Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Radovo 10 ak nie 100 nasobne lahsie Min. 10 nasobne nizsia spotreba Boot do 15 sekund (stary PC cez minutu (lubuntu)) Vyhodou je aj wifi Ziadny hlukUvidime co prinesie dalsi vyvoj aplikacii
Instalacia: na SD kartu som nahral raspbian.Protip: reinstaluj všechny balíky z Debianího armhf portu, protože ty jsou zkompilované pro armv7. Měly by být rychlejší (neměřil jsem).
sobne mam 8jadrovu visheru -> skusal som rozne chladice, najprv box chladic ten ju neuchladi, potom Silentium 1024HE ten uchladi ale na max otackach huci ako turbina a taktiez Arctic 64 Plus co je pekny dizajnovo hrozne velky teda takz vecsi box ale neuchladi a huci to rovnako
zaujimalo by sa ako su na tom terajsie intelacke dosky vsade pozeram napr na alze pocitace zotac/nuc/brix a pod. ktore maju predinstalovany win10 takze prepodkladam ze vykonovo nie su na tom az tak zle.
s mojich skusenosti s htpc asrock qc5000 je fajn ale ten aktivny chladic sa kus viac nahrieva, predsca oproti intel atomom tu je radeon grafika, ktora ma vyssiu spotrebu. ale v kombinacii s PICOPSU 80W a SSD diskom je to uplne tiche len ten aktivny chladic vsetko zabije.
osobne odporucam nejaku intel dosku namiesto raspberry, napr j1800 os asusu za 54e v alze k tomu picopsu a adapter, ram a ssd alebo intel nuc
Nezapomeň na monitor a klávesnici.Jako že by někdo používal trvale notebook jenom jako notebook? To snad ne, ergonomický monitor a klávesnici k tomu musíš mít stejně.
A také baterky, které RPi nemá a proto je uvázáno nějakým napáječem k síti.Na materiálu přidělání baterek vyjde tak na dvě stovky.
Má RPi WiFi?Ano, samozřejmě.
A co datové úložiště?SDHC karta, no.
Když to všechno sečtu, tak se na těch mých 5 kKč dostanu také.IMHO to jde tak za půlku.
Já ho tak používám. Monitor k němu nemám a klávesnici sice mám, ale nepoužívám. Nepotřebuji ani jedno, takže jsi napsal kec. Nemusím.Nezapomeň na monitor a klávesnici.Jako že by někdo používal trvale notebook jenom jako notebook? To snad ne, ergonomický monitor a klávesnici k tomu musíš mít stejně.
gksudo leafpad /usr/bin/kodinajedes na konec souboru a radek:
VT="$(fgconsole)"zmenis na(mohl by jsi puvodni smazat a dat jen tu 7, ale pisu to takto ze za #(komentar) je schovano to puvodni, kdyby neco):
VT="7" # VT="$(fgconsole)"
Oproti staremu HP compaq Intel P4 3GHz, ram 512MB to ma len same vyhody.StarCraft si na Malině nezahraje.
sudo apt-get update sudo apt-get dist-upgrade sudo apt-get install -y rpi-chromium-modsflash ide, ale mam pocit, ze o par sekund pomalsie bootuje, ale inak celkom vpohode
btw nestava sa ti, ze ak otvoris nejake okno kde mas adresare (napr. /home) tak sa neda otvorit ziadny adresar. Fungovat to zacne az vtedy ak otvoris okno na druhy krat.
Tiskni
Sdílej: