PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »INET_ADR=`ifconfig enp3s0 | grep 'inet addr:' | cut -d: -f2 | awk '{ print $1 }'` echo $INET_ADR #enp3s0 - venkovni sit enx0050b608da65 #enp2s0 - vnitrni sit iptables -F iptables -X iptables -t nat -F iptables -t nat -X iptables -t mangle -F iptables -t mangle -X iptables -P OUTPUT ACCEPT iptables -P INPUT DROP iptables -P FORWARD DROP iptables -A POSTROUTING -t nat -o enp3s0 -j SNAT --to $INET_ADR iptables -A INPUT -i tap0 -j ACCEPT iptables -A FORWARD -i tap0 -j ACCEPT iptables -A POSTROUTING -t nat -o tap0 -j SNAT --to $INET_ADR iptables -A INPUT -i lo -j ACCEPT iptables -I INPUT -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT iptables -A INPUT -i enp3s0 -p icmp -j ACCEPT iptables -A INPUT -i enp2s0 -j ACCEPT iptables -A INPUT -i enp3s0 -p tcp --dport 80 -j ACCEPT iptables -A INPUT -i enp3s0 -p tcp --dport 443 -j ACCEPT iptables -A INPUT -i enp3s0 -p tcp --dport 65022 -j ACCEPT iptables -A INPUT -i enp3s0 -p tcp --dport 22 -j ACCEPT #minecraft iptables -A INPUT -i enp3s0 -p tcp --dport 25565 -j ACCEPT iptables -A INPUT -i enp3s0 -p tcp --dport 25560 -j ACCEPT iptables -A INPUT -i enp3s0 -p tcp --dport 25550 -j ACCEPT iptables -A INPUT -i enp3s0 -p tcp --dport 25555 -j ACCEPT iptables -A INPUT -i enp3s0 -p tcp --dport 25500 -j ACCEPT iptables -A FORWARD -i enp3s0 -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT iptables -A FORWARD -i enp2s0 -j ACCEPT echo "1" > /proc/sys/net/ipv4/ip_forwardVše mi funguje jak potřebuju, teď jsem ale narazil na nový požadavek ze strany manželky - blokovat určitá zařízení. Snažil jsem se to vyřešit pomocí řádku:
iptables -A INPUT -i enp2s0 -m mac --mac-source mac_adresa -j REJECTkterý jsem strčil před #minecraft. Bohužel po reloadu script se nic nestalo a zařízení si komunikuje vesele dál. Zkusil jsem na jiném stroji použít ufw, povolil jsem všem přístup na port 80 a pak zkusil zařízení s určitou mac přístup zakázat. Zase se nic nestalo
Jak říkám pomocí MAC adres to nebude fungovat pokud tam kde to nastavuješ není i ta wifi - jak paket projde přes router/switch tak bude mít MAC toho routeru/switchu.
Citace ze včerejšího komentáře zazatele:
Na serveru běží DHCP server, který přiděluje IP adresy všem zařízením, včetně těch, která jsou na WiFi. Když si vypíšu z logu dhcp serveru přidělené adresy, vidím je včetně správných MAC adres daných zařízení.
Takže tam asi žádný router mezi nimi není (switch by MAC adresu nezměnil - pomineme-li, že některé firmy pro zmatení zákazníků routerům říkají "L3 switch").
INPUT
i FORWARD
, bych asi zkusil místo REJECT
použít spíš DROP
. Ono není moc jasné, jak přesně by se v tomhle případě (v kombinaci s podmínkou, která testuje linkovou hlavičku) ten REJECT
vlastně měl chovat (to bych se musel podívat do zdrojáků a tolik času se mi nad tím trávit nechce).
Tiskni
Sdílej: