Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »Mám ho nasazený na zhruba 300GB adresáři a jedna synchronizace běží cca hodinu.. Pravda je to přes smbmount, ale i tak je to pomalé.Přenést 300 GB za hodinu vám připadá málo? Co tam máte za síť? Pokud je to 1 Gbit/s, přenášet po ní reálně 0,66 Gbit/s (s veškerou režií) je podle mne dost slušné.
Pokud má to úložiště připojené přes smbmount, znamená to, že se všechny ty soubory musí přenést SMB protokolem na lokální počítač.Ne, nemusí. Stačí, když se přenesou informace o času poslední změny a velikosti. Pokud se tyto nezměnily, rsync na ně v defaultním nastavení nebude vůbec sahat.
Pokud se tyto nezměnilyNe pokud se nezměnily, ale pokud budou stejné. Což zrovna v případě
smbmount
může dopadnout všelijak. Dá se použít parametr, aby rsync zadané rozdíly v čase ignoroval, ale ten v defaultním nastavení zapnutý není.
Pokud je to záloha, která má šáhnout na všechny soubory a posoudit jestli se změnily tak na rotačním disku stejně více než cca 100 za vteřinu neudělá nijak. Žádný systém.Může být víc záznamů o souborech v jednom bloku.
rsync --link-dest
. Tedy vytváří hardlinky na nezměněné soubory v předchozí záloze. Obnova je nesrovnatelně rychlejší než v případě rdiff-backup, neboť není potřeba rekonstruovat staré verze souborů z diffů.
Používal jsem rdiff-backup, nyní používám rsnapshot a je to mnohem lepší. Hlavně ta obnova starších souborů. Zdaleka nejčastější use-case záloh je právě vytažení nějaké staré verze jednoho souboru či adresáře s několika málo soubory.
Co se místa na disku týče, hardlinky docela komplikují výpočet zabraného místa i odhad, za jak dlouho místo dojde, ale celkem v pohodě se s tím dá žít. Je docela obtížné zkopírovat zálohovací disk na nový zálohovací disk, neboť je potřeba zachovat hardlinky a na to je potřeba hodně paměti.
Rozhodně s rsnapshotem doporučuju mít dedikovaný fyzický (i logický) disk jen na zálohy. Jinak to je ale dobrý a jednoduchý (není moc, co by se mohlo podělat) nástroj.
Tiskni
Sdílej: