Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Ahoj, da se dneska poridit nejaky solidni, maly tablet s linuxem? Ne android, ale cisty linux, byt treba ubuntu.
Resenim je asi tablet s x86 architekturou, ale to mi prijde celkem drahe na to, ze si na tom chci obcas procist emaily / pripojit se k SSH. Dejte nejaky tip Nasel jsem PengPod, ale ten projekt vypada docela mrtve, resp. se nikde neda koupit, aspon jsem to nenasel.
P.S. max 7", idealne mene, chci aby to bylo co nejvice portable - chtel bych tim do budoucna nahradit mobil = tahat to co nejvice sebou.
P.
Zeptam se uplne blbe - kdyz si koupim tohle :
http://www.alza.cz/lenovo-miix-2-8-silver-32gb-3g-d1481858.htm
tak bych mel bez problemu nainstalovat Ubuntu 14.04 s UNITY a pouzivat to jako notebook s kapacitnim displejem, ze ? Mely by tam behat i jina distra, ale unity mi prijde co do ergonomie pro dotykove ovladani jako asi nejlepsi - ale to je vec vkusu, nechci se o tom hadat, o to mi nejde, spise mne zajima, jestli to vyzaduje u distribuce nejake specialni ovladace ci co, nebo na tom klidne pobezi i KDE, jen se asi prstem netrefim
Staci mi tedy vybrat si nejaky x86 tablet a nainstalovat distro dle preferenci, nebo musim vyber na neco omezit - na co?
Diky, P.
To si delas srandu? At uz jdou vsichni s tim MS, apple a androidem do PRDELE. Denne mne prepada vetsi a vetsi pocit deprese a zmaru, kdyz si uvedomim, kam technika kraci a jaky tady mame vlastne kapitalismus. Dementi, kterych byla vzdycky presila, tvorici trh, urcuji jeho budouci vyvoj.
Prijde mi nanejvys zcestne, zaplatit vyrobci takovou sumu za nejaky kram, ke kteremu dostanu neco, co nechci, budiz - na to uz jsem si zvykl, ale jeste ke vsemu mi bude vyrobce diktovat, jak to budu pouzivat? A abych JA, ten ktery PLATI musel neco hackovat? NASRAT.
Je to neuveritelne, kam se kapitalismus dostal. Vracime se do doby mnoho desitek let zpatky, s jedinym rozdilem - ze mame plne regaly sracek, ale poradnou vec nikdo nevyrobi, protoze ji masa nechce. Takze ve finale je to uplne stejne, jako kdyz v obchode nebyly banany a sraci papir, protoze dnes si musim koupit 4 baleni od ruznych firem a zkouset, kterym papirem mi neprolezou prsty do riti. Sorry za OT, je to prihoda z rana a zkazila mi zrejme cely den.
Uz se tesim, az si budeme doma na kolene navrhovat a skladat vlastni telefony, tablety a NB jako za starejch. Budeme SHANET komponenty a dokumentaci, protoze vsechno bude zakodovane a zablokovane. No ty vole, kdyby mi tohle nekdo rekl, ze se toho doziju, poklepu si na celo.
P.
To je sice krasny priklad toho, jak jsem to myslel, ale k finalnimu, pouzitelnemu produktu to ma sakra daleko. Nejblbejsi je, ze tady mame stovky zarizeni, ktere by byly schopne a ochotne fungovat, jenom na ne neni ten spravny soft.
A nikdo se asi nebude vrhat do nejakeho reverse engineeringu kvuli HW, ktery bude na trhu rok - to je dalsi pomerne nechutna vec. Ten neustaly hon za parametry fotaku a jinych <->vin a skladky elektroodpadu zavalene "spotrebnim zbozim". Ja mam svuj telefon s qwertz uz asi 3 roky = prehistoricka zruda, kterou bych mel okamzite rozslapat a vymenit za novou verzi spiona. Pritom jsem si jist, ze se svym HW vybavenim a mymi naroky na nej by s poradnym OS slouzil dalsich 5 let, pokud by se nerozpadl kvuli ROHS.
Jinak myslim, ze rusku nemame co zavidet, protoze tohle je problem celosvetovy a nevim o tom, ze by tam byla situace lepsi. Vzdycky jsem miloval novinky a pokrok, no poslednich par let se toho desim a zacinaji se u mne projevovat takove ty blaznive touhy nakupovat NB a telefony do zasoby, protoze zadne poradne uz nebudou, atd.... ))) snad mi hezke pocasi zlepsi pohled na svet a kluci sikovni vymysli, jak pouzivat moderni HW s NORMALNIM SW = (<>WIN / iOS / Google, apod.)
Jinak jediny zpusob, jakym lze dnes bojovat a vyjadrit svuj nazor na soucasny stav je skrze svou penezenku. Proste nekupovat neco, co musim hackovat, abych to mohl pouzivat, ale VYZADOVAT, aby to bylo takove, jake to chci mit a pouzivat. I kdyz se bojim, ze jsme v takove mensine, ze si toho zadny vyrobce ani nevsimne, natoz by ho to trapilo.
P.
Diky za odkaz, ale to je hezke povidani o jednotlivych distrech a jejich +-, ale neni tam moc zminena podpora a moznost instalace na jednotlivych x86 tabletech, mimo te prehistoricke iconie.
Něco pro ARM s RK3188 což má třeba pipo m9 max :
Jde-li to dát i na tablet kdo ví...
http://www.cnx-software.com/2014/01/27/getting-started-with-raxda-rock-how-to-generate-and-flash-ubuntu-saucy-server-and-desktop-images/
http://dl.radxa.com/
http://wiki.radxa.com/Rock/Booting_Linux
Nemám ale odvahu udělat z toho prkýnko (
Tiskni
Sdílej: