Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Sice to primo nesouvisi s linuxem , ale tema je to aktualni.
Tor je sice pekna myslenka, ale vzhledem k tomu kolik TOR nodu ovladaji ruzne statni sluzby, tak se da TOR oznacit za zkompromitovany z hlediska anonymity.
Jsou tu i ruzne dalsi podobne projekty-myslenky, ale tady zasadne zalezi na mnozstvi zapojenych koncovych uzivatelu do daneho systemu.
"neobsahuje x proprietarnich sracek a backdooru" ...tohle nelze rict o zadnem soucasnem OS. Staci trochu upravit knihovnu tady, poladit volani tuhle...kdo by to v realu kontroloval že, staci trpelivost a penize. A penez maji ruzne tripismenkove agentury dost. Jediny OS, kteremu lze verit je ten, kterej si napisu sam od prvniho do posledniho radku. A az to udelam, tak si vymyslim vlastni procesor a platformu k nemu a pak si k tomu pripojim pouze draty, ktery sem vlastnorucne zakopal a zapojil a........
Ale rekl bych, ze se temihle problemy nebudeme dlouho trapit, teda jestli je jen trochu pravdy tady v tom clanku... http://aeronet.cz/news/exkluzivne-americka-utocna-doktrina-steel-rose-je-v-cesku-novela-branneho-zakona-je-legislativni-pripravou-k-nucenym-pracim-zen-a-invazi-nato-na-vychod-evropy-pravy-cil-dragounske-jizdy-odhalen/
>>Nevsiml jsem si, ze by dneska rusak nekoho posilal do gulagu.
Nadezhda Tolokonnikova, Yekaterina Samutsevich, Maria Alyokhina, Anna Politkovskaya (zavrazdena), Alexander Valterovich Litvinenko (otraven poloniem 210 ruske vyroby)...
Vybral jsem jen medialne zname jmena. Ale treba take vrazdy v primem prenosu v ruznych zajimavych prostredich v divadle, v civilnim letadle a nebo dokonce ve skole... vzdy stovky nic netusicich nevinnych obeti.
>> Ale je to nesmyslna defakto politicka debata. Stejne nam cas ukaze, jak to je. Bohuzel.
Tohle plky nejsou a neni to nijak v rozporu s tim co jsem napsal. Ja nepsal, ze confirmation attack nefunguje nebo ze je TOR bezpecny.Jo, to je fakt. Ber to spíš jako doplnění než polemiku.
Predpokladam, ze v tom 15 strankovem elaboratu je to popsane, jak se ten utok deje, ale ja nemam silu to jeste v anglicky psanem textu hledat. Slo by vypichnout podstatu?Už je to delší dobu co jsem to četl, ale pomocí manipulace se statistikami si zvýší šanci že budou dělat pro hidden service guard i rendezvous point („oba konce tunelu najednou“) a pak udělají klasický confirmation.
tcpdump
a udělal si jasno co a kam se připojuje.
Nicméně na webu sledování např jedno pixelovými obrázky nebo jinak, bylo už před 20. Jen to nikdo neřešil. Kolem roku 2000 bylo třeba možné hacknout účet na xchat.cz
tím, že na serveru, který měl útočník ve vlastní moci vytvořil obrázek a jeho odkaz poslat do chatu. Tak ve chvíli, kdy oběť na odkaz klikla, odeslala útočníkovi v položce Referer http hlavičky URL rozhovoru z chatu a vzhledem k tomu, že v odkaz byl "user ID" string, útočník mohl s získaným URL odposlouchávat rozhovor. Trvalo asi 3-4 roky než to zalepili.
Je to dneska jeste vubec realne, nebo uz zijeme v naproste totalite?Myslím, že skoro ne. Udržet virtuální identitu nespárovatelnou s tou reálnou je šíleně těžké. A to pomíjím veškeré technické problémy od backdoornutých procesorů po sračkové operační systémy a aplikační software.
Tiskni
Sdílej: