Multiplatformní open source počítačová hra Minetest byla vydána ve verzi 5.4.0. Přehled změn v changelogu. Jedná se o hru inspirovanou Minecraftem.
Byla vydána (Twitter) nová verze 3.18 svobodného multiplatformního geografického informačního systému QGIS (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify ve visuálním changelogu a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 4.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl aktualizován na verzi 10.0.12. Thunderbird byl aktualizován na verzi 78.7.0. Linux byl aktualizován na verzi 5.10.13. Tor byl aktualizován na verzi 0.4.5.5.
Dokumentační tým projektu LibreOffice vydává příručku Getting Started Guide 7.0. Příručka je určena pro každého, kdo se chce seznámit s programem LibreOffice a představuje hlavní komponenty LibreOffice: textový procesor Writer, tabulkový procesor Calc, prezentační program Impress, vektorový grafický program Draw, databázový program Base a editor rovnic Math. Příručka je ke stažení na stránce LibreOffice, kde lze stáhnout i české překlady dalších příruček.
Byl vydán Mozilla Firefox 86.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Novinkou je Total Cookie Protection aneb "každý web má vlastní dózu na sušenky". Nově lze používat funkci obraz v obraze současně pro několik videí. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby. Nejnovější Firefox je již k dispozici také na Flathubu.
Unix na jednočipovém počítači Raspberry Pi Pico? Příspěvek na blogu Raspberry Pi ukazuje, jak na něm rozchodit Fuzix OS (GitHub). Alan Cox představil (png) Fuzix OS v říjnu 2014 jako Unix pro osmibitový mikroprocesor Zilog Z80.
Byla vydána nová stabilní verze 21 open source cloudového systému Nextcloud (Wikipedie). Dle oznámení může být nejnovější verze tohoto forku ownCloudu až 10krát výkonnější než předchozí verze. Podrobnosti i s náhledy a videi v příspěvku na blogu. Vyzkoušet lze online demo.
PhotoPrism je open source alternativa k Fotkám Google. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GNU AGPL 3.0. Přehled změn v poznámkách k vydání. K vyzkoušení je online demo.
Byla vydána nová verze 6.6 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová verze 13.9 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v příspěvku na blogu.
Ahoj, mam dilema. Po dvou letech co si hraju s linuxem jsem si na nej na desktopu zvyknul. Uz nemivam ty pocity, ze mi neco na windows chybi,Jo Virtual Box je dobrý sw.
* Linux používám, protože mám větší kontrolu nad tím, co se děje. * možnosti volby - jeden den mám plasmu, další den třeba xfce apod. * Za těch asi hmm 14 let, co použávám linux se mi systém posral sám o sobě jenom párkrát - většinou to stejně bylo mojí vinou * mám možnost se hrabat v systém a experimentovat * styl konfiguračních souborů je pro mě asi nejlepší možný řešení (jednoduchý backup a restore) * LiveCD/DVD/USB * Gentoo * Arch * Jednoduchý a přímý systém aktualizací (Windows Update je mor - všude) * Vše, co potřebuju mám jednoduše v repozitářích (PKG+Aur nebo portage+overlays) * Učím se * má to smysl a logiku * ...widle musím mít, protože supportuju komerční Win produkty (povětšinou založeženo na VB nebo .net) a potřebuju je provozovat na certifikovaných platformách (nemám chuť a ani to nemá smysl, řešit jinak). MS Windows a MS Office prostě potřebuju - nejde jinak a v dané situaci nejjednodušší/nejlepší řešení. Arch je pro mě osobně primární OS a Gentoo mám jako hračku. Hrát si dále budu s BSD - Gentoo fylozoficky vychází z modelu BSD, tak se chci podívat na BSD do hloubky. Nemám teď na to čas, ale půjdu do toho :)
Ale, docela casto si hraju s elektronikou a pro win je vetsina ruznych utilit, software pro programatory soucastek, atd. Dost casto musim kvuli tomu do virtualnich win a dost mne to sere.
..občas mívám pocit, že se tímhle trucováním připravuju o tu produktivitu, jaké v dnešním světě dosahují ti klikači, protože zákazník platí za výsledek a je mu jedno, jestli TO vzniklo v konzoli, nebo na leporelu
slmgr /upk slmgr /cpkya po preneseni aktivovat s oem cislem toho noveho hw ;)
slmgr /ipk oem-cislo
slmgr /?
Tiskni
Sdílej: