Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Mám 8 TB disk, který používám na data. Průšvih je, že jsem ho dělil na partitions Ext4 a NTFS partitions v dualbootu. Z windows jsem potřeboval přistup na linuxovská data na linux partition. Průšvih byl v tom, že po instalaci nástroje pro umožnění získání podpory (ve woknech) pro Ext4 sem sice mohl přistupovat na Ext4 partu ale ... nástroj nějak pohnojil disk a dále jej nebylo ožno našíst v linuxu ... nakonec jsem disk musel pomocí gparted smazat (ne hloubkový formát) ale přišel jsem o přístupk původním datům, protože byly smazaný.
Máte někdo tucha, jak vrátit data a uložit ji na jinou partu, na kterou budu mít přístup i z oken? Je tam celkem dost dat (cca 4 TB). Pokud by byla možnost a případně i možnost vrátit starší data (přepsaný) .. a uložit je do s jinými jmény ... bylo by to extrémně geniální.
Díky všem za radu.
Řešení dotazu:
mmj .... testdisk jsem používal při prvním pokusu ale na 8 TB je to celkem silovka. Nemůžu čekat rok :|
Ahoj, díky za radu. Problém je v tom, že jsem disk musel formátovat a shodit party ... (nikoliv hloubkovým formátováním). Disk nešel ani načíst. :-|
Sorry, po tom mazlení s autákem poloviční debil sem (scuza real fact) :D
Pokud na disku obnovím partu ... smaže to data? Nerad bych. :|
jak zabránot tomu, aby vyžadoval restart a neumožnil mi přístup k pc skoro na dva měsíce (při 8TB disku)?
Díky za radu k3dAR, mám ale malý problém. Nemám další osmiteráč, nakterej můžu frknout zálohu osmiteráče, kterej mám trochu rozhozenej. :-| Mohl by jsi mi sem (anebo někdo jiný) napsat přesný postup, jak mám provést nastavení TestDisku v terminálu a jak má případněprovést zálohu 8TB disku (pokud nemám další)? Ptám se celkem upřímně. Jsem trochec v koncích.
Byly tam mraky dat. Hudba, videa, grafika, dokumenty, zálohy z programování i z práce v Photoshopu a podobně .... :| Chtělo by to asi nahodit všechny data a roztřídit je nějak ... rozumně. Přímo do toho samýho disku ale v jiný partě ... :|
Zdravím, díky za odpověď. Při hloubkovým skenování R-studiem jsem zjistil, že disk pořád obsahuje všechna data ... je možná data zapsat na jiný druh party?
Tedy vytvořit novou partition, na které se ponechají data?
Ked mi dochadza na niektorych serveroch miesto bezne mazem v fdisku particiu a vyrabam novu s rovnakym zaciatkom len vacsiu a vzdy vsetko fungovalo. Takze urcite musi ist tak isto napravit aj zrusenie ku ktoremu doslo omylom, len je asi problem ze ludia nevedia ake presne to rozdelenie bolo hlavne kde bol zaciatok particie. Testdisk ten by mal vediet tie particie najst a ak by to boli pre mna dolezite data a vedel by som aky to bol typ filesystemu tak by som spravil hadam nejaky skript ktory by tu tabulku vyrabal a skusal namountovat pokial by sa nepodarilo.
Vsak ak je LVM tak sa jednoducho prida miesto alebo dalsi disk ak to bola narazka na zvacsenie miesta zmenou velkosti particie. A "Normálny človek" predsa ked uz je problem tak ho riesi podla toho ake su okolnosti a moznosti a nie podla toho co by mal mat nainstalovane, to je uz v pripade problemu uplne jedno. LVM alebo ine moze nainstalovat nabuduce. Ten posledny odstavec o posunuti som nepochopil lebo v povodnom prispevku o posunuti nepise. Aj ked data bude mat asi v tahu ked ich nevedel precitat z povodnej particie, a myslim ze aj ked by sa mu podarilo vyrobit povodne rozdelenie diskov tak by mal ako on pisal ten isty problem "nebylo ožno našíst v linuxu" co ktovie ci znamena problem s mountom alebo uz s datami.
Mám trošku průšvih ... zálohu nemám anebo nevím, jak to provést. Data jsem měl jenom na daném disku a utilita, kterou jsem používal jako poslední trošku "polámala" a upravvila party, takže poslední zápis bude nepoužitelnej. :|
Zdravím, díky za odpověď. Při hloubkovým skenování R-studiem jsem zjistil, že disk pořád obsahuje všechna data ... je možná vytvořit akorát partitišny a data na nich zapsat?
dd if=/dev/sd? of=/dev/sd?
). Pokud nemáš, jdi si koupit nějaký externí do USB3 (větší než to, co máš teď).
Jakmile budeš mít úplnou kopii celého disku, zkus na něm vytvořit oddíly tak, jak ti je to R-studio našlo. Jen si dej pozor, aby jsi na těch oddílech nevytvořil souborové systémy (nenaformátoval je). Vytvoření oddílů jen zapíše data do tabulek, kde tvoje data jsou, ale samo o sobě nepřepíše ta data. Pokud se ti povede disk rozdělit stejně, jak byl, systém by měl vidět souborové systémy v nich. Tedy pokud jsi je už něčím nepřepsal.
Jakmile se ti povede úspěšně rekonstruovat obsah disku (a ověříš si, že se ti to opravdu povedlo), použij ten nový disk na pravidelné zálohování.
dd if=/dev/sd? of=/dev/sd?OT: použití wildcardu pro template příkazu mě přijde dost nebezpečný
Zdravím, ještě mě napadnula jedna věc. Kdysi jsem to tak řešil ale nejsem si jistý, jak (ztráta paměti po autonehodě).
Je možné nějak obnovit pouze zápisy tabulek (název, velikost, případně druh . NTFS, Ext4 a podobně) nebo změnit druh party z Ext4 na NTFS a ponecchat data?
Je možné nějak obnovit pouze zápisy tabulek (název, velikost, případně druh . NTFS, Ext4 a podobně)Jestli tím myslíš pokusit se uhádnout jak partitions byly před nehodou, tak to dělá testdisk.
nebo změnit druh party z Ext4 na NTFS a ponecchat data?Samozřejmě. Druh partition je jedno číslo v partition tabulce, stačí ho změnit. Já na to používám cfdisk.
Jde nějak upravit HDD tak, abych mohl provést manuální úpravu nastaení tabulek bez toho, že bych použil GParted anebo něco jiného a podobného?
anebo něco jiného a podobnéhoVždycky asi budeš chtít použít nějaký program pro správu oddílů. Jako ta tabulka má docela jednoduchý formát (popsaný třeba na Wikipedii), takže to jde udělat i hexeditorem ručně, ale proč bys to dělal?
VŠE HOTOVO, TestDisk TO ZVLÁDNUL ... DÍKY HOŠI. :D
gpart. Jestli ten projekt teda jeste zije.
https://github.com/baruch/gpart
Tiskni
Sdílej: