Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
Řešení dotazu:
Nevím, co je to „připojení k síti“. Nejspíš je nějaký problém v nastavení programu, který dialogové okno s tímto nápisem vytváří. Co třeba zkusit pro začátek tohle?
Utilita iwlist
je cosi zoufale předpotopního. Scan sítí a low-level konfiguraci WiFi zajišťuje příkaz iw
(například iw dev wlan0 scan
). Pro používání WiFi ovšem není tahle low-level konfigurace nutná, pokud se používá například NetworkManager, což přesně dělá výše odkazovaný návod.
Je-li někdo „absolutní začátečník“ a chce mít prostě a jednoduše funkční WiFi, vřele bych doporučoval změnu distribuce. Například ve Fedoře s KDE jsou problémy tohoto druhu mnohem méně pravděpodobné než u předem zastaralého Blbuntu.
Na slabý počítač bych doporučoval KDE s vypnutými akceleračními vychytávkami. Například na mém 32-bitovém notebooku se 768 MB RAM z roku 2003 běží KDE znamenitě, jen s některými verzemi kernelu a X.org je „akcelerace“ XRender rychlejší než OpenGL. Bez průhlednosti a animací to funguje celkem bleskově. Když si nějaké eye candy člověk zapne, je to pořád únosné, ač ne zas tak bleskové.
Tiskni Sdílej: