Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »dobry den,
potrebujem poradit ako pridat do jadra podporu pre sata radic.
Jedna sa mi o HW optiplex fx160
viz podpora hw. http://kmuto.jp/debian/hcl/DELL/OPTIPLEX+FX160
pokud sa podari vyriesit tohle budem jeste muset rozbehat sitovu kartu o by nemusel byt problem.
OS ubuntu 6.10 dakujem mo za vecne radi prajem pekny den
nemozem musi tam byt tahle verze, spise ji imaguju, je to uz nakonfugurovanej ubuntu server, a pokud nejede vzdy tam dokompiluju nejaky ten ovladac na sitovku a zse to par let jede no tady nevym odkud vzit ovladac :(
bohuzial sa mi nedari instalace noveho jadra :( kvoli nesplnenym zavyslostiam mal som problem aj z 2.6.28 ktore som stiahol z
http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v2.6.28/
nebojte beha to vse v lokalni siti bespecnost neni potreba
On byl od roku 2008 nějaký remote exploit v kernelu nebo openssh?
Remote root IIRC ne, ale remote DoSů (ve stylu "system unresponsive") by se určitě pár našlo. Jen pro představu: progrepoval jsem si changelog aktuálního jádra SLES 10 SP4 (což je 2.6.16) a oproti první vydané verzi z konce roku 2008 tam přibylo 234 CVE referencí. Samozřejmě lze namítnout, že dnes už CVE id může dostat kdejaká ptákovina, ale i tak je to dost.
Tohle je naprostý nesmysl. Nainstaluj si současný systém a teprve pak, bude-li problém přetrvávat, polož dotaz znova. Udržování této mrtvoly při životě je extrémně nebezpečné. Je hodně velké štěstí, že to ještě někdo nevyužívá jako spambot. (Nebo už ano?) I kdyby šlo jen o neveřejný server ve vnitřní síti, takhle prastarý software nutně musí mít problémy s kompatibilitou. Možná zkrátka přišel čas nahradit tuhle zombie něčím rozumným. Mimochodem, není nejmenší důvod mít SATA řadič v IDE módu. (Ba dokonce je to tak špatně.)
Tiskni
Sdílej: