abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:33 | Zajímavý článek

    Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:55 | Pozvánky

    Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 22:33 | Nová verze

    Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    včera 01:22 | Nová verze

    Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    11.1. 17:33 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    11.1. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    11.1. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    11.1. 05:00 | Komunita

    Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere

    … více »
    Fluttershy, yay! | Komentářů: 3
    10.1. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 3.20.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    10.1. 05:33 | IT novinky

    Na Kickstarteru byla spuštěna plánovaná kampaň na open source modulární přenosné mini počítače Pilet 5 a Pilet 7 postavené na Raspberry Pi 5. Jejich cena je 215 a 202 amerických dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Rozcestník

    Dotaz: ZFS pomaly zapis

    25.12.2014 19:33 dnes je 1.sviatok vianočný
    ZFS pomaly zapis
    Přečteno: 795×
    Ahojte, mam tu storage ktory sa sklada zo 4x SATA2 HDD. Tieto HDD su v RAID10 ktory je softverovy cez mdadm. Ako filesystem je pouzite ZFS.

    Riesim problem so ZFS. Zapis mi ide cca 100MB/s a zhruba po minute klesne na 20-30MB/s. Pozeram sa na to cez iotop. Zapis testujem cez dd if=/dev/zero of=test.img . Storage ma 32GB RAM. Nic ine sa tam nezapisuje. checksum, atime a relatime su off. xattr mam nastavene na sa, primarycache metadata, secondarycache all.

    Ak dam zapis priamo na /dev/mdX tak sa zapis drzi, taktiez ak to preformatujem napr na ext4. Z toho usudzujem, ze sa jedna o problem na filesysteme.

    Odpovědi

    25.12.2014 21:30 vskutku
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ZFS pomaly zapis
    Bohužel přímo na Vaší otázku odpověď neznám... a trochu se obávám, že kdo ji zná (pokud někdo), nemluví česky a pracuje pro Oracle, takže by to stejně (alespoň veřejně) neřekl nebo minimálně říkat neměl...

    Ovšem přesto jedna praktická poznámka, proč si to komplikovat kombinací různých technologií (softraid + ZFS), když vlastností RAID10 dokážete (prakticky) dosáhnout i pomocí samotného ZFS? Viz např.: http://www.zfsbuild.com/2010/06/03/howto-create-striped-mirror-vdev-pool/.

    Přímo k Vaší otázce, takhle z voleje mě napadá, že ZFS míval (a z podstaty v alespoň v nějaké míře zřejmě ještě má) problémy s hledáním vhodného místa k zápisu. Obvykle se to projevovalo po určitě době používání (fragmentace) a při vyšším zaplnění disku (vhodných kandidátů pro další zápis už nebylo tolik). Vzhledem k tomu, že tady vyrábíte jeden gigantický soubor pořád pryč, jestli se tam podobný mechanismus řešení kam s ním nespustí.

    Nicméně nevím, k čemu přesně to uložiště má sloužit, ale pokud tam zrovna neukládáte proudy dat z průmyslových kamer nebo něco takového, tak podobný test nemusí být z hlediska praktického výkonu moc užitečný.
    25.12.2014 22:07 PanZvedavy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ZFS pomaly zapis
    ZFS na linuxovem md? Tak to je pravdepodobne nejhustoznejsi kameňák tohoto roku...a ja myslel, ze uz me nic nemuze prekvapit :)
    25.12.2014 23:45 dnes je 1.sviatok vianočný
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ZFS pomaly zapis
    Historia ... raz niekto vykopiroval data, zformatoval to a nakopiroval ich na novy filesystem :)
    26.12.2014 00:43 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ZFS pomaly zapis
    To je nesmysl, sofistikované FS potřebují znát HW na kterém běží. btrfs a zfs se musí provozovat přímo na HW. A když tam můžete mít ext4 tak bud je tam nechat a nebo dát přímo ZFS. Navíc díky tomu že ZFS jeden na FUSE tak ztráta výkonu bude znatelná i tak.
    Jendа avatar 26.12.2014 01:49 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ZFS pomaly zapis
    Navíc díky tomu že ZFS jeden na FUSE…
    Nejede.
    26.12.2014 16:00 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ZFS pomaly zapis
    Aha. Díky. To mne přibližuje tomu to někdy s ním zkusit.
    26.12.2014 03:21 shshshsh
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ZFS pomaly zapis
    Takze my chces povedat, ze sofistikovany filesystem nemozem spustit na sofistikovanom hardware ktory neumoznuje passthrough diskovych zariadeni - cize HW je nemozne pouzit?
    Jendа avatar 26.12.2014 03:52 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ZFS pomaly zapis
    Nebudeš mít funkce jako jsou checksumy per-zařízení a možná to zhorší výkon.
    26.12.2014 12:10 Tribicoid
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ZFS pomaly zapis
    Sem to zkusil a na mym zfs z-1 nad 4 diskama, na kterych je jeste dmcrypt to zapisuje 600MB/s, akurat já mam zapnutou kompresi lz4 :)

    Jeste nevim, proc koukas na iotop, jde to treba i takto: dd if=/dev/zero bs=1M | pipebench > bigfile

    bez toho bs=1M to jede asi jen polovicni rychlosti, a to nemam 4k disky, ty asi jo

    No a jestli mas vypnuty checksums, nepouzivas kompresi a jde ti jen o rychlost zapisu, tak proc tam vlastne mas zfs? Jinak souhlasím s názorem zfs nad mdadm = masochismus :)
    26.12.2014 12:23 Tribicoid
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ZFS pomaly zapis
    Co rika zpool get all a zfs get all?
    26.12.2014 12:41 DIK
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ZFS pomaly zapis
    ...komprimovat nuly se dá i rychleji,že? :-) DIK
    26.12.2014 12:52 Tribicoid
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ZFS pomaly zapis
    Na blbej benchmark chytrej workaround :)
    26.12.2014 13:47 DIK
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ZFS pomaly zapis
    ...zkus if=/dev/random bs=1M | pipebench > bigfile a nahoď výsledky. Celkem by mě to zajímalo... DIK
    26.12.2014 15:53 Trubicoid
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ZFS pomaly zapis
    Tak to je jeste vetsi blbost, nebot random i urandom jsou o dost pomalejsi nez disk, za domaci ukol si to zkus sam.
    26.12.2014 12:40 DIK
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ZFS pomaly zapis
    Tupuji, že FS ze začátku vše pere do cache (proto 100MB/s) a pak mu dojde volná pamět a je nucen vše zapisovat přímo na železo (pokles na 20-30MB/s.) ZFS není zrovna rychlík na velké datové toky. DIK
    26.12.2014 19:18 beny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ZFS pomaly zapis
    100 MB/s je na 4 HDD bida taky. Co ukazuje iostat -x 10, kdyz to pise 100 i kdyz to pise 20-30?
    28.12.2014 18:53 venda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ZFS pomaly zapis
    Z praktického provozu:
    FreeBSD, později FreeNAS server. 2 pole, každé raidz1 (raid 5), serverová deska, 16 GB ECC ram

    první pole 3x serverový SATA Seagate Constellation ES.3: každý disk samostatně dá zápis cca 150 MB/s, v poli je zápis maximálně 100 MB/s

    druhé pole 4x nějaký NAS disky 5900 rpm + jeden serverový western digital jako zápisová cache (bez ní to jelo průměrně 15 MB/s a strašně se to kousalo a spousta programů při zápisu díky tomu timeoutovala), teď zápis maximálně 60 MB/s, mazání velkého souboru (cca 500 GB) způsobí "zatuhnutí" pole na cca 10 minut, rovněž rychlost tohoto pole je ovlivněna teplotou serveru/disků, čím nižší, tím lepší
    29.12.2014 11:22 beny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ZFS pomaly zapis
    Stripe ze dvou mirroru (pro ctyri disky) bych cekal nekde na urovni samotneho disku, dokonce neco rychlejsi pro velke bloky.

    raidz je jiny pripad.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.