Open source síťový zálohovací software Bacula (Wikipedie) byl vydán v nové major verze 13.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Ve čtvrtek 7. července bude na Indiegogo spuštěna kampaň (preview) na podporu 10,1 palcového notebooku a herní konzole GPD WIN Max 2. Vybrat si bude možné mezi AMD a Intelem.
Bonsai Browser je webový prohlížeč postavený nad Electronem a napsaný v TypeScriptu. Videoukázka UX na Loom. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu aktuálně činí 1,18 %. Před rokem to bylo 0,89 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Ubuntu, Arch Linux, Manjaro Linux a Linux Mint. Přehled her oficiálně podporujících SteamOS a Linux na stránkách Steamu. Přehled her pro Windows běžících na Linuxu díky Protonu na stránkách ProtonDB.
Začaly prázdniny a dovolené, což znamená jenom jednu věc - budete mít více času na své Bastlení a tudíž určitě dorazíte na naší Virtuální Bastlírnu! I když zbytek světa má okurkovou sezónu, v technice se stále něco děje a jako vždy pro vás máme připravenou spoustu novinek a zajímavých témat. Ptáte se, co konkrétně? Určitě si něco povíme o chystaném Raspberry Pi Pico W s přidanou Wi-Fi. Ze světa hardwaru nesmí chybět ani šílenosti jako 100n
… více »Něco málo přes 10 let (3763 dnů) od vydání verze 1.0 byla vydána nová verze 4.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Open source střílečka Xonotic (Wikipedie), fork Nexuiz, byla vydána ve verzi 0.8.5. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Byly zveřejněny videozáznamy a také fotogalerie z konference DevConf.cz Mini konané 2. června v Brně.
Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.21.0. Z novinek je zdůrazněn nový "wl_pointer high-resolution scroll event".
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zveřejnil Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti České republiky za rok 2021 (pdf). Novým ředitelem NÚKIB je Lukáš Kintr.
Host ACER.lan <10.0.0.17> appears to be up
Ked zadam ten isty prikaz v RH9 na tej istej sieti, dostanem len :
Host 10.0.0.17 appears to be up
Preco mi nmap v linuxe neukazuje aj mena pocitacov ?
DNS mi tu bezi v poriadku, mena ostatnych pocitacov som samozrejme nikde v konfiguracii (hosts) nepriradil k IP - ked to WinXP zvladli bez toho aby som im nieco nastavoval, ocakavam to iste aj od RH9, hlavne ked do siete pridam novy comp, kt. sa vie predstavit sam.
man nsupdate
, co jste dostal s bindem a man 5 smb.conf
cast kolem wins_hook
a pripadne taky na jeden bod osvetlujici fungovani update zprav v dns protokolu na http://www.fi.muni.cz/~xledvink/skola/P090/referat.htm#update
argh! to predchozi bylo jen pro otazku pana Burdy, jinak je to mirne OT pro nmap, dal uz snad odpovim na nmap:
snad jen to muze znamenat, ze *nix* system na kterem nmap bezi neni nastaven (/etc/nsswitch) pro ziskavani jmen (gethostbyaddr()) ze samby, ale treba jen z dns, coz je nejobvyklejsi a proto se pocitac jevi jako bezejmenny.
widle maji tusim tu vlastnost, ze nejdriv zkousi dnsko, pokud je nastavene a potom zkousi sambu(~wins), pokud je nastavena.
pokud chcete ziskavat jmena pocitacu ze samby, tak kouknete na: http://www.fi.muni.cz/~xledvink/skola/P090/referat.htm#resolver
je tam velmi v kratkosti popsano jak na to.
Predstavovanie ? Ked si v /etc/sysconfig/network nastavim HOSTNAME=MojLinux a po restarte si ho nmapnem z Windozov, ukaze mi pre IP aj jeho meno, ako to uvadzam v hornom priklade.
Ked si vsak z linuxu ping nmapnem (-sP) IP range v ktorom sa server nachadza - neukaze mi pred svojou IP ani len svoje vlastne meno, nie to ze este mena tych ostatnych. (Vo WinXP sa meno nastavi cez My Computer / Properties / Computer Name).
Ako mam teda cez nmap v linuxe zistit, ktore IP patri ktoremu pocitacu, ked pri nom neuvadza ziadne meno ?
Pre windowsacke pocitace som vsak ziadne DNS zaznamy nenastavoval, preto mi ich samozrejme neukaze.
Mam si teda do toho suboru napisat 2x to iste meno ? =>
127.0.0.1 localhost mojlinux 10.0.0.6 mojlinux.. ak chcem aby mi nmap na serveri vypisal aj jeho meno ? Alebo o chce nejaky DNS zaznam na binde co mi tu bezi ? Kam s nim ?
Ako sa mozem dostat uz k existujucim DNS zaznamom tych ostatnych pocitacov, ktore mi vo WinxP nmap ukazuje ?
IP rozdava DHCP router ... Mam ho nastavit v /etc/resolv.conf ako nameserver, aby aj linux videl nazvy Win pocitacov ?
ee. ses si jisty, ze ty XP maji DNS jmena? podle me jde o jmena samby, tedy netbios jmena(wins,nmbd,winbind nebo jak tomu kdo chce rikat). je to dost okrajove popsany v tom odkazovanym dokumentu. a precti si co jsem napsal tu do fora budes si muset asi prekompilovat nmap, proti knihovnam samby nebo neco podobnyho... pripadne jestli to neumi takhle a chces ty jmena budes muset zmenit /etc/nsswitch aby se pouzivalo libnss_winbind.*
fajn, tak si najdi na jake adrese ti bezi bind, ktery ma priblizne zaznam zone "lan." { type master; allow-update { ACLmistniPC; }; allow-query { ACLmistniPC; }; allow-transfer { ACLsekundarniDNS; }; ... };
doufam, ze je asi stejny, jako ten se zaznamem zone "10.in-addr.arpa." { type master; allow-update { ACLmistniPC; }; allow-query { ACLmistniPC; }; allow-transfer { ACLsekundarniDNS; }; ... };
a nekde na zacatku toho souboru je neco jako acl ACLmistniPC { 10.0.0.0/neco; };
a pripadne jestli ma ten pocitac s tim linuxem jinou nez 10.0.0.0/neco adresu, tak jeste potrebujes rozsirit zaznamy na ... allow-query { ACLmistniPC; LinuxPC; }; ...
nebo jen pridat ip LinuxPC do ACLmistniPC a pak zmenit resolv.conf na tom linuxu, aby se dotazoval pres todle dnsko. pripadne muzes nastavit stavajici dnsko z resolv.conf na tom linuxu, aby bylo slave pro zony "lan." a "10.in-addr.arpa."
btw s tim allow-update to bude mozna jenom 127.0.0.1, pokud je dhcpd i ten zodpovedny named na jednom stroji, teda pokud se o update stara dhcpd...
proste a jednoduse potrebujes dostat horu k mohamedovi - cili rozkopirovat zony do dalsich dns serveru, ktery pouziva linuxovy stroj nebo potrebujes dostat mohameda k hore, tedy zmenit nastaveni resolveru linuxoveho pc, aby pouzival dns server, ktery obsahuje zaznamy tech zon.
Tiskni
Sdílej: