abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Dotaz: Kde "nájsť" informácie o záťaži qemu-kvm virtuálky

    26.11.2015 19:36 Peter
    Kde "nájsť" informácie o záťaži qemu-kvm virtuálky
    Přečteno: 228×
    Dobrý deň vám prajem.

    Mám server s niekoľkými virtuálkami priamo nad qemu-kvm (čiže žiaden libvirt, virsh, proxmox, ...) a chcem si vytvoriť grafy vytaženia jednotlivých virtuálok. V podstate potrebujem zistiť ako konkrétny PID qemu-kvm vyťažuje procesor, koľko RAM má vyhradené a koľko naozaj spotrebováva, ako vyťažuje IO disku, ako aktuálne vyťažuje sieť (aktuálna rýchlosť upload, download) a koľko od spustenia preniesol dát (používam tap v bridge) a neviem čo ešte by bolo vhodné monitorovať. Pochopiteľne potrebujem aby tie dáta získaval skript, teda interaktívne nástroje typu htop sú nepoužitelné.

    Silne predpokladám, že napríklad na ten procesor a pamäť potrebujem ps, ale napríklad neviem, že či VSS a RSZ je to čo hľadám (VSZ - vyhradená pamäť - čiže napríklad pri spustení qemu-kvm som nastavil stroju 4GB + réžia a RSZ - aktuálne používaná pamäť - čiže napríklad ten virtuálny linux vo vnútri aktuálne používa povedzme 500MB)

    Proste potrebujem len pomoc s tým aké nástroje a ako (s akými prepínačmi - voľbami) mi povedia čo chcem vedieť - zvyšok si samozrejme naskriptujem sám.

    Vopred vám za všetky odpovede veľmi pekne ďakujem.

    Odpovědi

    26.11.2015 21:43 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kde "nájsť" informácie o záťaži qemu-kvm virtuálky

    Musím se předem přiznat, že s monitorováním RAM a disku moc zkušeností nemám, ale o zatížení CPU něco vím. Takže se ve své odpovědi omezím na CPU a snad objasním aspoň z malé části, jak se to dá monitorovat.

    Jednoduchá odpověď je „v /proc/[pid]/stat“, ale zkusím to trochu rozvést. Tady je jednoduchý load monitor, který se dá rovnou spustit a vyzkoušet:

    (
    # Vyrobíme nějaký proces k monitorování.
    (for ((;;)); do stress -c 1 -t 1; sleep 1; done >/dev/null;) &
    
    # Poznamenáme si, který proces to byl a že ho máme zabít.
    trap 'kill "$PID"' EXIT
    PID="$!"
    
    # Naprogramujeme výpočet vytížení procesoru v awk.
    AWK_SCRIPT='
    	BEGIN {
    		getconf = "getconf CLK_TCK"
    		getconf | getline TCK
    		close(getconf)
    	}
    	{
    		uspace = $14
    		kernel = $15
    		kids_uspace = $16
    		kids_kernel = $17
    		kvm_uspace = $43
    		kvm_kernel = $44
    		total_ticks = uspace + kernel + kids_uspace + kids_kernel
    		kvm_ticks = kvm_uspace + kvm_kernel
    	}
    	NR > 1 {
    		print	(100 * (total_ticks - last_total_ticks) / TCK) "% total,",
    				(100 * (kvm_ticks - last_kvm_ticks) / TCK) "% in KVM"
    	}
    	{
    		last_total_ticks = total_ticks
    		last_kvm_ticks = kvm_ticks
    	}'
    
    # Každou sekundu načteme statistiky vytížení procesoru do awk.
    for ((i = 0; i < 20; ++i)); do
    	cat "/proc/${PID}/stat"
    	sleep 1
    done | awk "$AWK_SCRIPT"
    )
    Co tohle dělá, v kostce:
    • Spustí to subshell, který sekundu spí a sekundu stressuje jeden procesor na 100%. Poznamená si to PID toho subshellu (nikoliv však PID stressu ani PID jednoho dalšího potomka, kterého stress zplodí).
    • Pomocí awk čte informace o tom, kolik tiků příslušný proces spotřeboval od minulého čtení (před sekundou) a na základě toho ukazuje vytížení procesoru v procentech. Protože stress nic nevirtualizuje, bude druhá vypisovaná hodnota v tomto případě vždycky nula. Protože děti toho shellu, jehož PID sledujeme, vždy jednu sekundu stressují a jednu sekundu spí, právě tomu bude odpovídat první vypisovaná hodnota. Co znamenají které hodnoty v daném /proc/[pid]/stat souboru nebo v globálním /proc/stat souboru, se dá snadno nalézt v man 5 proc.
    • Nakonec to dvacet sekund ukazuje každou sekundu zatížení. Záleží na počtu tiků za sekundu (často je jich 100), a na délce intervalu (1 sekunda v tomto případě), jak bude monitorování přesné. Samozřejmě se tiky počítají pro každý procesor zvlášť, takže pokud monitorovaný proces spustí víc subprocesů na multiprocesoru, například stress -c 3, bude chvílemi ukazovat například vytížení 300%. To je zcela normální a očekávaný jev. Aby člověk získal hodnotu od 0 do 100%, musí to normalizovat třeba počtem virtuálních procesorů toho KVM.

    Ke KVM musím dodat, že se mi teď zrovna nechce logovat na některý z mých KVM serverů a tudíž jsem hodnoty typu kvm_ticks ani náznakem neotestoval. Takže tam můžu mít celkem značnou spoustu chyb jak ve sloupcích, které dané hodnoty obsahují, tak i v jejich interpretaci. ;-) To už si musíš dořešit. Každopádně manuálová stránka říká, že hodnoty pro virtualizaci, tedy kvm_uspace a kvm_kernel, jsou už zahrnuté v hodnotách pro děti daného procesu (kids_uspace a kids_kernel), takže není radno všech šest políček sečíst. První dvě plně stačí pro procesy bez dětí, druhá dvě je třeba přičíst, když je to (jako v tomto případě) nějaký shell nebo stress s potomky a ta poslední dvě jsou asi tou slibovanou třetinou odpovědi na tvou otázku — udávají, kolik se strávilo virtualizací. Ovšem pokud někomu počítáš vytížení jeho KVM stroje, podle mě bys měl počítat všechny userspace + kernel + kvm_uspace + kvm_kernel tiky daného KVM procesu, protože to, co proces virtuálního stroje dělá mimo virtuální stroj (údržbu kdovíčeho, mapování paměti, přístupy k disku a k virtuálním zařízením všeho druhu atd. atp.), by se rozhodně mělo taky „účtovat“ tomu klientovi. Děje se to přece kvůli podpoře běhu toho příslušného virtuálního stroje a že při tom procesor není zrovna ve virtualizačním režimu a nevykonává přímo instrukce toho KVM, to není až tak rozhodující.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.