Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Nevím, co je „heslo pro terminál“.
Pokud jde o zapomenuté heslo k uživatelskému účtu, odpověď je ne. Hesla jsou uložená v /etc/shadow
v podobě výstupu z vhodné hashovací funkce, kterou nelze (žádným snadným a známým) postupem invertovat. Leda snad slovníkovým útokem, pokud bylo heslo relativně slabé, ale i tam může člověk narazit na salt (rozšíření hesla o nějakou (pseudo)náhodnou sekvenci před hashováním) a na spoustu dalších komplikací.
Heslo sice nelze získat, ale lze ho změnit. Na webu se povalují desítky návodů, jak resetovat uživateli heslo, aby si při dalším přihlášení musel vybrat nové nebo aby (při hodně laxním nastavení, jaké se dnes už nevidí) zkrátka neměl žádné. Postup v podstatě vždy sestává z nabootování z nějakého externího média (flashdisku, bootovacího serveru, externího harddisku atd. atp.), v namountování původního disku, chrootu do něj … a pak už je to snadné.
Horší je, když se zapomenuté heslo používá také k šifrování disku, což některé distribuce občas dělají. V takovém případě při zapomenutí hesla není šifrované oddíly jak namountovat a tím pádem je reinstalace (se ztrátou všech dat) jediným řešením. Záleží tedy na tom, co je to „heslo pro terminál“ a k čemu všemu se na daném systému používá.
A ejhle, dokonce ani externí médium nemusí být nutné. Tohle je přesně ono. To by mělo pomoct, pokud tam ovšem není šifrovaný disk.
A proč bych měl něco takového radit?
Kdyby Arch byl řešením problému se zapomenutými hesly, asi bych ho doporučil.
Tiskni
Sdílej: