Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Zdar, v prvni rade bych se chtel omluvit, ze tady otravuji s offtopic prispevkem, ale netusim kam s tim jinam.
Jak si nekteri z vas vsimli, na mistnich diskuzich pod clanky se jeden mistni nevyrovnany troll vydava za me a vytvari flamy pod mym jmenem.
Proto by me zajimalo, jestli je tu mozne dostat ban nebo zabranit zneuzivani nicku jinych osob. Anebo jestli si mam proste zalozit prozatimni ucet a pockat, az to toho pubertaka prestane bavit.
Diky za odpovedi
PS: vas editor automaticky pridava span, ackoliv pak vyskoci chyba, ze span je zakazan
Řešení dotazu:
Já používám cca 80 IP adres , to jako mám mít 80 registrací ? Nesmysl.
Jednoduše kontrolu databáze registrovaných nicků při odesílání anonymů a pokud se nick shoduje neodeslat a požádat o jiný nick nebo přihlášení pro ověření totožnosti.
Tak to funguje všude.
Plus deset. Za mě se sice nevydává žádný anonymní troll, nýbrž normální registrovaný uživatel, nicméně i tak může být konflikt nicků občas nepříjemný. Administrátoři opakovaně odmítli záležitost řešit s tím, že každý může mít nick, jaký chce. To je poněkud absurdní pohled na věc, řekl bych. Chápu, že nick a login jsou dva různé identifikátory, ale přece jen by oba dva měly být jednoznačné. Tohle je otravný problém, který by se měl podle mého mínění co nejdřív odstranit. Opravu by snad dokázal nakódit i student prvního ročníku informatiky za odpoledne.
Stačilo by zavést jednoduchá pravidla. Zaprvé, neregistrovaní uživatelé by nesměli použít nick žádného registrovaného uživatele. Pokud někdo chce používat svůj nick bez přihlášení k abclinuxu, což někteří dělají, každý přece může mít v nastavení profilu checkbox, kterým anonymní používání svého nicku povolí, chce-li. To taky není rocket science, vážně ne. Zadruhé, bylo by zakázáno zvolit si nick, který už nějaký registrovaný uživatel má, a u existujících konfliktních nicků by se ten „mladší“ resetnul třeba na přihlašovací jméno či jiný vhodný řetězec. Opravdu mi hlava nebere, proč abclinuxu.cz už pár let takhle otravný problém přehlíží. Dal by se vyřešit asi tak do hodiny, jen kdyby k tomu existovala trocha dobré vůle.
+1
Tiskni
Sdílej: