu mít oddíly s rozdílnými FS podle typu dat (např. zašifrovaný oddíl pro citlivá data).Jo, takhle to mám taky (nešifrovaný /boot, hůř šifrovaný / a nejvíc chráněný /home). Ale tohle je zrovna situace, na kterou subvolumes nejdou použít, tedy alespoň pokud šifruješ na blokové vrstvě.
Subvolumes jsou zcela dynamická záležitost, lze je vytvářet a snapshotovat kdykoliv. To je hlavní důvod jejich existence.
Pokud ale jde například o subvolume pro /home nebo /var, ty je pochopitelně vhodné nadefinovat při instalaci systému, aby pak nebylo nutné bootovat z rescue média a přesouvat už nainstalované soubory do subvolumes či něco podobného.
Vytváření subvolumes během instalace rozumného systému (například Fedory) přímo naklikáním v instalátoru je hračka. U Debianu ovšem může čistě ze zásady něco nefungovat, jako obvykle.
/boot
se dává na samostatný oddíl proto, abyste tam měl jednoduchý souborový systém, ze kterého dokáže nabootovat kdejaký zavaděč a kdejaké jádro. A také proto, abyste měl bootovací oddíl chráněný od zbytku systému, třeba pro případ, kdy by se hlavní souborový systém rozsypal apod. Ze všech těchto důvodů nemá smysl dávat /boot
jako subvolume na btrfs
, ale je lepší ho dát do samostatného oddílu. U ostatních adresářů má smysl použít subvolume v případě, kdy tam potřebujete nastavit něco jinak, než u zbytku souborového systému - kompresi, chcete tam používat snapshoty apod. Ale subvolume můžete vytvořit i kdykoli dodatečně.
Z btrfs dokáže nabootovat kdejaký zavaděč a kdejaké jádro. (Bohužel kvůli omezením BIOSu (i EFI) stále ještě neexistuje spolehlivá podpora pro bootování z Btrfs RAIDu jiného než 1. Zavaděč něco takového klidně zvládá, ale když mu BIOS neukáže všechna potřebná zařízení, nezmůže zkrátka nic.)
Když se „hlavní“ souborový systém rozsype, bootovací oddíl je ten nejmenší problém a jeho zachování je v tom případě celkem na houby.
Dobrý důvod, proč má smysl mít oddělený /boot
oddíl, je šifrování zbytku disku. (Pokud vím, btrfs zatím nepodporuje šifrování na úrovni filesystému.)
Tiskni Sdílej: