Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
/etc/config/network
mám
config interface 'lan' option force_link '1' option type 'bridge' option proto 'static' option ip6assign '60' option _orig_ifname 'eth0.1 wlan0 wlan1' option _orig_bridge 'true' option ipaddr '10.0.0.140' option ifname 'eth0.1' option netmask '255.255.0.0' config interface 'wan6' option ifname '@wan' option _orig_ifname '@wan' option _orig_bridge 'false' option proto 'dhcpv6' option macaddr '30:B5:C2:69:6C:66'od poskytovatele přes klienta dhcpv6 dostanu vše co potřebuji, (interní sít a masku a vnější adresu s maskou) Komunikace bez problémů funguje (ven). Problém je v tom, že na rozdíl od IPv4, kde mám v
/etc/config/dhcp
naskládané jména a IPv4 adresy a každé zařízení je dostane vždy stejné, na IPv6 OWRT používá několik sufixů, které k zařízením strká v podstatě náhodně. Takže různá zařízení mohou dostat stejnou IPv6 adresu v různém čase. Pro komunikaci ven to problém není, ale pro komunikaci na zařízení ano. Protože ssh
v tabulce known_host má adresu pro jiný stroj a stěžuje si, což blokne automatický proces jako je zálohování. A na openWRT Network configuration a DNS and DHCP configuration nic není. První řeší jak udělat funkční IPv6 (což je) a druhé jak DHCP konfigurovat staticky pro IPv4. A přitom ten dhcpv6 jaké nějak pracuje, zařízení (nějaké) IPv6 adresy mají. Očekával bych že bud do dhcp
nebo do něčeho podobného (dhcpv6) napíšu podobnou konfiguraci se sufixem (nebo plnou adresou) pro jednotlivá zařízení a bude. Ale nikde neumím najít co kam napsat.
Řešení dotazu:
hostid
v dhcp poli host.
config host option name 'sony-vaio' option ip '192.168.1.x' option mac '54:42:49:xx:xx:xx' option duid '0004901071a15f278795aa0dd83bde8bxxxx' option hostid '00000003'
ssh cilovy-stroj
a tvuj systém dostane z openwrt všechny adresy, tak si vybere EUI adresu .
Tiskni
Sdílej: