Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Radovo 10 ak nie 100 nasobne lahsie Min. 10 nasobne nizsia spotreba Boot do 15 sekund (stary PC cez minutu (lubuntu)) Vyhodou je aj wifi Ziadny hlukUvidime co prinesie dalsi vyvoj aplikacii
Instalacia: na SD kartu som nahral raspbian.Protip: reinstaluj všechny balíky z Debianího armhf portu, protože ty jsou zkompilované pro armv7. Měly by být rychlejší (neměřil jsem).
sobne mam 8jadrovu visheru -> skusal som rozne chladice, najprv box chladic ten ju neuchladi, potom Silentium 1024HE ten uchladi ale na max otackach huci ako turbina a taktiez Arctic 64 Plus co je pekny dizajnovo hrozne velky teda takz vecsi box ale neuchladi a huci to rovnako
zaujimalo by sa ako su na tom terajsie intelacke dosky vsade pozeram napr na alze pocitace zotac/nuc/brix a pod. ktore maju predinstalovany win10 takze prepodkladam ze vykonovo nie su na tom az tak zle.
s mojich skusenosti s htpc asrock qc5000 je fajn ale ten aktivny chladic sa kus viac nahrieva, predsca oproti intel atomom tu je radeon grafika, ktora ma vyssiu spotrebu. ale v kombinacii s PICOPSU 80W a SSD diskom je to uplne tiche len ten aktivny chladic vsetko zabije.
osobne odporucam nejaku intel dosku namiesto raspberry, napr j1800 os asusu za 54e v alze k tomu picopsu a adapter, ram a ssd alebo intel nuc
Nezapomeň na monitor a klávesnici.Jako že by někdo používal trvale notebook jenom jako notebook? To snad ne, ergonomický monitor a klávesnici k tomu musíš mít stejně.
A také baterky, které RPi nemá a proto je uvázáno nějakým napáječem k síti.Na materiálu přidělání baterek vyjde tak na dvě stovky.
Má RPi WiFi?Ano, samozřejmě.
A co datové úložiště?SDHC karta, no.
Když to všechno sečtu, tak se na těch mých 5 kKč dostanu také.IMHO to jde tak za půlku.
Já ho tak používám. Monitor k němu nemám a klávesnici sice mám, ale nepoužívám. Nepotřebuji ani jedno, takže jsi napsal kec. Nemusím.Nezapomeň na monitor a klávesnici.Jako že by někdo používal trvale notebook jenom jako notebook? To snad ne, ergonomický monitor a klávesnici k tomu musíš mít stejně.
gksudo leafpad /usr/bin/kodinajedes na konec souboru a radek:
VT="$(fgconsole)"zmenis na(mohl by jsi puvodni smazat a dat jen tu 7, ale pisu to takto ze za #(komentar) je schovano to puvodni, kdyby neco):
VT="7" # VT="$(fgconsole)"
Oproti staremu HP compaq Intel P4 3GHz, ram 512MB to ma len same vyhody.StarCraft si na Malině nezahraje.
sudo apt-get update sudo apt-get dist-upgrade sudo apt-get install -y rpi-chromium-modsflash ide, ale mam pocit, ze o par sekund pomalsie bootuje, ale inak celkom vpohode
btw nestava sa ti, ze ak otvoris nejake okno kde mas adresare (napr. /home) tak sa neda otvorit ziadny adresar. Fungovat to zacne az vtedy ak otvoris okno na druhy krat.
Tiskni
Sdílej: