I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2024. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2024. Pro programátory v TypeScriptu Advent of TypeScript. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2024…
Organizace Software Freedom Conservancy (SFC) společně se svým členským projektem OpenWrt oznámila oficiální spuštění prodeje Wi-Fi routeru OpenWrt One vyrobeného ve spolupráci s Banana Pi. Cena je 89 dolarů nebo 68,42 dolarů jenom deska. Z každého prodeje jde 10 dolarů do fondu OpenWrt v Software Freedom Conservancy. Projekt OpenWrt představil plán na výrobu vlastního routeru letos v lednu při příležitosti 20. výročí projektu.
Svobodný multiplatformní herní engine Bevy napsaný v Rustu byl vydán ve verzi 0.15. Díky 294 přispěvatelům.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 24.11 Stirk. Přehled novinek v Changelogu.
Byla vydána verze 0.82 telnet a ssh klienta PuTTY. Podrobnosti v přehledu nových vlastností a oprav chyb a Change Logu. Vypíchnuta je vylepšená podpora Unicode.
Vánoční RoboDoupě bude v sobotu 7. prosince. Na programu je Úvod do ESP-NOW nebo Netradiční použití H-můstků.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch OTA-7 Focal, tj. sedmé stabilní vydání založené na Ubuntu 20.04 Focal Fossa.
Kevin Purdy na webu Ars Technica představuje kuchařku Hendrika Kleinwächtera The Sourdough Framework a doprovodný YouTube kanál The Bread Code, které jsou věnovány přípravě kváskového chleba. Kniha je udržována na GitHubu a lze ji stáhnout ve formátech PDF či EPUB, a to pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0.
Projekt OpenStreetMap po 18 letech na Ubuntu zmigroval své servery na Debian 12 Bookworm. OpenStreetMap od 14. listopadu podporuje také tmavý vzhled (pokud je nastaven na úrovni operačního systému nebo webového prohlížeče).
Řešení dotazu:
Spousta levných cetek píše, že má rozsah 20 Hz - 20 kHz, což je nesmysl. Malé regálovky odpovídají někde kolem 80 Hz, jestli vůbec. Fyziku člověk neochčije.
No to sou zas sračkoidní bláboly. Dokud neřekneš, kolik dB máš na mysli, tak vůbec nemá cenu se o frekvenci bavit.
SoundBlaster v Linuxu funguje, ovladač v jádře je.
Jak který SoundBlaster; když jsem naposledy zkoušel Sound Blaster Z (asi před rokem), měl k tomu hodně daleko - a nic nenasvědčovalo, že by se situace měla nějak výrazně zlepšit.
tak jo,vy prechytrali curaci mam litrovy bakelitovy krabicky a pohani je lampovy zesilovac 2xECL86 jdete do prdele
Pak jdi do prdele ty, kdyz zadas o pomoc a pises nesmysly.
Jinak stejny problem ted resim i ja, mam tripasmovy uzavreny bedny s velkym basakem. Abych to podporil dole, musim si do zesilovace dodelat prave ten rezonator, o kterym uz se tu nekdo zminoval.
podle me zvukove lepsiA máš to "podle mě" ověřené slepým poslechovým testem (digitální filtr se stejnými parametry, jako ten analog), že jsi vůbec schopen poznat ušima rozdíl?
Ano deleni fixnim cislem snizuje pocet vystupnich bitu, napr. pokud budu chtit ubrat 24dB, budu mit na vystupu misto 16bit jen 12bit. A to je slyset.
V tech DACich se to dela uplne jinak, tam je sigma delta modulator a tomu se meni gain. Tzn vstup je 16bit ale vystup je 1bit nezavisle na urovni. To se chova analogove, tzn. jen prida sum.
Sigma delta muze mit vstupnich bitu kolik chce, stejne je vystup 1 bit (na nejake vysoke frekvenci v MHz). Vsechny 24bit a 32bit prevodniky jsou sigma delta a jejich realny odstup od sumu byva max 110dB - 18 realnych bitu.
Ale je pravda, ze pokud by vsude pracovalo treba s 32bit, tak asi nebude SW hlasitost zadny problem.
Ale je pravda, ze pokud by vsude pracovalo treba s 32bit, tak asi nebude SW hlasitost zadny problem.Reálné rozlišení těch nejlepších běžně používaných DACů (neberu nějaké chlazené tekutým héliem) je tak 21 - 22 bitů. 32 bitů vs. 24 bitů nemá v tomto žádný přínos, u 32 bitů se spodních 11 - 12 bitů stejně nemá šanci po konverzi projevit právě kvůli šumu konverze. Stejně jako běžně používaná (zaplatitelná) analogová regulace hlasitosti (PGA, potenciometr) není zdaleka bez šumu. Ty testy na odkazovaném linky byly relátková regulace a pevný stíněný dělič s velice kvalitními odpory - nic běžně používaného.
Zajímavé, můžeš to něčím doložit? Zatím jsem vždy v datasheetech v blokových schématech viděl normální volume control před interpolačním filterm před vlastní DA sekcí.V tech DACich se to dela uplne jinak, tam je sigma delta modulator a tomu se meni gain. Tzn vstup je 16bit ale vystup je 1bit nezavisle na urovni. To se chova analogove, tzn. jen prida sum.
Ono to tak funguje, koukam treba na CS4271 a maji to nakreslene jak pises. Ale maji kroky po 1dB, takze je interne 32bitovy a jakakoli sirka (podporuje 16,18,20,24 bitu) se hned na vstupu prevede na 32bit, na tom se provede volume a sigma delta (to je zaroven interpolacni filtr) pak z 32bit udela 1bit (navic s prepinatelnymi casovymi konstantami - ruznymi filtry). Podle me je to tak nakresleny pro nazornost, protoze to odpovida nazvu registru konfiguracnich voleb a i logicke funkci.
Aspoň nelži. 128kbps musí stačit všem.To jako vážně? :D ... neeee. To už musíš mít sluch opravdu hodně slabý.
Tiskni Sdílej: