Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
* mala spotreba (kolem 10W) * uloziste na SD karte (tj. zadne HDD/SSD) * pobezi nejake main distro (nejlep centos) - tj. ARM/x86 * 2nicky alespon 100MbPredem diky
Řešení dotazu:
kde koupit banana za rozumnou cenuCo koukám na eBay, tak je ta Alza ještě docela levná.
rad bych tam vrazil 2 SDkarty v (md)raidu1 - jak to fyzicky zapojit? predpokladam, ze tam nejsou 2 sloty pro SD, takze druhou SD pres USB/jine rozhrani?Lepší by mi přišlo třeba po každé změně rsyncnout. Když ti ta hlavní odejde, tak stejně nenabootuješ.
od jakeho vyrobce SD karty?Beru nejlevnější a připojuju / read-only.
Když ti ta hlavní odejde, tak stejně nenabootuješ.japakto?
japakto?Nevím, jestli ten uboot nebo co tam je umí zavádět z mass storage (btw. proč SD kartu v USB redukci a ne rovnou flashku?)
od jakeho vyrobce SD karty? (!!!flame!!!)
Osobně preferuji SanDisk (nebránil bych se ani Lexarům, ale ty jsou ještě o něco dražší), ale foťák generuje trochu jiný typ provozu a naštěstí v něm ještě mám CF.
Pokud chce standardní distribuci, tak je jednoznačně potřeba USB flashka, interní paměť bývá většinou něco jako 8 MB a tam se to fakt nevleze.
Až tak? Já jsem zvyklej na RBčka, např. můj letitý routřík RB450G má 512MB interní flashky. Tam by se osekaný distro np vlezlo.
to čo hladaš a chceš existuje je to specialna verzia Banana Pi ale nema 2 eth ale ma ich 4.. na styl router a ma aj wifi
http://www.rlx.sk/sk/ethernet-module/3525-bpi-r1-banana-pi-open-source-router-300mbps-wireless-n-4038816032775.html
vela stastia
Tiskni
Sdílej: