Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Odhad rychlosti je tak jedna setina běhu na HW nebo spíše méně.Keď som to pred vyše piatimi rokmi posledne testoval na 1.2GHz PowerPC, tak som sa dostal pri DosBox-e na približný výkon cca 150MHz x86. To je cca 1:10 a nie 1:100. Ak človek potrebuje nenáročnú aplikáciu, tak to môže stačiť. Ale také aplikácie už na stromoch nerastú.
OLékařské aplikace pokud vykreslují třeba nějaké skeny z MRI budou taky nepoužitelné.Keď som si chcel pozrieť moje zuby, tak minimálne Ubuntu pre amd64 malo v sebe zbierku programov na prácu s lekárskymi skenermi. Jak natívne binárky, tak v jave. Nebolo by rozumné pohľadať či naozaj nie je niečo v repozitároch?
debootstrap --foreign --arch=i386 stretch stretch/ http://debian.sh.cvut.cz/debian/; cp /usr/bin/qemu-i386-static stretch/usr/bin; cd stretch; debootstrap --second-stage
). Očekávej, že to bude pomalé.
dpkg add-architecture i386 apt update apt install binfmt-support qemu-user-static wine:i386
Stačí se podívat na název WINE: Wine Is Not an Emulator.
Jinými slovy - ne, WINE nedokáže emulovat jiný procesor - máš-li ARM a nainstaluješ na něj WINE, budeš mít opět přístupné jen ARMovské instrukce, které jsou odlišné od x86/x86_64 instrukcí. Nečekal bych tedy, že ti tam poběží ani Hello World.
Pokud chceš emulovat win32, pak si pořiď stroj s x86/x86_64 procesorem nebo nainstaluj plnohodnotný emulátor (VirtualBox, QEMU) a do něj si nainstaluj Windows.
Tiskni
Sdílej: