Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Řešení dotazu:
Nemůžu si pomoct, ale tenhle vtip mi už přijde vyčpělý. Bývalo to vtipné, podobně jako doporučovat na fórech rm -Rf /
, jenže časem už na to (snad) nenaletí stále méně a méně lidí.
s/nenaletí/naletí/
Už z toho začínám mít 32768 OpenSSL klíčů v hlavě.
Vyhnout se Debianu je velmi dobrý nápad, to vřele doporučuji. (K)Ubuntu je obdobná katastrofa. Systém, který neumí povolovat a zakazovat služby a který je ze zásady zastaralý, v podstatě nestojí ani za vyzkoušení.
Mám-li tedy vycházet (pouze) z jmenovaných variant, Fedora s KDE je naprosto jasná volba. KDE spin Fedory mi vždy připadal jako nesrovnatelně zdařilejší „KDE distro“ než SUSE. Je to aktuální systém se znamenitým grafickým instalátorem, s plně podporovaným a implicitně zapnutým SELinuxem, s víc než dobrou podporou Btrfs, s kernelem v podstatě v režimu rolling updates (což je ideální stav) a s grafickými udělátky pro správu systému bezproblémově integrovanými do KDE.
Systém, který neumí povolovat a zakazovat službyTo už opravili. Fedora není implicitně zastaralá? Kdo řekl, že má používat Debian Stable?
Chtěl bych vědět, která distribuce mi umožní co možná s nejmenšími problémy převést data a 32 bitovou verzi SUSE 13.2 na novou distribuci.Zazálohuj si
/home
, reinstaluj na jakoukoliv jinou distribuci a obnov obsah /home
ze zálohy. Tohle ti bude chodit i mezi distribucema (možná s drobnými nedostatky týkajícími se verzí software). Pokud nemáš nějakou specifickou konfiguraci v /etc
, mělo by to stačit.
Jinak za mě - neboj se Debianu. openSUSE jsem opustil kvůli zběsilému vývojovému cyklu a klesající kvalitě, Debian mě uspokojil (jak Wheezy, tak Jessie).
nechapu jak si lidi mohgou myslet ze 32bit system je v poho na 64bit cpu ...
mimochodem i Linus prohlasis ze mit HIGMEN v jadre je cesta do PRDELE .. a nejakou nahodou pokud mate vice nez 900MB Ram a 32bit system tak mate HIGMEM a nebo jeste hure HIGMEM4G zapnut.
Plus nejakou nahodou bugy ktere jsou only 32bit x86 dnes uz nikde prakticky neresi .. za tu penize vlozene do reseni problemu x86-32 to nestoji
Problém je, že většina uživatelů vidí jen to, o kolik MB paměti zabere proces méně - a už ne to, jak zoufale je neefektivní a jaké hrůzy se musejí kvůli nedostatečné velikosti adresního prostoru provádět.A co mi brani provozovat 32bitovy system s 64bitovym kernelem? i386 Debian to tak dokonce nainstaluje, pokud bezi na 64bitovem CPU.
ne nerozmysli, a je pouze n komunite jestli si bude udrzovat port
Nemyslím, že bude existovat nějaké konkrétní datum, na které půjde ukázat a říct "tohle je konec ix86 architektury". No, možná se jednou dočkáme odstranění podpory z mainline jádra, ale to IMHO bude trvat podstatně déle než dva roky. Jinak půjde spíš o postupný úpadek - teď máme jednu mainstreamovou distribuci, která se odvážila přestat vydávat oficiální image, postupně se budou přidávat další a další, za mnoho let už nebude ani Debian Stable a za dalších mnoho let třeba ani Slackware. :-) Ale kde přesně bude ten "konec 32bitů", to podle mne snadno říct nepůjde.
Taky je potřeba si uvědomit, že loni vydané RHEL7 a SLE12 už sice 32-bitové platformy nepodporují, ale RHEL6 a SLE11 ještě hned tak mrtvé nebudou.
jen ne prosím Debian
A máš pro to nějaký racionální důvod (krom toho, že Debian přešel na systemd)?
Xubuntu 15.10 je idealni. Xfce se dobre konfiguruje a ovlada. Je to asi logicky dusledek vyvoje (cituji):
Jako dalsi moznost doporucuji Mint 17.2. Bezi bez problemu treba na Acer E3-111-C4W7
http://linuxmint.com/rel_rafaela_cinnamon_whatsnew.php
graphics
'pro aktuální verze Darktable a digiKamu, security
pro keepasx, rkhunter a chkrootkit. Nicméně v tom případě je potřeba přesná a opatrná práce s balíčky, někdy se mohou přihodit závislostní problémy.
Tiskni
Sdílej: