Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Řešení dotazu:
redirfs.ko
odpovídající tvé verzi jádra, pro jeho instalaci spusť /opt/COMODO/post_setup.sh
. Poté spusť /etc/init.d/cmdavd restart
pro restartování služby cmdavd
.
Btw. můžeš uvést nějaké příklady, kdy očekáváš, že tě takovýto antivir ochrání?
sudo
. To znamená: Super User DO - vykonej jako superuživatel.
Supported Operating Systems (32 bit and 64 bit) Ubuntu 12.04 / Red Hat Enterprise Linux Server 5.9, 6.3 / Fedora 17 / SUSE Linux Enterprise Server 11 / OpenSUSE Linux 12.1 / Debian 6.0 / CentOS 5.9, 6.2 / Mint 13 / CentOS 5.8, 6.2Štandardná podpora pre Ubuntu 12.04 skončila pred rokom. Rozšírená podpora pre platiacich zákazníkov bude ešte probližne rok. Ak máš silouu mocou nutkanie používať zastaralý antivírus, tak si radšej pohľadaj niečo novšie, alebo oslov Canonical s finančnou ponukou.
Však to by nemělo vadit i když je ten antivirus starý, aspoň něco budeSebaklam je nebezpečný pocit. Viac sa k tomu nedá povedať.
V rámci web prohlížeče sleduje komunikaci a terminuje spojení na nebezpečné kódy, třeba takové minery dokáže AV docela slušně detekovat a zabránit jejich spuštěníNa tohle typicky používám rozšíření přímo v prohlížeči, ale OK.
I když máš tedy díru v Office, tak AV zastaví spuštění nebezpečného procesu a bez nějaké detekce, zda je to vir, nebo ne.Nejde tohle triviálně obejít tím, že se místo zavolání exec použije nějaký z milionu dalších způsobů jak něco spustit, které exec nezahrnují? (whatever, třeba zapsání toho příkazu do crontabu)
A kontroluje všechny hrozby, jak pro linux, mac, tak pro windows.Bylo by zajímavé vytáhnout seznam hrozeb pro Linux a kouknout, jestli to dává smysl. (bohužel jsem asi moc líný to zkoušet hledat)
Jedinou ochranou je vhodně ošéfovaný prohlížeč a další věci pomocí nástrojů jako selinux, kontejnerů a dalších, což pro běžného uživatele není příliš dostupné řešení.Není, ale nepřijde mi, že by antivirus nějak pomohl. Když se najde chyba v prohlížeči, myslíš, že přijde aktualizace antiviru nějak výrazně dřív než aktualizace prohlížeče? A umí tohle vůbec antivirus chytat? (e.g. spustil jsem program s heap overflow, výrobce antiviru o tom ví, co antivirus udělá? binárně ten program patchne?)
já si jenom totiž na staré krámy potrpím já jsem chtěl jen tak když ten antivirus vyšel a byl vyroben tak si ho tam zkusit píchnoutAk sa rozhodneš do Prius-u namontovať motor z trabantu, tak máš moju plnú podporu. Ale asi to bude od teba vyžadovať znalosti a zručnosti automechanika a možno aj sústružníka a elektrikára. Ak tie znalosti nemáš, tak ich buď získaš, alebo sa na to vykašleš. Ak sa rozhodneš ich získať, tak rátaj s tým, že to bude vyžadovať veľa úsilia, času a asi aj peňazí.
Proto se v linuxu normálně nepoužívá antivirus , vše potřebuje oprávnění a chyba je vždy na tom kdo na pc pracuje (pokud to neni díra zeroday).
Už i to že nějaký antivir nainstaluješ tak si dáváš potencionální hrozbu která má přístup kamkoliv (stačí napadnout ten antivir).
na nový Windows jde nainstalovat starý antivirusNejde, nebudou mu fungovat hooky do kernelu. Jako user-space služba skenující soubory na vyžádání fungovat může (to i ten Comodo), ale jaderný modul ne. Ostatním doporučuji skončit s podporou cargocultu „potřebuji antivirus protože potřebuji antivirus, hua hua hua hua“.
Dál to nemá smysl řešit, instalace ClamTK na počítač s Linuxem a myslet si že ho mám hlídaný je dnes krystalicky čistá bláhovost a pitomina.Takže linuxaci nepouzivajici antivir jsou taky vlastně krystalicky bláhoví pitomci?
Navíc ClamTK je určen na skenování ale už nezajistí (alespoň v pokusu) právě onu rezidentní ochranu.A to je jako u Linuxu problém?
žel, tvé jistě čisté a propagandistické úmyslyLidi dnes opravdu všude vidí propagandu? To je jen kryptofašistickej buržoázní škvár
Však to by nemělo vadit i když je ten antivirus starý, aspoň něco budeToto napsal sám tazatel, tak mi tu přestan kázat o placebo efektu ty ideový pomatenče. :D Stejně za to může Putin, jako za všechno.
Tiskni
Sdílej: