Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
dobry den,
potrebujem poradit ako pridat do jadra podporu pre sata radic.
Jedna sa mi o HW optiplex fx160
viz podpora hw. http://kmuto.jp/debian/hcl/DELL/OPTIPLEX+FX160
pokud sa podari vyriesit tohle budem jeste muset rozbehat sitovu kartu o by nemusel byt problem.
OS ubuntu 6.10 dakujem mo za vecne radi prajem pekny den
nemozem musi tam byt tahle verze, spise ji imaguju, je to uz nakonfugurovanej ubuntu server, a pokud nejede vzdy tam dokompiluju nejaky ten ovladac na sitovku a zse to par let jede no tady nevym odkud vzit ovladac :(
bohuzial sa mi nedari instalace noveho jadra :( kvoli nesplnenym zavyslostiam mal som problem aj z 2.6.28 ktore som stiahol z
http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v2.6.28/
nebojte beha to vse v lokalni siti bespecnost neni potreba
On byl od roku 2008 nějaký remote exploit v kernelu nebo openssh?
Remote root IIRC ne, ale remote DoSů (ve stylu "system unresponsive") by se určitě pár našlo. Jen pro představu: progrepoval jsem si changelog aktuálního jádra SLES 10 SP4 (což je 2.6.16) a oproti první vydané verzi z konce roku 2008 tam přibylo 234 CVE referencí. Samozřejmě lze namítnout, že dnes už CVE id může dostat kdejaká ptákovina, ale i tak je to dost.
Tohle je naprostý nesmysl. Nainstaluj si současný systém a teprve pak, bude-li problém přetrvávat, polož dotaz znova. Udržování této mrtvoly při životě je extrémně nebezpečné. Je hodně velké štěstí, že to ještě někdo nevyužívá jako spambot. (Nebo už ano?) I kdyby šlo jen o neveřejný server ve vnitřní síti, takhle prastarý software nutně musí mít problémy s kompatibilitou. Možná zkrátka přišel čas nahradit tuhle zombie něčím rozumným. Mimochodem, není nejmenší důvod mít SATA řadič v IDE módu. (Ba dokonce je to tak špatně.)
Tiskni
Sdílej: