Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Řešení dotazu:
Nemáš v tom heslu třeba mezery nebo diakritiku (ščřžý...)?Heslo je v pořádku a funguje ve Windows
Po zadání hesla se ani neobjeví nějaká hláška - jako bych nic nezadal, nic se nezmění ..Nemáš v tom heslu třeba mezery nebo diakritiku (ščřžý...)?Heslo je v pořádku a funguje ve Windows
network={ ssid="mojesíť" psk="mojeheslo" }a spusť (pod rootem)
wpa_supplicant -Dwext -iwlan0 -c wpa.conf
(jméno rozhraní může být u tebe jiné, zjistíš pomocí ip a
). Doufám, že pokud to napíše chybu, tak z ní bude poznat, co se stalo. Správně by měl výpis vypadat nějak jako
wlan0: Trying to associate with c0:4a:00:fc:47:c4 (SSID='brmlab.cz' freq=2462 MHz) wlan0: Associated with c0:4a:00:fc:47:c4 wlan0: WPA: Key negotiation completed with c0:4a:00:fc:47:c4 [PTK=CCMP GTK=CCMP] wlan0: CTRL-EVENT-CONNECTED - Connection to c0:4a:00:fc:47:c4 completed [id=0 id_str=]Po úspěšném připojení se nastaví IPv6 adresa automaticky (RA) a vše by mělo fungovat. Pokud používáš IPv4 s DHCP, musíš si ještě požádat o adresu,
dhclient wlan0
. Pomocí ip a
a ip -6 r
nebo ip r
bys měl vidět získané adresy a routy a měl bys být schopen pingnout si na bránu i do internetu. A pokud ti z nějakého důvodu nefunguje DNS, zkontroluj /etc/resolv.conf
.
Začal bych tím, že bych funkci WiFi zkusil z řádkového wpa_supplicantu. Zastav NetworkManager, vytvoř soubor "......" s tímto obsahem:Děkuji za snahu pomoci. Je to na mne trochu složité. Zažil jsem "dřevní" počítačovou dobu s DOSem (počítač Atari) a jeho pokračování, snažil jsem se programovat v Basicu, tvořit web. stránky, ale jak vidím na Linux asi "mít nebudu". Přesto to ještě nevzdávám a tak jakmile budu mít čas (jsem totiž v důchodu) tak se k Ubuntu vrátím. Ale to budu muset zjistit kam zadat soubor <.pa_conf> nebo jak ho spustit a jak provést další, pro Vás jednoduché operace. ................................. DOPLNĚK: Ubuntu jsem spouštěl zkušebně "v podobě tzv. Live režimu" a veškerá nastavení nemají trvalý charakter ... Ještě jednou děkuji za pomoc Dušeknetwork={ ssid="mojesíť" psk="mojeheslo" }a spusť (pod rootem) ...........................
The wifi password manager is not able to store the password for all users in the keychain.
Therefore when entering the password choose the people icon in the password box and choose
store the password only for this user.
The system will prompt you for a keychain password.
Next go to network manager and choose your wifi network.
The network manager should connect you this time.
In case you need to troubleshoot use following commands:
sudo service network-manager restart
sudo ifconfig wlo1 up
Jinak doporučuji vyzkoušet i jiné LIVE-CD: Linuxová distribuce Mageia, openSUSE, a další.
Jinak doporučuji vyzkoušet i jiné LIVE-CD: Linuxová distribuce Mageia, openSUSE, a další.Myslím, že začátečník nemá možnost zvolit distribuci na základě ozkoušení… Vybere si tak maximálně podle výchozího vzhledu, který jde stejně jakkoli přenastavit.
Ted neumim prepnout na ceskou klavesnici ...Já nastavuji klávesnici pomocí
setxkbmap cz
. V Ubuntu na to určitě bude nějaké klikátko, přiznám se, že s tím jejich prostředím vůbec neumím. Hledej někde v nastavení, případně by mělo jít do panelu přidat applet pro změnu rozložení.
dmesg -w
a dívat se, co ta wifi vlastně dělá. Network Manager obvykle nebývá moc sdílný v tomto směru.
+1.
NetworkManager má nehorázný bordel v ukládání hesel. Viděl jsem různé typy nesmyslných problémů na Fedoře, v Archu, v Ubuntu, v openSUSE atd. Třeba nějaký uživatel, který je normálně ve wheel / sudoers atd., vytvoří připojení, které má být systémové, tj. dostupné všem. Jenže ejhle, přihlásí se někdo jiný a ono se to zase ptá na heslo a zadání hesla nějak nepomáhá. Příčina je vždycky trochu jiná a celkem kreativní, chtělo by se (cynicky) říct. Někdy se neuloží heslo globálně někam do /etc, nýbrž do password manažera v KDE nebo zkrátka v momentálně spuštěném prostředí — jako u nesdílených připojení specifických pro uživatele. Někdy se heslo sice uloží, ale prostě po čase náhodně zmizí. (Možná ne náhodně, ale po přihlášení a odhlášení pár dalších uživatelů nebo tak.)
A hlavně pokaždé, když jsem se tohle chystal nějak sepsat a nahlásit, se mi to zase třeba týden nedařilo zreprodukovat.
NetworkManger je tak trochu … no, kdybych takhle programoval, asi by mě z práce vyhodili rovnou do popelnice. V prvních pěti letech své existence se NetworkManager nedovedl připojit k WiFi s EAP-TLS a asi tak půlka těch klikátek, která nabízel, v podstatě nefungovala. StronSwan nebo OpenVPN neumí dodnes, ale pořád to mají všechny ty grafické frontendy v menu, jako by to snad fungovalo nebo co.
Ach jo. Tohle je fakt medvědí služba pro nové uživatele. End of rant.
To bych asi neustál. Měl bych příliš nutkavou potřebu přepsat to celé znova. Co já vím, třeba bude systemd-networkd lepší.
a po použití "Patrition Recovery" obou variant, zůstává vytvořený disk stále "Unallocated 39,6GB" stejně jako po vytvoření pod systémem Wind.10Neznám, netuším, zkus použít cfdisk, tam jsem ještě nezažil, že by něco nešlo, případně nám sem z něj zkopíruj, co si o disku myslí. Tím tam prostě vyrob partition (možná budou potřeba dvě, je možné, že je instalátor dementní a nedovolí ti pokračovat bez samostatného swapu), pokud použiješ ten klikací instalátor z Ubuntu, tak si ji naformátuje sám.
Podľa popisu to vyzerá na MBR ...Tak jsem vyčetl, že "Master boot record (MBR) je vždy uložen na samém počátku disku (podle Cylindr-Hlava-Sektor = 0-0-1, podle LBA v sektoru 0) a skládá se ze 2 hlavních částí : 1. Hlavní tabulka rozdělení disku (MPT) Anglicky Master Partition Table. Obsahuje seznam logických oddílů na daném fyzickém disku a informace o umístění zaváděcích sektorů (boot sektorů) jednotlivých disků. Tato tabulka může obsahovat maximálně 4 záznamy."
"...může obsahovat maximálně 4 záznamy" a v tom je jádro pudla. Disk, který jsem dělil již tyto 4 záznamy obsahuje {(0-C:) (1-D:) (bez označení) (3-E:) (4-F)} Ten bez označení je nově vytvořen a nelze zprovoznit. Použil jsem program "Paragon HD Manager (CHIP 2012)" a ten mi sice s vytvořením dalšího oddílu nepomohl, ale pomohl mi oddíl "bez označení 40GB " vrátit - přiřadit zpět k disku 1-D
Takže Ubuntu si nenainstaluji, ale kapacitu disku mám celou k dispozici .... škoda
Jaký antivir použít pro Linux,
a který operační systém je lepší (bezpečnější) pro bankovnictví
Konečně jsem to vyřešil instalací UBUNTU na flash 32GB a několik dní používání mi stačí k rozhodnutí. Na HDD bude Windows 10 (čmuchal) a na flasch disku "pojedu" Ubuntu (zatím bez problémů). Na Ubuntu si budu "vesele" surfovat a na Wind10 si budu dělat ostatní (jsem na programy pro Windows zvyklý).Ještě můžeš jet primárně na Linuxu a mít Windows ve VirtualBoxu. Pokud nechceš něco náročného na výkon (hry), těch pár procent ztracených virtualizací ti chybět nebude. Pak máš prostě na jedné ploše Windows a na ostatních Linux.
Jaký antivir použít pro Linux,Žádný.
a který operační systém je lepší (bezpečnější) pro bankovnictvíLinux. Ale tady jde hlavně o aktualizovaný prohlížeč bez pochybných doplňků.
naser si na ruce i na hlavuZkusil jsem Vaši radu studenta univerzity v Plzni, ale stále mám problémy.
Proto prosím znalých problematiky: nedaří se mi probudit počítač po uspání (musím rezetovat), a instalace "Adobe flash" do Firefoxu - nevím jak na to - potřeboval bych podrobnšjší návod - za rady všem děkuji
Tiskni
Sdílej: