Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
zypper ps
, která zobrazí ty běžící procesy, které používají smazané/aktualizované knihovny na disku a u nichž by tedy byl záhodný restart procesu. Ale restart X ek mi u desktopu přijde skoro stejný jako restart celého systému. (nebo možná jen neumím restartnout Xka tak aby mi nepadla session s desítkou otevřených oken). Na druhou stranu na serveru se začínám seznamovat s nástrojem bezpečnostního auditu lynis
, který mimo mnoha auditních akci také doporučuje restart v případě, že aktualizace dala nové jádro a já na restart zapomněl/odložil ho.
Některé věci ze samotných fyzikálních principů se nedají obejít. Většina věcí, když se aktualizuje, tak v Linuxu nevyžaduje restart celého systému, ale jen dané komponenty. Jádro, xserver, glibc, kde, unity, ... jsou také komponenty, ale jsou tak dole, že když je restartuješ, tak v podstatě už restartuješ celý počítač.
Poznámka, aktualizace jádra dokud nerestartuješ, tak jedeš na starým, nic jiného se neděje. Nové jádro je uloženo vedle a čeká, až s ním nabootuješ.
Jiné je to třeba ale u aktualizace třeba těch KDE či Unity. To se ti vymění přímo pod systémem, takže pokud nerestartuješ, tak můžeš možná jet dál a nepoznáš to, ale možná se ti mohou začít objevovat podivné bugy, které se vyřeší až restartem. Protože v paměti je bez restartu natažená stará verze, do které se mohou občas donatáhnout komponenty z opravené verze a ty mohou spolu špatně komunikovat.
Stejně tak je to s aktualizací třeba Firefoxu, pokud ho aktualizuješ ale nevypneš a nezapneš znova, tak ti najednou začne dělat šílenosti a po čase ti spadne
Tiskni
Sdílej: