Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
#!/bin/bash config="`wget -qO- http://www.example.com/webcam/config.php`" raspistill $config -o /home/pi/camera/actual.jpg$config funguje, protože pokud tam vložím echo, získám například: -w 2592 -h 1944 -q 84 -t 2000 -ss 5900000 -ISO 320
Skús to takto
#!/bin/bash
config="`wget -qO http://www.example.com/webcam/config.php`"
raspistill "$config" -o /home/pi/camera/actual.jpg
exit 0
Určite by som skontroloval prikaz či tam nemáš preklep.
pi@raspberrypi ~/camera $ sh config.sh : not found2: config.sh: )nvalid command line option ( -w 2592 -h 1944 -q 84 -t 2000 -ss 5900000 -ISO 320
No vida, kdybyste tu chybovou hlášku ukázal hned, mohlo být všechno hned jasnější: ten stahovaný soubor je podle všeho ukončen CRLF, ale bash tam CR nechá (proto ta pravá závorka na začátku řádku) a programu to vadí. Takže buď bych doporučil opravit (dos2unix) ten soubor přímo na serveru (a pro příště začal používat civilizovaný editor používající správné konce řádků) nebo to dodatečně přefiltrovat např.
#!/bin/bash config="`wget -qO- http://www.example.com/webcam/config.php | tr -d '\r\n'`" raspistill $config -o /home/pi/camera/current.jpg
(Ta rada s uvozovkami kolem $config
je v tomto případě chybná, protože pak by se celý řetězec předal jako jeden parametr.)
P.S.: anglické slovo "actual" znamená "skutečný", ne "aktuální".
pi@raspberrypi ~/camera $ sh camera.sh )nvalid command line option (
V tom případě by mne zajímal výstup
wget -qO- http://www.example.com/webcam/config.php | od -c
Nepotřebuje on náhodou smazat jenom \r
, nikoliv \n
?
Taky tady není jasné, v jakém formátu je ten stahovaný soubor. Kdyby to byl shell, třeba by se mohlo hodit ještě něco takového:
( script="$(sed 's/\(;[ \t]*\)*$//' | tr '\n' ';')" eval $script ) <<BLAH echo blabla sleep 1; uptime sleep 1 date; date +%s; who ;:; BLAH
Tohle^^^ mi funguje a fakt to interpretuje ten skript v HERE dokumentu. Nicméně bez podrobnější specifikace toho skriptu, tj. jak to jako má vypadat a co přesně je cílem, se dá všeho všudy divoce hádat.
Přesně tenhle problém jsem už párkrát viděl, kdykoliv se někdo snažil na normálním systému použít zmrvené textové soubory z béčkoých systémů, které se dosud nevzpamatovaly z věku jehličkových tiskáren a dálnopisů.
Znak carriage return většinou způsobuje tyto záhady. Soubor je potřeba před spuštěním zkonvertovat pomocí dos2unix
. Mnohem lepší ovšem bude napsat ho přímo v textovém editoru na normálním systému — pak žádný záhadný problém nenastane.
Mimochodem, u krátkého skriptu bez diakritiky je skoro jedno, jestli bude uložený v UTF-8 nebo v nějakém paskvilokódování. V tomto konkrétním případě není problém v kódování, ale v koncích řádků.
Tak KWrite tam taky umí dát BOM a pak se jeden diví, proč mu nejde přeložit soubor v TeXu. (Kompilátory C zase leckdy BOM bez problémů sežerou.) Jak moc velký to má či nemá smysl, nad tím jsem nikdy moc nepátral. UTF-8 soubory vytvořené na Intelu s češtinou a bez BOM jsem vždy bez nejmenších problémů otevřel na SPARCu i na Power7. A totéž platí naopak. (Takže tenhle BOM asi nemá mnoho společného s endianness platforem.) Od těch dob jsem si vkládání BOM v editorech vždy vypínal, aby mě to pak v nějakém nečekaném okamžiku nestřelilo do prdele.
Tiskni
Sdílej: