Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Zvládne Debian Wheezy boot z RAID6?Ano, je tam GRUB2.
A co swap?Podle mě by server měl mít dost RAM na to, aby se swap moc nepoužíval.
A co je to "nedávno"?Tři měsíce. A podle jejich wiki furt.
Problém je, že teoreticky má šanci na druhou chybu během synchronizace po první chybě, i kdyby tam měl hot spare.Ale pokud se bavíme o silent data corruption (opět, přijde mi, že k tomu v praxi téměř nedochází), tak tam RAID6 bez checksumů nepomůže.
Přečtěte si ten odkazovaný článek.Hodnocení článku: hromada kokotin.
Má u sebe doma 2× RAID1 (ne 10) a uvažoval jsem o RAID6 a teď mě sem tam mrzí, že jsem nedal RAID6. Už jen proto, že u RAID1 nikdy nevíš jestli když hlásí špatně, tak je to opravdu špatně - mismatch_cnt
a taky bezpečnost je vyšší.
Záleží na tom co ty mašiny budou dělat, jak vytíží disky (budou mít swap a když ano, kdy do něj půjdou), kolik jich bude a kde budou mít třeba /tmp
(u mě v RAM), bo přece jenom RAID6 krapet náročnější (ze 4-mi disky).
Už jen proto, že u RAID1 nikdy nevíš jestli když hlásí špatně, tak je to opravdu špatně - mismatch_cnt a taky bezpečnost je vyšší.To u RAID6 během resyncu taky nevíš. No a nebo můžeš použít něco co umí kontrolovat checksum. Podle mě je ale silent data corruption přeceňovaná. Už jste ji někdy viděli? Já na pravidelně scrubovaném 15TB ZFS poli ještě ne, přitom podle toho článku výše by k tomu mělo dojít jednou za 12 přečtených TB.
Pokud u RAID6 je mismatch_cnt
větší od nuly, celkem jistě něco je nebo bylo špatně nebo obojí, pokud je tomu tak u RAID1 nevíme nic, jedině pokud se si to sjedeme na nepoužívaném poli.
U starých obrázků (většinu z dob MS-DOS 6.22), které jsem přenášel z disku na disk, mám poškozená data/soubory a nevím kdy k tomu došlo (ano mohlo k tomu dojít někdy při kopírování nebo použití, těžko říct).
Jinak silent data corruption je ze své podstaty neviditelný problém a až se zjeví porucha, tak už obvykle nelze říct, čím to bylo způsobeno…, a ZFS je taky tak nějak by design silent data corruption immune.
Osobně jsem rozhodnutý příště (pro sebe a kdoví kdy) dát RAID6 (a třeba do té doby bude stabilní btrfs RAID5/6 ;) ).
Jinak silent data corruption je ze své podstaty neviditelný problém a až se zjeví porucha, tak už obvykle nelze říct, čím to bylo způsobeno…Ne, když máš FS s checksumy, tak silent data corruption zjistíš, respektive když máš RAID, tak ti ho i opraví (a zaloguje, takže to uvidíš).
fio
bonnie++
nebo IOzone
. Hlavní rozdíl byl už napsat RAID6 je asi bezpečnější ale pomalejší, ale o kolik, je asi lepší změřit. ani nevíme co jsou to za disky.
U VM mám swap a swappiness=1
(měl jsem swappiness=0
, ale přece jenom od nějakého kernelu se nám změnilo chování nuly:) ), /tmp
v tmpfs
a všechny mounty ve VM mám relatime
(u hostitele taky swappiness=1
+ relatime
).
Součet přidělených pamětí pro hosty mám nižší (trvale/obvykle jen 23GiB) než je velikost RAM (32GiB) hostitele, každá VM má předělený vlastní LV na systém, a případně další LV na data (z jiného pole), mašiny používají LVM tedy z pohledu celku nested LVM.
PS: Blbě jsem to napsal výše, mám 3 pole RAID1 (ne dvě), jedno pro VM, druhé pro data, a třetí jsou zálohy. Vše je LUKS, krom /boot, hostitel a jedna mašina (DNS) startuje díky tomu, že je tam trvale interně zasunutá flaska, z které si vezme klíč, úložiště dalších strojů a dat se odemyká druhou flaskou (nebo přes SSH, jen z interní sítě), po odemknutí se nastartuje i zbytek strojů. Stroje nic-moc nedělají a celková zátěž systému je malá, trvale běží 8 VM strojů
Tiskni
Sdílej: