Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
V KDE je to pár triviálních kliknutí v systemsettings
, ikona „Obrazovka a monitor“. Přiložený screenshot je z mého notebooku.
Některá jiná grafická prostředí mají (kupodivu) dodnes s takovou trivialitou nepřekonatelný problém.
Pak asi hledáš multi-seat konfiguraci, tedy aby byl na každém monitoru display manager pro přihlášení a zcela nezávislé pracovní místo pro uživatele. Něco takového se dá snadno zařídit s několika grafickými kartami, ale s jednou jedinou dual-head grafickou kartou to může být oříšek. Buď se dá použít Xephyr, což je ale řešení bez hardwarové akcelerace, nebo možná existuje nějaký trik s konfigurací X-serveru, o čemž se píše zoufale vágně tady.
Multi-seat konfigurace bude fungovat out-of-the-box například ve Fedoře se zařízením tohoto typu. Další grafická karta na USB obchází problém jediné grafické karty. Nicméně skvělý grafický výkon se od něčeho takového očekávat nedá.
Multi-seat s bezproblémovou grafickou akcelerací se nejspíš dá dosáhnout jen u desktopu, který bude mít dvě oddělené grafické karty. Multi-seat s jednou grafickou už spousta lidí vyzkoušela, ale zatím žádné řešení není bez chyb.
Kdysi dávno se daly na dual head kartách nastavit dvě oddělené plochy příslušející k jedné uživatelské relaci. Nevýhoda byla, že nebylo možné přetahovat okna z jedné plochy na druhou. Výhoda byla, že se dalo pro každý monitor nastavit jiné fyzické rozlišení (myslím rozlišení v dpi kvůli renderingu písma a jiných vektorově definovaných objektů, nikoliv absolutní rozlišení v pixelech) a jiný ICC kalibrační profil. Problém ale je, že tahle možnost už hodně dlouho nefunguje.
No nevím. To odkazované USB zařízení pro multi-seat funguje s Fedorou out-of-the-box, včetně správného přiřazení flashdisků zapojených do příslušného USB hubu atd. Jenže tazatelce šlo (nejspíš) o to, jak udělat multi-seat na jedné grafické kartě, což je zcela jiné téma. Fedora se holedbala těmi USB zařízeními s grafickou kartou, případně několika grafickými kartami, ale rozhodně ne multi-seatem na jedné dual-head kartě. Ten je pořád trochu problém, jestli se nepletu.
BTW, jestli těmi oddělenými plochami myslíš pouze widgety na ploše, tj. například horní a dolní panel nebo nějaké ikony, pak nejjednodušší je naklikat si v KDE pár nových panelů, resp. změnit jejich velikost tak, aby se držely pouze na jednom monitoru. Widget se seznamem oken v panelu (zvaný správce úloh či tak nějak) má poměrně flexibilní nastavení, kterým se dá určit, aby zobrazoval jenom okna na dané obrazovce, ploše, aktivitě apod. Takže můžeš mít na každém monitoru jeho vlastní panel (panely) a v každém z nich jinak nastaveného správce úloh nebo jiné widgety. Totéž platí pro widget „pohled na složku“, který se dá dát v jedné instanci na každou plochu a nastavit styl zobrazení tak, aby to vypadalo, že na každé ploše jsou ikony či něco podobného.
Tiskni
Sdílej: