abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    24.6. 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1990 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: chyba po migraci na mdadm+LVM

    22.11.2015 23:07 pavel
    chyba po migraci na mdadm+LVM
    Přečteno: 451×
    Zdravim,

    migroval jsem svoji domaci stanici na nove diskove pole. OS je Debian Jessie. Puvodni system pouzival 2x Samsung 850 EVO 120GB v raid 1, cely disk mel jediny filesystem: /

    Nyni jsem dokoupil dalsi dva SSD (ty same jako v puvodni sestave) a rozhodl se zmigrovat na raid 10 a LVM. Vytvoril jsem tedy degradovane pole raid 10, nad tim vytvoril LVM (svazky / a /home), /boot je mimo LVM na samostatnem mini raidu1.

    Potom jsem zkopiroval data z puvodniho raidu, nainstaloval grub a reboot. System v poradku najel do noveho raidu, puvodni pole jsem nasledne zrusil a uvolne disky pridal do noveho raidu a pockal az se pole zesynchronizuje. Nyni se se zda vse fungovat v poradku.

    Pouze pri shutdownu uplne posledni hlaska, potom se PC vypne.
    systemd-shutdown[1]: Failed to finalize DM devices
    S timhle nevim rady. Nerad bych, aby se mi pole rozpadlo. System i nadale v poradku bootuje.

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    22.11.2015 23:20 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: chyba po migraci na mdadm+LVM
    Mít klasický md raid nad SSD mi přijde jako blbina. Proto používám už delší dobu btrfs v raid1. Používat 4 SSD disky v jednom raid poli mi přijde overkill. Nemá to žádnou výhodu, jen tím přibližuješ čas kdy některý z nich odejde.
    22.11.2015 23:30 pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: chyba po migraci na mdadm+LVM
    Diky za nazor. S btrfs nemam zkusenosti, proto jsem zvolil reseni, ktere znam. Ma-li nektery odejit, tak at odejde. Je v petilete zaruce, neresim to. Mam postarsi desku, ktera ma pouze SATA II, a raidem jsem ziskal rychlost odpovidajici SATA III.
    22.11.2015 23:26 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: chyba po migraci na mdadm+LVM

    Řešením je Btrfs. Používat takhle složitou konfiguraci dnes už prostě nemá smysl. Přesněji řečeno, Btrfs byl řešením přesně tohoto zadání už přinejmenším od roku 2010, jen ho někteří žvanilové stále dokola častovali svým strachem z neznámého. :-D

    Max avatar 23.11.2015 08:11 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: chyba po migraci na mdadm+LVM
    Ahoj, s grubem2 není problém bootovat z LVM, které je nad MD polem. Teoreticky jsi tedy nemusel dávat boot mimo lvm.
    Jinak u debianu Jessie bych se už nebál použít btrfs s jeho kernelem, takže osobně bych asi také do něj šel.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    michich avatar 24.11.2015 14:20 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: chyba po migraci na mdadm+LVM
    systemd-shutdown[1]: Failed to finalize DM devices
    Program systemd-shutdown se pokusil odmapovat zařízení device mapperu odpovídající LVM svazku, na kterém je /. To pochopitelně neprošlo, protože souborový systém / je stále přimountován (i když v té chvíli už jen pro čtení). Unmountovat nejde, protože systemd-shutdown je spuštěn z něj.

    Na systémech, kde je initramfs vytvořený pomocí dracut (nebo jiným nástrojem, který poskytuje patřičné rozhraní), je to řešeno tak, že systemd-shutdown nakonec "přeskočí" zpět do initramfs, ze kterého už je možno / unmountovat a DM i MD zařízení rozebrat:
    [   18.540711] systemd-shutdown[1]: Sending SIGTERM to remaining processes...
    [   18.545592] systemd-journald[613]: Received SIGTERM from PID 1 (systemd-shutdow).
    [   18.556421] systemd-shutdown[1]: Sending SIGKILL to remaining processes...
    [   18.559860] systemd-shutdown[1]: Unmounting file systems.
    [   18.563937] systemd-shutdown[1]: All filesystems unmounted.
    [   18.564387] systemd-shutdown[1]: Deactivating swaps.
    [   18.564851] systemd-shutdown[1]: All swaps deactivated.
    [   18.565246] systemd-shutdown[1]: Detaching loop devices.
    [   18.565988] systemd-shutdown[1]: All loop devices detached.
    [   18.566386] systemd-shutdown[1]: Detaching DM devices.
    [   18.566946] systemd-shutdown[1]: Not all DM devices detached, 1 left.
    [   18.567391] systemd-shutdown[1]: Cannot finalize remaining DM devices, continuing.
    [   18.572263] systemd-shutdown[1]: Successfully changed into root pivot.
    [   18.572745] systemd-shutdown[1]: Returning to initrd...
    [   18.594587] dracut: Taking over mdmon processes.
    [   18.595080] dracut Warning: Killing all remaining processes
    dracut Warning: Killing all remaining processes
    [   18.631963] XFS (dm-0): Unmounting Filesystem
    [   18.634060] dracut Warning: Unmounted /oldroot.
    dracut Warning: Unmounted /oldroot.
    [   18.644390] dracut: Disassembling device-mapper devices
    [   18.662678] dracut: Waiting for mdraid devices to be clean.
    [   18.664297] dracut: Disassembling mdraid devices.
    [   18.665307] md127: detected capacity change from 17169383424 to 0
    [   18.666111] md: md127 stopped.
    [   18.666502] md: unbind<vda2>
    [   18.674110] md: export_rdev(vda2)
    [   18.674714] md: unbind<vdb1>
    [   18.683114] md: export_rdev(vdb1)
    mdadm: stopped /dev/md127
    Rebooting.
    [   18.705518] reboot: Restarting system
    [   18.705788] reboot: machine restart
    
    Debianí initramfs-tools tohle nepodporují. Ale není to žádná tragédie. Ovladač md v kernelu je nahákovaný na reboot notifier a před úplným vypnutím uvede pole do bezpečného stavu.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.