Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Podle mne nemáš ovladač přímo od nvidie a pokud ho máš tak možná máš vadný HDD a nebo chlazení vyčistit. To musí chodit jak blesk.
hdparm -t
(zmeri rychlost cteni z disku)
Přetaktování tento problém zcela zaručeně nevyřeší. Bylo by naivní myslet si, že například nějakých 10% frekvence navíc (tedy mnohem méně než 10% výkonu navíc, v závislosti na rozdělení přístupů do paměti a na mnoha dalších faktorech) zachrání sekající se desktop.
K mému notebooku z roku 2009 mám připojený externí monitor 2560x1600, používám dual head konfiguraci s interním FHD a nic se mi v KDE neseká. (FHD samotné je v podstatě slabota, kterou dnes mají i mobily.)
Nelze než doporučit upgrade na nejnovější kernel a kontrolu logů (nejen) od X serveru, jestli tam náhodou není něco podezřelého. Taky se dají vyzkoušet různé drivery; jak pro AMD tak pro NVidii existuje open-source i proprietární driver, každý se svými (ne)výhodami. Občasné sekání bývalo doménou grafických karet Intel a bylo doprovázeno bohatými bláboly v dmesg
, ale mám dojem, že to už je pradávná minulost. Rozhodně se všechno začne sekat v momentě, kdy nastane zásadní problém s chlazením, tj. například když je notebook v nevhodné poloze a skrz chladicí otvory neproudí dostatek vzduchu. V takovém případě ale dvojnásob platí, že přetaktování procesoru vůbec nic neřeší.
Tiskni
Sdílej: