Byla vydána verze 3.28.0 2D CAD (computer-aided design) softwaru QCAD (Wikipedie). Přehled novinek v Changelogu.
Změna ve vedení společnosti SUSE. Dosavadní CEO Melissa Di Donato odstoupila. Od 1. května je novým CEO Dirk-Peter van Leeuwen, bývalý Senior Vice President a General Manager ve společnosti Red Hat.
CyberChef je webová aplikace pro analýzu dat a jejich kódování a dekódování, šifrování a dešifrování, kompresi a dekompresi, atd. Často je využívaná při kybernetických cvičeních a CTF (Capture the Flag). Vydána byla nová major verze 10 (aktuálně 10.4.0). Přehled novinek v Changelogu.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch OTA-1 Focal založené na Ubuntu 20.04 Focal Fossa.
Společnost Red Hat slaví 30 let.
Ve věku 91 let zemřel izraelský informatik Ja'akov Ziv, spolutvůrce bezztrátových kompresních algoritmů LZ77, LZ78 a LZW (Lempel–Ziv–Welch).
Byla představena nová Arduino deska Arduino UNO R4 s 32bitovým MCU RA4M1 (Arm Cortex-M4). Desku lze zatím získat pouze v rámci early access programu.
Operační systém MidnightBSD, fork FreeBSD optimalizovaný pro desktop s prostředím Xfce, byl vydán ve verzi 3.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Neurodeck: Psychological Deckbuilder (ProtonDB).
Alex Ellis upozornil 15. března, že firma Docker se chystala zrušit bezplatný hosting open-source projektů na Docker Hubu. Po vlně odporu se představitelé firmy omluvili a posléze byl původní záměr odvolán.
Sice to primo nesouvisi s linuxem , ale tema je to aktualni.
Tor je sice pekna myslenka, ale vzhledem k tomu kolik TOR nodu ovladaji ruzne statni sluzby, tak se da TOR oznacit za zkompromitovany z hlediska anonymity.
Jsou tu i ruzne dalsi podobne projekty-myslenky, ale tady zasadne zalezi na mnozstvi zapojenych koncovych uzivatelu do daneho systemu.
"neobsahuje x proprietarnich sracek a backdooru" ...tohle nelze rict o zadnem soucasnem OS. Staci trochu upravit knihovnu tady, poladit volani tuhle...kdo by to v realu kontroloval že, staci trpelivost a penize. A penez maji ruzne tripismenkove agentury dost. Jediny OS, kteremu lze verit je ten, kterej si napisu sam od prvniho do posledniho radku. A az to udelam, tak si vymyslim vlastni procesor a platformu k nemu a pak si k tomu pripojim pouze draty, ktery sem vlastnorucne zakopal a zapojil a........
Ale rekl bych, ze se temihle problemy nebudeme dlouho trapit, teda jestli je jen trochu pravdy tady v tom clanku... http://aeronet.cz/news/exkluzivne-americka-utocna-doktrina-steel-rose-je-v-cesku-novela-branneho-zakona-je-legislativni-pripravou-k-nucenym-pracim-zen-a-invazi-nato-na-vychod-evropy-pravy-cil-dragounske-jizdy-odhalen/
>>Nevsiml jsem si, ze by dneska rusak nekoho posilal do gulagu.
Nadezhda Tolokonnikova, Yekaterina Samutsevich, Maria Alyokhina, Anna Politkovskaya (zavrazdena), Alexander Valterovich Litvinenko (otraven poloniem 210 ruske vyroby)...
Vybral jsem jen medialne zname jmena. Ale treba take vrazdy v primem prenosu v ruznych zajimavych prostredich v divadle, v civilnim letadle a nebo dokonce ve skole... vzdy stovky nic netusicich nevinnych obeti.
>> Ale je to nesmyslna defakto politicka debata. Stejne nam cas ukaze, jak to je. Bohuzel.
Tohle plky nejsou a neni to nijak v rozporu s tim co jsem napsal. Ja nepsal, ze confirmation attack nefunguje nebo ze je TOR bezpecny.Jo, to je fakt. Ber to spíš jako doplnění než polemiku.
Predpokladam, ze v tom 15 strankovem elaboratu je to popsane, jak se ten utok deje, ale ja nemam silu to jeste v anglicky psanem textu hledat. Slo by vypichnout podstatu?Už je to delší dobu co jsem to četl, ale pomocí manipulace se statistikami si zvýší šanci že budou dělat pro hidden service guard i rendezvous point („oba konce tunelu najednou“) a pak udělají klasický confirmation.
tcpdump
a udělal si jasno co a kam se připojuje.
Nicméně na webu sledování např jedno pixelovými obrázky nebo jinak, bylo už před 20. Jen to nikdo neřešil. Kolem roku 2000 bylo třeba možné hacknout účet na xchat.cz
tím, že na serveru, který měl útočník ve vlastní moci vytvořil obrázek a jeho odkaz poslat do chatu. Tak ve chvíli, kdy oběť na odkaz klikla, odeslala útočníkovi v položce Referer http hlavičky URL rozhovoru z chatu a vzhledem k tomu, že v odkaz byl "user ID" string, útočník mohl s získaným URL odposlouchávat rozhovor. Trvalo asi 3-4 roky než to zalepili.
Je to dneska jeste vubec realne, nebo uz zijeme v naproste totalite?Myslím, že skoro ne. Udržet virtuální identitu nespárovatelnou s tou reálnou je šíleně těžké. A to pomíjím veškeré technické problémy od backdoornutých procesorů po sračkové operační systémy a aplikační software.
Tiskni
Sdílej: