Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Řešení dotazu:
Fedora má implicitně zapnutý a funkční SELinux.
+10, přesně tohle píšu níže. Existuje rozšířená nesmyslná fáma, že odrůdy Ubuntu nebo spiny Fedory jsou nějaké oddělené systémy. Přitom je úplně normální mít 5 grafických prostředí a nechat uživatele, ať si v login manageru vybere, které se mu zrovna ten den hodí. O změně distra kvůli grafickému prostředí tady na ABCLinuxu čtu asi tak denně a je to pro Linux jako celek hodně nebezpečná fáma, protože v podstatě úplně skrývá zásadní výhodu Linuxu, možnost volby, která se samozřejmě týká i grafického prostředí. Vždyť je přece úplně normální mít třeba multi-seat konfiguraci se 3 uživateli na jednom počítači a s jiným grafickým prostředím (i locale, samozřejmě) pro každého z nich.
Proč si někdo marně stěžuje na sračky typu Unity nebo Gnome, to prostě nechápu. Nechápu. Nechápu. Nechápu. Když chci ovládat počítač, zvolím třeba KDE. Když naopak chci, aby počítač ovládal mě, můžu si vybrat mezi Unity nebo Gnome, blátem nebo louží. Ale pak si nemůžu stěžovat. KDE je k dispozici v podstatě každém distru. Jde většinou jen o jeden jediný příkaz instalátoru. (Nebo možná dva, protože se hodí taky přejít na sddm.) Pokud se někomu nelíbí Gnome nebo Unity nebo obecně ta grafická prostředí, která ovládají uživatele, místo aby uživatel ovládal je, nejlepším řešením je vyhnout se takovým prostředím obloukem. To je celé.
Ať tak nebo tak, grafické prostředí je v podstatě zcela off-topic, protože se zabezpečením systému má společného celkem pramálo. Pokud jde o zabezpečení systému, SELinux targeted policy na Fedoře je velice rozumný kompromis mezi plnou použitelností systému pro běžnou práci a vývoj softwaru a extra vrstvou ochrany proti případnému napadení (nebo jinému typu nebezpečného selhání) některých systémových démonů.
Nějaké spiny jsou všeho všudy buzzword pro neexistující prázdnou skořápku. Zaprvé, na každém distru může mít člověk nainstalovaých klidně deset grafických prostředí a v login manageru si pak vybere, které chce po nalogování spustit. To je úplně normální konfigurace například u sdílených počítačů (v domácnosti, v nějakém univerzitním labu atd. atp.). Zadruhé, přepnutí z jednoho spinu Fedory do jiného (nebo instalace pěti různých prostředí) je zase jen na libovůli uživatele. Dokonce i v takovém Ubuntu se dá libovolně (samozřejmě za běhu a bez restartu) přepínat mezi Kubuntu (což nelze než doporučit, když už teda *ubuntu), „implicitním“ Ubuntu, Lubuntu, Xubuntu atd. Nebo se dají klidně ta prostředí nainstalovat všechna najednou a proklikat jedno po druhém.
Tahle ryze fiktivní vazba mezi grafickým prostředím a distrem není nic jiného než často se vyskytující fáma, která stále nechce chcípnout a zmizet. :-P K vyzkoušení deseti grafických prostředí není potřeba žádná reinstalace ani nic podobného.
Které přesně problémy? Máš k tomu nějaké konkrétní odkazy, nebo je tohle jenom klasický FUD výkřik à la anonym na ABCLinuxu?
Pre ľudi ktorí to nevedia spravovať. Odporna to móda použivať selinux namiesto správne konfigurácie.
Velké distribuce mají bezpečnostní tým, který se stará o to, aby balíčky neobsahovaly známé bezpečnostní chyby. Je dobré si porovnat distribuce, jestli tedy opravují.
Například na LWN vychází přehled bezpečnostních oprav a existuje přehled zranitelností.
Tiskni
Sdílej: