Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »vmlinuz initrd=initrd.img inst.stage2=hd:LABEL=CentOS\x207\x20x86_64 ip=1.2.3.4::1.2.3.5:255.255.255.0:server.domain.tld:enpXsY:none nameserver=8.8.8.8 inst.headless inst.vnc inst.vncpassword=12345678Na CentOS 6 sa interface špecifikoval pomocou voľby ksdevice (ksdevice=eth0) a keď tento parameter chýbal, tak sa následne v CUI inštalátora (ešte pred nabehnutím X - GUI) zobrazilo okno kde som mal na výber sieťovky a vybral som si tú ktorú som mal pripojenú do net-u. V CentOS 7 netuším ako ho prinútiť aby mi ponúkol sieťovky (netuším či sa to vôbec dá) a takisto dopredu na neznámom železe netusím kde sa tá sieťovka nachádza (pXsY). Dúfam, že ste ma pochopili čo som sa snažil vykoktať a vopred ďakujem za odpovede. P.S.: fakt netuším čo je zlé na starom označovaní (ethX)
ip=192.168.1.20::192.168.1.254:255.255.255.0::eth0:noneA mám pocit, že
net.ifnames=0
vypne enpxsy schéma, pokud chceš, aby ti zařízení vydrželo i mimo initramdiskovou fázi.
Na starém označení ethx je zlé, že se čísluje podle pořadí objevení zařízení kernelem, což při paralelním načítání modulů, které se dnes dělá znamená, že nelze zaručit, že zařízení dostane pokaždé stejné jméno. Oproti tomu enpxsy je podle pozice na sběrnici a tudíž stálejší.
Tiskni
Sdílej: