Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové major verzi 2.0 (YouTube). Důležité změny v Migration Guide.
Apache Tomcat (Wikipedie) slaví 25 let. Při té příležitosti byla vydána nová verze 11.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 24.09.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. O3DE má nového maskota: Odie.
Kdo chce podpořit společnost Nintendo v jejím boji proti open source softwaru (Ryujinx, yuzu, …), může si koupit Nintendo budík Alarmo za 100 dolarů. Za jak dlouho bude na budík naportován Doom?
zypper ps
, která zobrazí ty běžící procesy, které používají smazané/aktualizované knihovny na disku a u nichž by tedy byl záhodný restart procesu. Ale restart X ek mi u desktopu přijde skoro stejný jako restart celého systému. (nebo možná jen neumím restartnout Xka tak aby mi nepadla session s desítkou otevřených oken). Na druhou stranu na serveru se začínám seznamovat s nástrojem bezpečnostního auditu lynis
, který mimo mnoha auditních akci také doporučuje restart v případě, že aktualizace dala nové jádro a já na restart zapomněl/odložil ho.
Některé věci ze samotných fyzikálních principů se nedají obejít. Většina věcí, když se aktualizuje, tak v Linuxu nevyžaduje restart celého systému, ale jen dané komponenty. Jádro, xserver, glibc, kde, unity, ... jsou také komponenty, ale jsou tak dole, že když je restartuješ, tak v podstatě už restartuješ celý počítač.
Poznámka, aktualizace jádra dokud nerestartuješ, tak jedeš na starým, nic jiného se neděje. Nové jádro je uloženo vedle a čeká, až s ním nabootuješ.
Jiné je to třeba ale u aktualizace třeba těch KDE či Unity. To se ti vymění přímo pod systémem, takže pokud nerestartuješ, tak můžeš možná jet dál a nepoznáš to, ale možná se ti mohou začít objevovat podivné bugy, které se vyřeší až restartem. Protože v paměti je bez restartu natažená stará verze, do které se mohou občas donatáhnout komponenty z opravené verze a ty mohou spolu špatně komunikovat.
Stejně tak je to s aktualizací třeba Firefoxu, pokud ho aktualizuješ ale nevypneš a nezapneš znova, tak ti najednou začne dělat šílenosti a po čase ti spadne
Tiskni Sdílej: