Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
mount /dev/mdX /home/foo mount /dev/mdY /home/barNebudu spekulovat nad resenim a predpokladam, ze je to SW RAID.
Mám nastaven HW Raid přímo přes HP Inteligent Provisioning (mám řadič B140i), nikde na netu jsem se nedočetl, zda-li nastavovat přímo RAID v linux nebo přes HP.Doporučuji používat SW RAID. Na HW RAIDu jsem viděl různé divné bugy a nejde to ladit a taky když ti odejde, disky většinou jinde nepřečteš. SW RAID strčíš do libovolného jiného počítače s Linuxem. A pokud se rozhodneš pro btrfs, tak je to úplně jasné.
Lze mountovat jeden stejný "adresář", tedy /home nebo musím pro každý disk dělat "podadresáře"?Podadresář. A přijde mi to hloupé, protože ti na jednom třeba dojde místo a budeš to muset přesouvat a symlinkovat a bude v tom bordel.
Jak se potom řeší případné Cachování jako je tomu v nastavení RAIDů?Používá se standardní pagecache Linuxu jako všude jinde.
To dokáže Linux pomocí doinstalovaného ovladače RAIDU využívat také?HW RAIDy si řeší cache samy, operační systém do toho nevidí. Přijde mi, že se může hodit bateriová cache u aplikací, kde je kritický čas zapsání, jinak je to zbytečné.
Btrfs tam není.Ale ty nechceš mít MD RAID a nad tím btrfs, ty chceš mít btrfs rovnou na discích a nad tím BTRFS RAID. MD RAID chceš možná na začátku velký tak 10 GB na / a ten dej klidně ext4.
btrfsck
, ale zase moc dlouho to není. Tak rok, rok a půl.
To btrfs umí tedy to co LVM, je to tak, ne?Umí většinu toho, co LVM, a něco navíc. Konkrétně neumí vyrobit blockdevice (což tě nezajímá když nebudeš provozovat virtuální počítače), ale zase na rozdíl od kombinace MD RAID+LVM umí dělat RAID1 přes libovolný počet různě velkých disků. Další užitečná věc v btrfs pro archivaci dat jsou checksumy, které kontrolují, že data na disku „sedí“ (osobně ani po rok trvajícím průzkumu nedokážu posoudit, jak často se poškodí data na MD RAIDu s běžným hardware - máme asi 50 TB dat, MD už párkrát nahlásilo, že mu nějaký blok nesedí, ale nedokázal jsem z kernelu dostat informace, jak se to opravilo).
UUID=XXX /home btrfs compress=zlib,subvol=home,autodefrag,auto 0 1
Tiskni
Sdílej: