Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
provozuju VPS u Wedosu, OS je Fedora. Původně tam byla verze 19, následné upgrady pomocí fedup na verze 20, 21 i 22 proběhly bez problémů.
Upgrade z 22 na 23 jsem dělal pomocí dnf system-upgrade, jak je doporučeno v dokumentaci.
Poté jsem zjistil, že se nemůžu připojit přes SSH. Připojil jsem se tedy přes VNC (klient ssvnc) a zjistil jsem, že vůbec nejde síť.
V příloze je výpis příkazů ip addr show a systemctl -l status network.service. (Omlouvám se, že to jsou screenshoty, ale za boha jsem nepřišel na to, jak přes VNC kopírovat text z konzole.)
Vypadá to, že systém nemůže najít zařízení eth0, ale netuším, proč tomu tak je.
Podle zákaznické administrace Wedosu síť běží. (Tamtéž to ukazuje, že na VPS je stále Fedora 19 i když tam už je 23. Nijak jsem neřešil, jestli Wedos VPS upgrady OS pomocí nástrojů v OS podporuje, ale u fedup problémy nebyly.)
Díky moc za pomoc.
Řešení dotazu:
(Omlouvám se za citovou zabarvenost způsobenou velkým množstvím objektivně zbytečného stresu v pozdní hodině.)
Díky všem (opravdu, bez ironie) a následující řádky prosím neberte jako kritiku, jen takovou sociologickou poznámku
Fascinuje mě, jak všichni pod tlakem anti-systemd ideologie navrhují řešení spočívající v zachování starého dobrého eth0 a nikoho nenapadlo, že by člověk prostě mohl chtít systém nastavit tak, aby používal nový ("předvídatelný") název rozhraní, což bylo to, co jsem chtěl já.
Nejen tady, ale i když jsem se pokoušel řešení vygooglit, nepovedlo se mi zformulovat dotaz tak, aby se dopředu pořád necpal i zde postovaný link na stackexchange, hemžící se radami k vrtání v konfiguraci GRUBu atd. Dokonce ten popis problematiky na freedesktop.org je psán stylem "počkat, proč přesně je to potřeba? a co mám dělat když to nechci?".
Nu, zjistit jak se zbavit všeho toho balastu ze starých časů se mi nepodařilo a rval jsem si nad tím vlasy dvě hodiny. Zatím tedy workaround - v /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0 jsem změnil DEVICE=eth0 na DEVICE=ens3, síť nyní funguje a těším se, až se to zase rozbije. Nejradši bych se zbavil celého sysconfig, ale nevím jak protože o tom se nemluví, tak co už.
Nejradši bych se zbavil celého sysconfig, ale nevím jakPřestaň používat network.service. K nastavení sítě můžeš použít systemd-networkd (man systemd.network) nebo NetworkManager (man nmcli-examples).
Tiskni
Sdílej: