3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
With a 7 drive RAID 5 disk failure, you'll have 6 remaining 2 TB drives. As the RAID controller is busily reading through those 6 disks to reconstruct the data from the failed drive, it is almost certain it will see an URE.Proto se má RAID kontrolovat každý měsíc (nebo častěji). Na chybu se tak brzy přijde a disk vymění dokud je čas, ne že za dva roky člověk spustí resilvering a vyskáče mu tam hromada chyb. Na MD RAIDu se to spustí pomocí
echo check > /sys/block/md127/md/sync_action
, na FS-level RAIDu se tomu říká scrub
.
Další možnost je použít samoopravné kódy, které si s výpadkem několika sektorů poradí. Na Linuxu ale nejspíš nic takového není možné ani v 21. století. ZFS i btrfs myslím nabízejí jenom checksumy, ne korekci.
Chyba nevznikne na tom disku (tam jsou data v pořádku), ale při čtení.V tom případě nechápu, jak pomůže mít tam jeden disk navíc. Zatímco v případě žádného disku navíc dojde k chybě a nikdo si ji nevšimne (což je v rozporu s článkem, který jsi odkazoval, a který píše o chybové hlášce), v případě jednoho disku navíc má teď RAID dvoje různá data a netuší, která jsou správná.
Což může být při rekonstrukci bez parity docela problém.Provozovat RAID bez parity je samo o sobě docela problém. Btw. ani dočasné read chyby na tom poli nepozoruju (je tam ZFS, takže by to zařvalo).
V tom případě nechápu, jak pomůže mít tam jeden disk navíc. Zatímco v případě žádného disku navíc dojde k chybě a nikdo si ji nevšimne (což je v rozporu s článkem, který jsi odkazoval, a který píše o chybové hlášce), v případě jednoho disku navíc má teď RAID dvoje různá data a netuší, která jsou správná.Chyba vznikne při čtení, ale disk si jí všimne, protože všechny sektory mají CRC. Oznámí systému chybu při čtení a ten ten disk pravděpodobně vyhodí z RAIDu.
Provozovat RAID bez parity je samo o sobě docela problém.Jde o chybějící paritu během rekonstrukce pole, kde jeden disk vypadl.
Oznámí systému chybu při čtení a ten ten disk pravděpodobně vyhodí z RAIDu.Disk ten sektor nezkusí přečíst podruhé? Systém ten sektor nezkusí přečíst podruhé?
Sorry, myslel jsem bez checksumů.Provozovat RAID bez parity je samo o sobě docela problém.
To uz je postarsi řada. Mam taky nekolik desktopovych seagate(2-3 roky stare) a par jich uz odeslo pri beznem pouzivani v PC. To ze muze jedna specificka rada(ci specificka serie z vyrobni linky) desktopovych disku vydrzet vic nez se od ni ocekava..to je mozne, ale z dlouhodobych zkusenosti bych na to sva data nevsadil.
Treba u WD Red edice se tvrdilo, ze jediny rozdil oproti nejvetsimu WD lowendu - green rada - je jinej firmware. Nicmene pred nedavnem oficialni zastupce firmy potvrdil, ze tam davaj jiny plotny, verme tomu nebo ne, nicmene statistika poruchovosti Red edice to castecne potvrzuje.
Takze doporucuju priplatit par stovek za "NAS" edice, protoze tu je predpoklad potvrzeny dlouhodobejsimy zkusenostmi "storage komunity", ze se to z hlediska dlouhodobejsiho stabilniho provozu vyplati.
ano, Blackbaze ma uz slusnejsi statistiky. Tady je ovsem take potreba zohlednit specificke vlastnosti provozu jako 24/7/365 a klimatizovane prostory.
Statistika na czc...moc se v tom barevnych shitu jejich stranek neorientuji, takze jsem to mozna prehledl, ale kde je k poruchovosti uvaden i pocet prodanych kusu?
Tiskni
Sdílej: