OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
S takovou konfigurací funguji už několik let. Má to ale jistá omezení.
Především to chce pro kazdý X server samostatnou grafickou kartu nebo jedny Xka spouštět přes Xephyr. Dále Xka musí být nakonfugurovány tak, aby vstupní zařízení nedetekovala automaticky, musí být natvrdo v xorg.conf, kde je svázané konkrétní zařízení v daném portu s nějakým X serverem. Z toho plyne, že když se třeba myš za běhu odpojí a připojí zpět, Xka ji už nevezmou a musí se restartovat (aspoň Xka).
Taky je problém s pulseaudiem pokud mají obě sezení sdílet jednu zvukovku. Ani s nedoporučovaným system-wide deamonem jsem nedosáhl kýženého výsledku.
Dobrý popis je třeba na ArchWiki. I když píší, že je out-of-date, mně přijde celkem aktuální...
Každopádně je to hraní na delší dobu, ale úspora na dalším železe, místu, které by zabíralo a času na administraci dalšího OS stojí za tu námahu, alespoň mně.
Ekonomické zoufalství? Neřekl bych. Před pár lety jsem za stroj s ITX deskou a i3 CPU dal bez monitorů cca 12kKč. Na tehdejší poměry docela levný, ale i dnes dostatečně výkonný. Oba uživatelé si můžou bez sekání pustit libovolné full HD video, fullscreen flash nebo kompilovat o život aniž by to ten druhý poznal.
Masochismus? Ale kdeže. většinu času mi zabralo opravdu pochopit, co a jak nastavit aniž bych slepě kopíroval příkazy z nějakého návodu. Od té doby s tím není žádná práce, vše stabilní a spolehlivé.
Fleška, foťák nebo mobil taky žádný problém. Po připojení se notifikace zobrazí všem uživatelům a kdo si ji první přimontuje toho je.
RPi, Banana, Beagle a jim podobné jsou dobré hračky, ale vhodné spíš jako jednoúčelové embedded řešení konkrétního problému (sledování objektů, komunikační konvertor, sběr dat, domácí web server, ...) Na běžnou práci jako náhrada desktopu to fakt není, a to ani Rpi2.
Tiskni
Sdílej: