Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
V KDE je to pár triviálních kliknutí v systemsettings
, ikona „Obrazovka a monitor“. Přiložený screenshot je z mého notebooku.
Některá jiná grafická prostředí mají (kupodivu) dodnes s takovou trivialitou nepřekonatelný problém.
Pak asi hledáš multi-seat konfiguraci, tedy aby byl na každém monitoru display manager pro přihlášení a zcela nezávislé pracovní místo pro uživatele. Něco takového se dá snadno zařídit s několika grafickými kartami, ale s jednou jedinou dual-head grafickou kartou to může být oříšek. Buď se dá použít Xephyr, což je ale řešení bez hardwarové akcelerace, nebo možná existuje nějaký trik s konfigurací X-serveru, o čemž se píše zoufale vágně tady.
Multi-seat konfigurace bude fungovat out-of-the-box například ve Fedoře se zařízením tohoto typu. Další grafická karta na USB obchází problém jediné grafické karty. Nicméně skvělý grafický výkon se od něčeho takového očekávat nedá.
Multi-seat s bezproblémovou grafickou akcelerací se nejspíš dá dosáhnout jen u desktopu, který bude mít dvě oddělené grafické karty. Multi-seat s jednou grafickou už spousta lidí vyzkoušela, ale zatím žádné řešení není bez chyb.
Kdysi dávno se daly na dual head kartách nastavit dvě oddělené plochy příslušející k jedné uživatelské relaci. Nevýhoda byla, že nebylo možné přetahovat okna z jedné plochy na druhou. Výhoda byla, že se dalo pro každý monitor nastavit jiné fyzické rozlišení (myslím rozlišení v dpi kvůli renderingu písma a jiných vektorově definovaných objektů, nikoliv absolutní rozlišení v pixelech) a jiný ICC kalibrační profil. Problém ale je, že tahle možnost už hodně dlouho nefunguje.
No nevím. To odkazované USB zařízení pro multi-seat funguje s Fedorou out-of-the-box, včetně správného přiřazení flashdisků zapojených do příslušného USB hubu atd. Jenže tazatelce šlo (nejspíš) o to, jak udělat multi-seat na jedné grafické kartě, což je zcela jiné téma. Fedora se holedbala těmi USB zařízeními s grafickou kartou, případně několika grafickými kartami, ale rozhodně ne multi-seatem na jedné dual-head kartě. Ten je pořád trochu problém, jestli se nepletu.
BTW, jestli těmi oddělenými plochami myslíš pouze widgety na ploše, tj. například horní a dolní panel nebo nějaké ikony, pak nejjednodušší je naklikat si v KDE pár nových panelů, resp. změnit jejich velikost tak, aby se držely pouze na jednom monitoru. Widget se seznamem oken v panelu (zvaný správce úloh či tak nějak) má poměrně flexibilní nastavení, kterým se dá určit, aby zobrazoval jenom okna na dané obrazovce, ploše, aktivitě apod. Takže můžeš mít na každém monitoru jeho vlastní panel (panely) a v každém z nich jinak nastaveného správce úloh nebo jiné widgety. Totéž platí pro widget „pohled na složku“, který se dá dát v jedné instanci na každou plochu a nastavit styl zobrazení tak, aby to vypadalo, že na každé ploše jsou ikony či něco podobného.
Tiskni
Sdílej: