Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 208. brněnský sraz, který proběhne v pátek 25. dubna od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1.
Ve svém článku Getting Forked by Microsoft popisuje autor programu Spegel svoji nepříjemnou zkušenost s firmou Microsoft. Firma ho kontaktovala a zpočátku to vypadalo, že by mohlo jít o oboustranně prospěšnou spolupráci, autor tedy ochotně odpovídal na jejich otázky ohledně architektury programu a pomáhal jim ho zprovoznit. Následně komunikace ze strany Microsoftu utichla. Autor předpokládal, že zřejmě došlo ke změně priorit a firma
… více »Společnost Notion Labs stojící za softwarovou platformou pro spolupráci Notion (Wikipedia) oficiálně představila (YouTube) poštovního klienta Notion Mail. Aktuálně funguje pouze nad Gmailem.
Byla vydána nová verze 9.12 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
With a 7 drive RAID 5 disk failure, you'll have 6 remaining 2 TB drives. As the RAID controller is busily reading through those 6 disks to reconstruct the data from the failed drive, it is almost certain it will see an URE.Proto se má RAID kontrolovat každý měsíc (nebo častěji). Na chybu se tak brzy přijde a disk vymění dokud je čas, ne že za dva roky člověk spustí resilvering a vyskáče mu tam hromada chyb. Na MD RAIDu se to spustí pomocí
echo check > /sys/block/md127/md/sync_action
, na FS-level RAIDu se tomu říká scrub
.
Další možnost je použít samoopravné kódy, které si s výpadkem několika sektorů poradí. Na Linuxu ale nejspíš nic takového není možné ani v 21. století. ZFS i btrfs myslím nabízejí jenom checksumy, ne korekci.
Chyba nevznikne na tom disku (tam jsou data v pořádku), ale při čtení.V tom případě nechápu, jak pomůže mít tam jeden disk navíc. Zatímco v případě žádného disku navíc dojde k chybě a nikdo si ji nevšimne (což je v rozporu s článkem, který jsi odkazoval, a který píše o chybové hlášce), v případě jednoho disku navíc má teď RAID dvoje různá data a netuší, která jsou správná.
Což může být při rekonstrukci bez parity docela problém.Provozovat RAID bez parity je samo o sobě docela problém. Btw. ani dočasné read chyby na tom poli nepozoruju (je tam ZFS, takže by to zařvalo).
V tom případě nechápu, jak pomůže mít tam jeden disk navíc. Zatímco v případě žádného disku navíc dojde k chybě a nikdo si ji nevšimne (což je v rozporu s článkem, který jsi odkazoval, a který píše o chybové hlášce), v případě jednoho disku navíc má teď RAID dvoje různá data a netuší, která jsou správná.Chyba vznikne při čtení, ale disk si jí všimne, protože všechny sektory mají CRC. Oznámí systému chybu při čtení a ten ten disk pravděpodobně vyhodí z RAIDu.
Provozovat RAID bez parity je samo o sobě docela problém.Jde o chybějící paritu během rekonstrukce pole, kde jeden disk vypadl.
Oznámí systému chybu při čtení a ten ten disk pravděpodobně vyhodí z RAIDu.Disk ten sektor nezkusí přečíst podruhé? Systém ten sektor nezkusí přečíst podruhé?
Sorry, myslel jsem bez checksumů.Provozovat RAID bez parity je samo o sobě docela problém.
To uz je postarsi řada. Mam taky nekolik desktopovych seagate(2-3 roky stare) a par jich uz odeslo pri beznem pouzivani v PC. To ze muze jedna specificka rada(ci specificka serie z vyrobni linky) desktopovych disku vydrzet vic nez se od ni ocekava..to je mozne, ale z dlouhodobych zkusenosti bych na to sva data nevsadil.
Treba u WD Red edice se tvrdilo, ze jediny rozdil oproti nejvetsimu WD lowendu - green rada - je jinej firmware. Nicmene pred nedavnem oficialni zastupce firmy potvrdil, ze tam davaj jiny plotny, verme tomu nebo ne, nicmene statistika poruchovosti Red edice to castecne potvrzuje.
Takze doporucuju priplatit par stovek za "NAS" edice, protoze tu je predpoklad potvrzeny dlouhodobejsimy zkusenostmi "storage komunity", ze se to z hlediska dlouhodobejsiho stabilniho provozu vyplati.
ano, Blackbaze ma uz slusnejsi statistiky. Tady je ovsem take potreba zohlednit specificke vlastnosti provozu jako 24/7/365 a klimatizovane prostory.
Statistika na czc...moc se v tom barevnych shitu jejich stranek neorientuji, takze jsem to mozna prehledl, ale kde je k poruchovosti uvaden i pocet prodanych kusu?
Tiskni
Sdílej: