Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Řešení dotazu:
Tady jsou konkrétní příkazy k oběma možnostem.
V případě enfcs
je vytvoření a mount šifrovaného adresáře stejný příkaz. Tohle například zařídí, že šifrované soubory a podadresáře budou uložené v ~/.blah
a čitelný souborový systém se objeví v ~/blah
.
encfs ~/.blah ~/blah # vytvoření / připojení fusermount -u ~/blah # odpojení
V případě LUKS je potřeba pro zařízení víceméně předem vyhradit místo, ale může to být sparse soubor. Změna velikosti je tam pak taky trochu opruz — musí se zvětšit sparse soubor, pak zvětšit šifrovaný kontejner na něm a nakonec zvětšit filesystém v tom šifrovaném kontejneru. Zmenšování se dělá samozřejmě v opačném pořadí. Nevýhoda ještě je, že to vyžaduje pár kroků pod rootem, tedy pokud na to nemá distribuce nějaký lepší trik. Inicializace by vypadala třeba takto:
truncate -s 4G ~/secret # vytvoří sparse soubor sudo cryptsetup luksFormat ~/secret # vytvoří LUKS oddíl sudo cryptsetup luksOpen ~/secret plain # otevře LUKS + losetup sudo mkfs.btrfs /dev/mapper/plain # vytvoří souborový systém mkdir ~/blah sudo mount /dev/mapper/plain ~/blah sudo chown -R "$USER" ~/blah
Připojení a odpojení je pak klasický LUKS:
sudo cryptsetup luksOpen ~/secret plain # LUKS + implicitní losetup sudo mount /dev/mapper/plain ~/blah # připojení sudo umount ~/blah # odpojení sudo cryptsetup luksClose plain # zavření LUKS
sudo apt-get install encfs
:)
encfsctl decode /home/tomas/.zasifrovano/
tak to po mě chce heslo, které když zadám tak kurzor začne blikat a nic se neděje.
encfs /home/chimera/.zasifrovano /home/chimera/odsifrovano
Tiskni
Sdílej: