Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
konqueror
tak to vypisuje takovou chybu: Chyba na sběrnici (neplatná adresa) (SIGBUS)
A přitom do včerejška to fungovalo normálně. Nic zvláštního jsem na počítači nedělal, čím bych to mohl zkazit. Jenom jsem přehrával uložené písničky a vypaloval jsem datové CD.
/home/uzivatel/.kde
a potom restartuji počítač? Pomůže to nebo se něco ještě více zničí?
konqueror
, příkaz vypíše tu chybu, co jsem napsal. Když jsem potom najel dolů na panel, abych otevřel menu, tak celý panel zmizel a trochu se posunuly všechny ikony na ploše. Když jsem s tím počítačem naposledy dělal, tak všechno šlo bez chyby. Dnes, jak jsem ten počítač pustil, tak to hned od začátku nejde.
/home/uzivatel/.kde
(i s obsahem) nepomohlo. A ani potom když dal restart a nové přihlášení se to nespravilo.
konqueror
) a to mi píše v konzoli:
kbuildsycoca running... Expression 'ValidateParameters( outputParameters, outputDeviceInfo, StreamMode_Out )' failed in 'src/hostapi/oss/pa_unix_oss.c', line: 1206 kparts: WARNING: Part '' has a widget unnamed with a focus policy of NoFocus. It should have at least a ClickFocus policy, for part activation to work well. QInputContext: cannot create input context for non-toplevel widgets QInputContext: cannot create input context for non-toplevel widgets Expression 'ValidateParameters( outputParameters, outputDeviceInfo, StreamMode_Out )' failed in 'src/hostapi/oss/pa_unix_oss.c', line: 1206Když v Konqueroru, který jsem otevřel rootem, kliknu na zvukový soubor a zvolím otevřít v Audacity, tak mi odmítá přehrát zvuk a píše chyba na zvukovém zařízení. Když pustím první Audacity a dám Soubor - importovat a vyberu zvukový soubor, tak to přehrává normálně.
Vypnul jsem PC korektně, potom, jak vznikl můj problém, tak jsem zkusil promazat i tmp, ale počítač blbne dále: Stále se nedá spustit Konqueror, a stále se nedaří zozkliknout nabídka menu - po kliknutí na ni mi úplně zmizí panel.
Ale už začínám tušit, proč se mi všechno zničilo. Znáte ty CD od Beatles ve vydání asi v roce 2013 v digipackách obalech. Tyto CD nejsou čistě audio CD, ale jsou ty desky opatřené nějakými dokumenty, není to standardní zvukové CD. A v tu neděli 21. ledna, jak jsem dělal u počítače, tak jsem si po chvíli řekl, že si u toho poslechnu nějakou hudbu. Vzal jsem CD, strčil do počítače, a zrovna jsem vybral některé z těch nestandardních CD od Beatles. Pustil jsem přehrávač, zmáčkl přehrát CD. Nic se nepřehrálo, ale odpovědělo se, že to není standardní zvukové CD. Zastavil jsem přehrávač a ještě jsem se pokoušel CD otevřít tak, že jsem otevřel v Komqueroru uložná zařízení a zkusil poklikat na ikonu CD. Zobrazil se mi obsah CD, ale nakonec jsem to zavřel a CD jsem z mechaniky vytáhl. Konqueror ještě fungoval, ale možná už byl trochu pomalejší, už si to moc nepamatuji.
Na druhý den už byly problémy. Mám podezření, že za to můžou tam ty nestandardní audio CD od Beatles.
A ještě jsem zapomněl říct, že používám KDE 3.5.7.
S tímhle by rozhodně dokázal poradit někdo z Národního technického muzea.
useradd
, a chtěl se do něj přihlásit, chtělo to po mě heslo, přesto že jsem mu žádné heslo nepřiděloval. Tím pádem jsem se nemohl přihlásit, protože heslo neznám. A potom už ani do starého uživatele jsem se nemohl přihlásit, přesto, že jsem ho neodstraňoval. Při přihlašování do starého uživatele počítač zatuhnul. Zkusi jsem potom přeinstalovat celý operační systém, ale nešlo to, protože to několikrát zařvalo, že nastala chyba při instalaci balíku a kterého. Bylo jich několik. Přitom DVD mám v pořádku, je vyzkoušené a dokonce ani z nově staženého a nově vypáleného to nedopadlo lépe. Nainstalovaný systém mi dovolil spustit pouze textové prostředí. Na uživatelském diskovém oddíle, který jsem neformátoval, jsem měl stále uložené zdroje softwaru, a tak jsem je přidával pomocí urpmi.addmedia a tak dále
, některé se přidaly, ale u dalších to zatuhlo a zdržovalo i hodinu bez výsledku. Stejně blbě probíhaly i příkazy urpmi balík
pro balíky, který jsem si zapsal, když jsem instaloval OS a vyskakovaly že nejdou nainstalovat ty a ty balíky, a které jsem nyní chtěl doinstalovat dodatečně. Zase to tvrdlo několik hodin a nic. Asi bude zničený pevný disk v počítači.
$ qlist -IC memtest sys-apps/memtester sys-apps/memtest86 sys-apps/memtest86+
Tiskni
Sdílej: