Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
Podle mne nemáš ovladač přímo od nvidie a pokud ho máš tak možná máš vadný HDD a nebo chlazení vyčistit. To musí chodit jak blesk.
hdparm -t
(zmeri rychlost cteni z disku)
Přetaktování tento problém zcela zaručeně nevyřeší. Bylo by naivní myslet si, že například nějakých 10% frekvence navíc (tedy mnohem méně než 10% výkonu navíc, v závislosti na rozdělení přístupů do paměti a na mnoha dalších faktorech) zachrání sekající se desktop.
K mému notebooku z roku 2009 mám připojený externí monitor 2560x1600, používám dual head konfiguraci s interním FHD a nic se mi v KDE neseká. (FHD samotné je v podstatě slabota, kterou dnes mají i mobily.)
Nelze než doporučit upgrade na nejnovější kernel a kontrolu logů (nejen) od X serveru, jestli tam náhodou není něco podezřelého. Taky se dají vyzkoušet různé drivery; jak pro AMD tak pro NVidii existuje open-source i proprietární driver, každý se svými (ne)výhodami. Občasné sekání bývalo doménou grafických karet Intel a bylo doprovázeno bohatými bláboly v dmesg
, ale mám dojem, že to už je pradávná minulost. Rozhodně se všechno začne sekat v momentě, kdy nastane zásadní problém s chlazením, tj. například když je notebook v nevhodné poloze a skrz chladicí otvory neproudí dostatek vzduchu. V takovém případě ale dvojnásob platí, že přetaktování procesoru vůbec nic neřeší.
Tiskni
Sdílej: