Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »sudo dd bs=4M if=/dev/sdd of=raspbian.imgalebo potom nejak cez windows pomocou win 32 disk imager. Co odporucate, co je vyhodnejsie, alebo su nejake lepsie alternativy ?
fallocate -d
vyrazím díry a zpátky to pak kopíruju bpamtoolem, takže se zapisují jenom použité části.
asi namountovat image, zapsat velký soubor z /dev/zeroNe. Proč? fallocate rozumí struktuře souborových systémů a udělá to správně. Zkopíruješ image na disk a uděláš
fallocate -vd soubor.img
. V du
na ten soubor hned uvidíš, že se zmenšil. Jak se používá bmaptool si nepamatuju, v poznámkách mám
bmaptool create -o file.bmap image.bina pak se to _nějak_ zapsalo na nové zařízení.
Pozná i třeba, že v image jsou dvě partice a dva fs?Ano. Mimochodem také se to dá používat na image virtuálních strojů (je-li to raw image; VMDK a QCOW si to řeší nějak samy). Díky tomu pak nezabírají tolik místa.
A _nějak_ zapsat to je jak? dd asi ne, nebo?Ne, tomu bmaptoolu se předhodí to vygenerované XML. Zdá se, že jsem to dělal takhle:
bmaptool copy raspy.img /dev/sdb
.
cat /dev/zero >/media/sdkarta/soubor ; rm /media/sdkarta/souborPotom použij dd, ale místo
of=
ho nech sypat na standardní výstup. Ten pak komprimuj a zapiš do souboru:
dd if=/dev/sdd bs=4M | xz -z -c >raspbian.img.xzTakto ten image rovnou komprimuješ bez dočasného souboru. Trik je v tom, že ten soubor s nulama se dobře komprimuje a tak by to teoreticky mělo být výrazně menší. Pokud nuly neuděláš (a zařízení neumí/nepoužívá trim), tak budeš ukládat i data v nepoužívaných blocích, která tam zbyla po smazaných souborech.
je ještě nějaké výhoda v bs=4M oproti 1M?Možná to bude trošku rychlejší.
a i když zařízení používá trim, tak dd bude číst i data v nepoužitých blocích, tedy nebudou tam nuly, ne? asi to budu muset zkusitPokud se používá trim, tak nepoužité bloky nejsou uloženy a zařízení vrátí nuly (nebo něco podobného).
hdparm -I /dev/sda | grep -i TRIM
* Data Set Management TRIM supported (limit 1 block)
* Deterministic read data after TRIM
aby to vracelo nuly, tak by bylo potřeba RZAT, ale moc bych tomu obecně nevěřil :)
Raspbian si můžete stáhnout a znovu nainstalovat kdykoliv pozdějiJá tam vždycky dělám časově náročný krok kdy přeinstalovávám jejich armhf balíčky skutečnými armhf balíčky z Debianu (a teď teda dist-upgrade na stretch), protože jejich armhf neumí ARMv7, Neon a tak. Takže z toho se hodí udělat zálohu…
Raspbian je přizpůsobený pro Raspberry Pi 1, které má ARMv6A nechtělo se mi s tím laborovat (+ raspi-config, ty GPIO věci a kdo ví co dalšího)
Tiskni
Sdílej: