Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Ahoj, mam dilema. Po dvou letech co si hraju s linuxem jsem si na nej na desktopu zvyknul. Uz nemivam ty pocity, ze mi neco na windows chybi,Jo Virtual Box je dobrý sw.
* Linux používám, protože mám větší kontrolu nad tím, co se děje. * možnosti volby - jeden den mám plasmu, další den třeba xfce apod. * Za těch asi hmm 14 let, co použávám linux se mi systém posral sám o sobě jenom párkrát - většinou to stejně bylo mojí vinou * mám možnost se hrabat v systém a experimentovat * styl konfiguračních souborů je pro mě asi nejlepší možný řešení (jednoduchý backup a restore) * LiveCD/DVD/USB * Gentoo * Arch * Jednoduchý a přímý systém aktualizací (Windows Update je mor - všude) * Vše, co potřebuju mám jednoduše v repozitářích (PKG+Aur nebo portage+overlays) * Učím se * má to smysl a logiku * ...widle musím mít, protože supportuju komerční Win produkty (povětšinou založeženo na VB nebo .net) a potřebuju je provozovat na certifikovaných platformách (nemám chuť a ani to nemá smysl, řešit jinak). MS Windows a MS Office prostě potřebuju - nejde jinak a v dané situaci nejjednodušší/nejlepší řešení. Arch je pro mě osobně primární OS a Gentoo mám jako hračku. Hrát si dále budu s BSD - Gentoo fylozoficky vychází z modelu BSD, tak se chci podívat na BSD do hloubky. Nemám teď na to čas, ale půjdu do toho :)
Ale, docela casto si hraju s elektronikou a pro win je vetsina ruznych utilit, software pro programatory soucastek, atd. Dost casto musim kvuli tomu do virtualnich win a dost mne to sere.
..občas mívám pocit, že se tímhle trucováním připravuju o tu produktivitu, jaké v dnešním světě dosahují ti klikači, protože zákazník platí za výsledek a je mu jedno, jestli TO vzniklo v konzoli, nebo na leporelu
slmgr /upk slmgr /cpkya po preneseni aktivovat s oem cislem toho noveho hw ;)
slmgr /ipk oem-cislo
slmgr /?
Tiskni
Sdílej: