abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:22 | IT novinky

    Evropský parlament dnes přijal směrnici týkající se tzv. práva spotřebitele na opravu. Poslanci ji podpořili 584 hlasy (3 bylo proti a 14 se zdrželo hlasování). Směrnice ujasňuje povinnosti výrobců opravovat zboží a motivovat spotřebitele k tomu, aby si výrobky nechávali opravit a prodloužili tak jejich životnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 16:11 | Nová verze

    Bylo oznámeno (cs) vydání Fedora Linuxu 40. Přehled novinek ve Fedora Workstation 40 a Fedora KDE 40 na stránkách Fedora Magazinu. Současně byl oznámen notebook Slimbook Fedora 2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 13:44 | Upozornění

    ČTK (Česká tisková kancelář) upozorňuje (X), že na jejím zpravodajském webu České noviny byly dnes dopoledne neznámým útočníkem umístěny dva smyšlené texty, které nepocházejí z její produkce. Jde o text s titulkem „BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho“ a o údajné mimořádné prohlášení ministra Lipavského k témuž. Tyto dezinformace byly útočníky zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci Českých novin. ČTK ve svém zpravodajském servisu žádnou informaci v tomto znění nevydala.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    včera 13:33 | Komunita

    Byla založena nadace Open Home Foundation zastřešující více než 240 projektů, standardů, ovladačů a knihoven (Home Assistant, ESPHome, Zigpy, Piper, Improv Wi-Fi, Wyoming, …) pro otevřenou chytrou domácnost s důrazem na soukromí, možnost výběru a udržitelnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:00 | Nová verze

    Společnost Meta otevírá svůj operační systém Meta Horizon OS pro headsety pro virtuální a rozšířenou realitu. Vedle Meta Quest se bude používat i v připravovaných headsetech od Asusu a Lenova.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | IT novinky

    Společnost Espressif (ESP8266, ESP32, …) získala většinový podíl ve společnosti M5Stack, čímž posiluje ekosystém AIoT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (10%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 702 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Kde "nájsť" informácie o záťaži qemu-kvm virtuálky

    26.11.2015 19:36 Peter
    Kde "nájsť" informácie o záťaži qemu-kvm virtuálky
    Přečteno: 207×
    Dobrý deň vám prajem.

    Mám server s niekoľkými virtuálkami priamo nad qemu-kvm (čiže žiaden libvirt, virsh, proxmox, ...) a chcem si vytvoriť grafy vytaženia jednotlivých virtuálok. V podstate potrebujem zistiť ako konkrétny PID qemu-kvm vyťažuje procesor, koľko RAM má vyhradené a koľko naozaj spotrebováva, ako vyťažuje IO disku, ako aktuálne vyťažuje sieť (aktuálna rýchlosť upload, download) a koľko od spustenia preniesol dát (používam tap v bridge) a neviem čo ešte by bolo vhodné monitorovať. Pochopiteľne potrebujem aby tie dáta získaval skript, teda interaktívne nástroje typu htop sú nepoužitelné.

    Silne predpokladám, že napríklad na ten procesor a pamäť potrebujem ps, ale napríklad neviem, že či VSS a RSZ je to čo hľadám (VSZ - vyhradená pamäť - čiže napríklad pri spustení qemu-kvm som nastavil stroju 4GB + réžia a RSZ - aktuálne používaná pamäť - čiže napríklad ten virtuálny linux vo vnútri aktuálne používa povedzme 500MB)

    Proste potrebujem len pomoc s tým aké nástroje a ako (s akými prepínačmi - voľbami) mi povedia čo chcem vedieť - zvyšok si samozrejme naskriptujem sám.

    Vopred vám za všetky odpovede veľmi pekne ďakujem.

    Odpovědi

    26.11.2015 21:43 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kde "nájsť" informácie o záťaži qemu-kvm virtuálky

    Musím se předem přiznat, že s monitorováním RAM a disku moc zkušeností nemám, ale o zatížení CPU něco vím. Takže se ve své odpovědi omezím na CPU a snad objasním aspoň z malé části, jak se to dá monitorovat.

    Jednoduchá odpověď je „v /proc/[pid]/stat“, ale zkusím to trochu rozvést. Tady je jednoduchý load monitor, který se dá rovnou spustit a vyzkoušet:

    (
    # Vyrobíme nějaký proces k monitorování.
    (for ((;;)); do stress -c 1 -t 1; sleep 1; done >/dev/null;) &
    
    # Poznamenáme si, který proces to byl a že ho máme zabít.
    trap 'kill "$PID"' EXIT
    PID="$!"
    
    # Naprogramujeme výpočet vytížení procesoru v awk.
    AWK_SCRIPT='
    	BEGIN {
    		getconf = "getconf CLK_TCK"
    		getconf | getline TCK
    		close(getconf)
    	}
    	{
    		uspace = $14
    		kernel = $15
    		kids_uspace = $16
    		kids_kernel = $17
    		kvm_uspace = $43
    		kvm_kernel = $44
    		total_ticks = uspace + kernel + kids_uspace + kids_kernel
    		kvm_ticks = kvm_uspace + kvm_kernel
    	}
    	NR > 1 {
    		print	(100 * (total_ticks - last_total_ticks) / TCK) "% total,",
    				(100 * (kvm_ticks - last_kvm_ticks) / TCK) "% in KVM"
    	}
    	{
    		last_total_ticks = total_ticks
    		last_kvm_ticks = kvm_ticks
    	}'
    
    # Každou sekundu načteme statistiky vytížení procesoru do awk.
    for ((i = 0; i < 20; ++i)); do
    	cat "/proc/${PID}/stat"
    	sleep 1
    done | awk "$AWK_SCRIPT"
    )
    Co tohle dělá, v kostce:
    • Spustí to subshell, který sekundu spí a sekundu stressuje jeden procesor na 100%. Poznamená si to PID toho subshellu (nikoliv však PID stressu ani PID jednoho dalšího potomka, kterého stress zplodí).
    • Pomocí awk čte informace o tom, kolik tiků příslušný proces spotřeboval od minulého čtení (před sekundou) a na základě toho ukazuje vytížení procesoru v procentech. Protože stress nic nevirtualizuje, bude druhá vypisovaná hodnota v tomto případě vždycky nula. Protože děti toho shellu, jehož PID sledujeme, vždy jednu sekundu stressují a jednu sekundu spí, právě tomu bude odpovídat první vypisovaná hodnota. Co znamenají které hodnoty v daném /proc/[pid]/stat souboru nebo v globálním /proc/stat souboru, se dá snadno nalézt v man 5 proc.
    • Nakonec to dvacet sekund ukazuje každou sekundu zatížení. Záleží na počtu tiků za sekundu (často je jich 100), a na délce intervalu (1 sekunda v tomto případě), jak bude monitorování přesné. Samozřejmě se tiky počítají pro každý procesor zvlášť, takže pokud monitorovaný proces spustí víc subprocesů na multiprocesoru, například stress -c 3, bude chvílemi ukazovat například vytížení 300%. To je zcela normální a očekávaný jev. Aby člověk získal hodnotu od 0 do 100%, musí to normalizovat třeba počtem virtuálních procesorů toho KVM.

    Ke KVM musím dodat, že se mi teď zrovna nechce logovat na některý z mých KVM serverů a tudíž jsem hodnoty typu kvm_ticks ani náznakem neotestoval. Takže tam můžu mít celkem značnou spoustu chyb jak ve sloupcích, které dané hodnoty obsahují, tak i v jejich interpretaci. ;-) To už si musíš dořešit. Každopádně manuálová stránka říká, že hodnoty pro virtualizaci, tedy kvm_uspace a kvm_kernel, jsou už zahrnuté v hodnotách pro děti daného procesu (kids_uspace a kids_kernel), takže není radno všech šest políček sečíst. První dvě plně stačí pro procesy bez dětí, druhá dvě je třeba přičíst, když je to (jako v tomto případě) nějaký shell nebo stress s potomky a ta poslední dvě jsou asi tou slibovanou třetinou odpovědi na tvou otázku — udávají, kolik se strávilo virtualizací. Ovšem pokud někomu počítáš vytížení jeho KVM stroje, podle mě bys měl počítat všechny userspace + kernel + kvm_uspace + kvm_kernel tiky daného KVM procesu, protože to, co proces virtuálního stroje dělá mimo virtuální stroj (údržbu kdovíčeho, mapování paměti, přístupy k disku a k virtuálním zařízením všeho druhu atd. atp.), by se rozhodně mělo taky „účtovat“ tomu klientovi. Děje se to přece kvůli podpoře běhu toho příslušného virtuálního stroje a že při tom procesor není zrovna ve virtualizačním režimu a nevykonává přímo instrukce toho KVM, to není až tak rozhodující.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.