Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
PGFPlots je standardní knihovna dostupná LaTeXu (resp. v každé Texlive distribuci). Používá vektorovou kreslicí knihovnu TiKZ/PGF, další ze standardních knihoven pro LaTeX, k tvorbě vektorových grafů typograficky korektním způsobem, se správnými fonty atd. Navíc lze v grafiku psanou v LaTeXu taky „externalizovat“, tj. sázet obrázky a grafy odděleně od hlavního dokumentu a uchovávat je předpřipravené v PDF nebo PS souborech (z nichž je lze snadno převést do jiných vektorových formátů nebo klidně do bitmapového PNG, kdyby to někdo potřeboval). Zásadní výhoda knihovny TiKZ/PGF pro kreslení grafiky i celé nadstavby PGFPlots je v tom, že obrázky se kreslí (resp. popisují) přímo v LaTeXu, jsou snadno editovatelné přímo s dokumentem, změna fontu v dokumentu změní i font na osách grafů, typografie v obrázcích a grafech je stejná jako ve zbytku dokumentu a tak dále a tak podobně. Jakmile člověk překoná prvotní překvapení nad tím, že by měl obrázky a grafy psát v LaTeXu, zjistí, že je to nakonec mnohem příjemnější než vytvářet ploty v R a ty pak přidávat do dokumentu.
Pravda ale je, že pomocí R v režimu --slave
se dá vytvářet spousta zajímavých skriptů na dávkové načítání tabulek, zpracování dat a generování celých PDF brožur s nějakými přehledy výsledků. R takto používám rád a často, přestože při sazbě něčeho dávám přednost PGFPlots, právě kvůli lepší typografii.
Doporučuji stahovat odtud jde to rychle a spolehlivě.
Stahování R velmi důrazně nedoporučuju.
R je třeba nainstalovat balíčkovacím systémem, jako ostatně každý jiný software na svobodných operačních systémech. Některé distribuce mají dokonce i oddělené balíčky pro další komponenty a rozšiřující knihovny pro R, jinde se dají tyto knihovny doinstalovat interním balíčkovacím systémem vestavěným v R. Instalaci samotného R by měl ovšem vždy zajistit balíčkovací systém distribuce.
Když se člověk několikrát pohádá s týmem lidí, kterému nefunguje půlka R skriptů, protože si někde suší ručně staženou pět let starou verzi R, velmi rychle pochopí, proč je manuální stahování softwaru zkrátka zlo.
Aha, ale když se tak dívám na požadavek provozu na malých routerech ... tak tam asi není jiná možnost než manuální instalace a navíc asi PGFPlots nebudou rozumným řešením.
Taky se dá automatizovaná výroba grafů nakódit v Javě, třeba pokud je dat relativně hodně a vyplatí se přenášet spíš obrázek než data pro canvas. Nějaký scatter plot z 20 MB dat, ve kterém se beztak všechno překrývá, je lepší přenášet rovnou jako obrázek.
Tiskni
Sdílej: