LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
Byla vydána nová verze 7.2 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Před dvěma týdny vyšla placená verze pro chytré telefony a tablety (App Store, Google Play).
Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Řešení dotazu:
Nevím, co je to „připojení k síti“. Nejspíš je nějaký problém v nastavení programu, který dialogové okno s tímto nápisem vytváří. Co třeba zkusit pro začátek tohle?
Utilita iwlist
je cosi zoufale předpotopního. Scan sítí a low-level konfiguraci WiFi zajišťuje příkaz iw
(například iw dev wlan0 scan
). Pro používání WiFi ovšem není tahle low-level konfigurace nutná, pokud se používá například NetworkManager, což přesně dělá výše odkazovaný návod.
Je-li někdo „absolutní začátečník“ a chce mít prostě a jednoduše funkční WiFi, vřele bych doporučoval změnu distribuce. Například ve Fedoře s KDE jsou problémy tohoto druhu mnohem méně pravděpodobné než u předem zastaralého Blbuntu.
Na slabý počítač bych doporučoval KDE s vypnutými akceleračními vychytávkami. Například na mém 32-bitovém notebooku se 768 MB RAM z roku 2003 běží KDE znamenitě, jen s některými verzemi kernelu a X.org je „akcelerace“ XRender rychlejší než OpenGL. Bez průhlednosti a animací to funguje celkem bleskově. Když si nějaké eye candy člověk zapne, je to pořád únosné, ač ne zas tak bleskové.
Tiskni
Sdílej: