Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
sudo dd bs=4M if=/dev/sdd of=raspbian.imgalebo potom nejak cez windows pomocou win 32 disk imager. Co odporucate, co je vyhodnejsie, alebo su nejake lepsie alternativy ?
fallocate -d
vyrazím díry a zpátky to pak kopíruju bpamtoolem, takže se zapisují jenom použité části.
asi namountovat image, zapsat velký soubor z /dev/zeroNe. Proč? fallocate rozumí struktuře souborových systémů a udělá to správně. Zkopíruješ image na disk a uděláš
fallocate -vd soubor.img
. V du
na ten soubor hned uvidíš, že se zmenšil. Jak se používá bmaptool si nepamatuju, v poznámkách mám
bmaptool create -o file.bmap image.bina pak se to _nějak_ zapsalo na nové zařízení.
Pozná i třeba, že v image jsou dvě partice a dva fs?Ano. Mimochodem také se to dá používat na image virtuálních strojů (je-li to raw image; VMDK a QCOW si to řeší nějak samy). Díky tomu pak nezabírají tolik místa.
A _nějak_ zapsat to je jak? dd asi ne, nebo?Ne, tomu bmaptoolu se předhodí to vygenerované XML. Zdá se, že jsem to dělal takhle:
bmaptool copy raspy.img /dev/sdb
.
cat /dev/zero >/media/sdkarta/soubor ; rm /media/sdkarta/souborPotom použij dd, ale místo
of=
ho nech sypat na standardní výstup. Ten pak komprimuj a zapiš do souboru:
dd if=/dev/sdd bs=4M | xz -z -c >raspbian.img.xzTakto ten image rovnou komprimuješ bez dočasného souboru. Trik je v tom, že ten soubor s nulama se dobře komprimuje a tak by to teoreticky mělo být výrazně menší. Pokud nuly neuděláš (a zařízení neumí/nepoužívá trim), tak budeš ukládat i data v nepoužívaných blocích, která tam zbyla po smazaných souborech.
je ještě nějaké výhoda v bs=4M oproti 1M?Možná to bude trošku rychlejší.
a i když zařízení používá trim, tak dd bude číst i data v nepoužitých blocích, tedy nebudou tam nuly, ne? asi to budu muset zkusitPokud se používá trim, tak nepoužité bloky nejsou uloženy a zařízení vrátí nuly (nebo něco podobného).
hdparm -I /dev/sda | grep -i TRIM
* Data Set Management TRIM supported (limit 1 block)
* Deterministic read data after TRIM
aby to vracelo nuly, tak by bylo potřeba RZAT, ale moc bych tomu obecně nevěřil :)
Raspbian si můžete stáhnout a znovu nainstalovat kdykoliv pozdějiJá tam vždycky dělám časově náročný krok kdy přeinstalovávám jejich armhf balíčky skutečnými armhf balíčky z Debianu (a teď teda dist-upgrade na stretch), protože jejich armhf neumí ARMv7, Neon a tak. Takže z toho se hodí udělat zálohu…
Raspbian je přizpůsobený pro Raspberry Pi 1, které má ARMv6A nechtělo se mi s tím laborovat (+ raspi-config, ty GPIO věci a kdo ví co dalšího)
Tiskni
Sdílej: