Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Řešení dotazu:
Pokud je ta karta ve čtečce připojené na USB, pak v UEFI i v BIOSu ta možnost téměř jistě je.
S PCI čtečkami může být trochu problém, ale u těch bych zase čekal, že příslušný notebook podporu v UEFI mít bude.
PlopKexec is a Linux Kernel based boot manager for autodetecting and chainloading Linux distributions from USB and CD/DVD.Ne, nemůže. Plop používá linuxové drivery, zatímco GRUB žádné vlastní drivery nemá a pro přístup ke stage2 (a kernelu) používá volání BIOSu. Je to krásně vidět na starých počítačích, kde je legacy USB emulace zoufale pomalá - kernel a initramdisk se natahuje strašně dlouho, ale jakmile najede Linux, je přístup k USB rychlý.
Dá se nastavit v GRUBu bootování z SD karty (v Biosu ta možnost není).Odhliadnúc od toho, že dnešné stroje nemajú BIOS, ale majú UEFI, tak voľba na boot z externého média sa zvykne zobraziť ak je vložené médium schopné bootu. Toto je dosť často popísané v dokumentácii k danému HW.
Pustil bych se do dokumentace, ale napadlo mne, že se napřed zeptám.Pripomínaš mi niektorých ľudí od nás z prevádzky. Namiesto prečítania si návodu na použitie sa opýtajú že kto to za nich urobí.
- Update System BIOS - Create a backup image of the System BIOS - Reset BIOS to factory default - BIOS date - Setup BIOS Administrator Password - BIOS PowerOnnazev UEFI vidim jen jako polozku v Boot Options u Boot Mode vedle Legacy
Tiskni
Sdílej: