Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Řešení dotazu:
Jsou vypnuté privacy extensions (jako v příloze)?
Nemůže se náhodou stát, že by byl ten počítač připojený na okamžik zároveň k WiFi a k ethernetu? Pak je docela možné, že různé konfigurátory sítě prostě nedovolí, aby měl na dvou rozhraních stejnou IP adresu. (IPv4 z roku 1975 to možná dovolí, ale umím si přdstavit, že ve slušně vychovaném IPv6 to asi nejde.)
Otázka taky je, jaký je důvod mít stejnou IP adresu na obou rozhraních. Pokud vím, TCP spojení se při přechodu z jednoho připojení na druhé nezachovají ani při stejné IP adrese, pokud to bude jiné fyzické rozhraní. Jestli je motivací zachování TCP spojení, pak je asi potřeba nastavit si VPN (tedy ideálně IPSec s notebookem v roli road warrior) a získat tím další vrstvu navíc, která zachování TCP spojení (a některých dalších kontextů) zajistí. Použitelnější řešení ale většinou spočívá v tom, že se takové věci řeší na aplikační vrstvě podle potřeb dané aplikace. (Třeba Google Hangouts na mobilu bez problémů ustojí přechod ze 4G na WiFi a zpátky během videohovoru. To je příklad situace, kterou řeší podle svých potřeb aplikační vrstva. Browser třeba ve většině případů zas až tak real-time být nepotřebuje.)
Jsou vypnuté privacy extensions?Nebyly, už jsou. Ale nemá to vůbec žádný vliv.
Nemůže se náhodou stát, že by byl ten počítač připojený na okamžik zároveň k WiFi a k ethernetu?O to se nestarám. To je věc NetworkManageru. Ale nemůžu to vyloučit. Když zapnu počítač a mám připojený kabel, dostanu na drátovém rozhraní zvolenou IPv4 adresu a autokonfigurací IPv6 adresu odvozenou od hardwarové MAC adresy drátového rozhraní. Když zapnu počítač a mám odpojený kabel a na bezdrátovém rozhraní mám naklonovanou MAC adresu drátového rozhraní, dostanu na bezdrátovém rozhraní zvolenou IPv4 adresu a autokonfigurací IPv6 adresu odvozenou od něčeho, co nedokážu nalézt. Ta IPv6 adresa je pořád stejná. Když totéž provedu bez naklonované MAC adresy, je ta IPv6 adresa odvozená od hardwarové MAC adresy bezdrátového rozhraní.
Pokud vím, TCP spojení se při přechodu z jednoho připojení na druhé nezachovají ani při stejné IP adrese, pokud to bude jiné fyzické rozhraní.Nevím jak na IPv6, ale na IPv4 mi to pro ssh funguje úplně v pohodě. NFS je také spokojen.
Nevím.
Je možné, že požadovaná konfigurace je v rozporu s nějakými pravidly (RFC 4291). Například:
IPv6 addresses of all types are assigned to interfaces, not nodes. An IPv6 unicast address refers to a single interface.
a
Interface identifiers in IPv6 unicast addresses are used to identify interfaces on a link. They are required to be unique within a subnet prefix.
Pak je tam výjimka:
A unicast address or a set of unicast addresses may be assigned to multiple physical interfaces if the implementation treats the multiple physical interfaces as one interface when presenting it to the internet layer. This is useful for load-sharing over multiple physical interfaces.
To by možná vysvětlovalo, proč je nutné nejprve obě rozhraní dát do bridge/bondingu.
Osobně si myslím, že dávat 802.11 a 802.3 do bridge vytváří nefunkční paskvil. Jsou to nekompatibilní protokoly (přes 802.11 linku nelze přenášet rámce s cizími MAC adresami, takže nelze řetězit segmenty jako u 802.3) a to, co implementace dělají, je vždy nedokonalý podvod. Schválně si zkuste pingnout ff02::1 z jednoho rozhraní, jestli se vám ozvou i stroje na té druhé fyzické síti.
To, co chcete, se jmenuje mobilní IP, což je v podstatě automatická VPN, která umí přeposílat packety z domácí adresy na aktuální adresu mobilního klienta a zároveň zkracovat trasu vynecháním domácího agenta, když se ověří, že oba konce komunikace mobilní IP podporují.
NetworkManager si dělá, co chce a pro autokonfiguraci ipv6 používá bůhví co.Nikoliv, jen konečně dotáhl podporu novějších RFC a umožňuje nakonfigurovat několik různých režimů. Dotáhl tak například i funkcionalitu dhcpcd a pravděpodobně i jiných.
Ačkoliv jsem původně dosahoval na ethernetu ipv6 adresy odvozené od MAC adresy, teď už to nefunguje.To je zcela korektní výchozí chování, které je možné podle potřeby přenastavit. Kluci si dali docela dost práce s dokumentací a konkrétně s generováním manuálových stránek. Takže je šoda toho nevyužít.
nm-settings(5)
Ze zoufalství jsem vypnul na routeru ipv6 Router Advertisement, aby to neovlivňoval a aby to bylo jednodušší a zkoumám pouze link local adresy.Tedy děláte na síti náhodné nesmyslné změny namísto čtení dokumentace a konfigurace systému dle vašich požadavků.
tak je tam ipv6 adresa nějaká nedefinovatelná.Nejspíše to budou stabilní privátní adresy, což je takový hybrid mezi DUID/MAC based adresami a privacy extensions.
Když shodím rozhraní, odeberu driver pro rozhraní, vypnu NM, nahodím driver pro rozhraní, zapnu ručně síť, zkontroluji ipv6 adresu na ethernetu, tak je tam link local ipv6 adresa odvozená od té MAC adresy.To bude tím, že existují lidé, kteří si myslí, že je skvělý nápad mít autokonfiguraci přímo v kernelu, stejně jako třeba DHCP. Bohužel měl někdo ještě blbější nápad, že se to bude zapínat samo od sebe. Ta implementace je chybová a nedostatečná a nástroje, které chtějí dělat IPv6 konfiguraci správně, ji musejí vypnout. Proto ten zmatek. Jiná věc je samozřejmě hodnocení těch standardů samotných a jejich interpretace, ale to nemá cenu tady vůbec diskutovat.
ref-settings
online, ale ještě po očku sleduju vývoj a zaregistroval jsem, když začali generovat tu manstránku.
A dá se to nějak vypout globálně, pro všechny connections? Z manuálu jsem pochopil že ne, ale nějak tomu nemohu uvěřit. Velmi by se mi to hodilo. Nastavovat to znovu pro každou connection co vyrobím se mi nechce.Ačkoliv jsem původně dosahoval na ethernetu ipv6 adresy odvozené od MAC adresy, teď už to nefunguje.To je zcela korektní výchozí chování, které je možné podle potřeby přenastavit. Kluci si dali docela dost práce s dokumentací a konkrétně s generováním manuálových stránek. Takže je šoda toho nevyužít.
Tiskni
Sdílej: