Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Řešení dotazu:
alias ddd='/root/soubor.py'
A pustit nový shell. V něm už by to mělo fungovat.
A nebo tedy do nějakého adresáře z $PATH šoupnout ten soubor pod jménem ddd. Tedy třeba cp /root/soubor.py /usr/bin/ddd
V tom soubor.py pak asi bude dobré na prvním řádku doplnit:
#!/bin/python
(podle toho, kde máš umístěn interpret python)
/usr/local/bin
nakopírovat v případě je že celosystémový. Pokud je to jen skript roota tak do /root/bin
. v závislosti jestli je to stabilní, nebo pracovní skripit bych volil nakopírovat (pro stabilní skript) nebo symbolicky nalinkovat pro pracovní verzi. Jaké adresáře jsou vyhledávány na programy v tazatelově distribuci lze najít třeba pomocí env | grep PATH
.
a) vytvořil soubor ~/.bash_aliases b) do něj vložil alias ddd='/root/soubor.py' c) do souboru /root/soubor.py jsem vložil #!/usr/bin/env python3.4 d) restartoval jsem server e) napsal jsem ddd
root@debian:~# ddd -bash: ddd: command not foundCo mám ještě špatně ? Děkuji
root@debian:~# ddd -bash: /root/soubor.py: Permission deniedto jsem povolil ale píše to stále
root@debian:~# ddd : No such file or directorynevím co znamená ta dvojtečka, není tam ani žádný název.. tak fakt nevím
/root/soubor.py? pokud ne, co kdyz vratis to co jsi mel na prvnim radku predtim? pripadne jde/slo ti to pres
python3.4 /root/soubor.py?
# Alias definitions. # You may want to put all your additions into a separate file like # ~/.bash_aliases, instead of adding them here directly. # See /usr/share/doc/bash-doc/examples in the bash-doc package. if [ -f ~/.bash_aliases ]; then . ~/.bash_aliases fi
Tiskni
Sdílej: